Кениецът Дънкан Коеч спечели Софийския маратон

Само секунда не стигна на Милица Мирчева за рекорд в маратона
10 окт 2021 15:40, Анисия Иванова
47
Снимка: СО

Кениецът Дънкан Коеч спечели Софийския маратон. Той измина дистанцията от 42,195 км за 2:15:47 ч. Въпреки студеното, дъждовно и ветровито време 38-ото издание на най-масовото и популярно бягане у нас събра на старт над 3000 атлети от 32 държави, а стартиралите на 10 км бяха рекордните 1700, съобщиха от Столична община.

Коеч финишира на близо минута пред мароканеца Мохамед Шабо, бронзът остана за Ахмет Алканоглу от Турция с 2.19:47 ч. И при мъжете, и при жените рекордите на трасето не бяха подобрени.

Състезанието започна точно в 9:30 ч. Първи стартираха участниците в класическата дистанция.

Близо 2500 бегачи се включиха в трите дисциплини - 42,195 км, 21 км и 10 000 метра. 25 от тях са елитни маратонци от различни страни на света.

Изключително драматично премина борбата по трасето при жените. Страхотно представяне при жените направи българката Милица Мирчева, която завърши на второ място и остана болезнено близо до националния рекорд в дисциплината. Тя постигна време 2:35:03 ч., само на една секунда от върховото постижение. Мирчева водеше в по-голямата част от състезанието, но в последните километри бе изпреварена от туркинята Ердал Тубай, която завърши с време 2:24:30, а топ 3 допълни Лилиан Джелагат с 2:38:31.

В националния шампионат на България зад победителката Мирчева се наредиха Маринела Нинева и Таня Димитрова.

При мъжете Дънкан Коеч спечели с време 2:15:47, а зад него се наредиха мароканецът Мохамед Чабут и турчинът Ахмет Алканоглу.

Шампион на България стана Мирослав Спасов с 2:27:17, пред Илия Кицаров и Росен Лилов.

За първи път Столична община осигури ваксинационен център за всеки желаещ в зоната на старт-финала.