София 2022: Ремонт на ремонта, става ли по-приветлива столицата?

Справя ли се Столичната община с инфраструктурата?
Обновена: 24 дек 2022 15:33 | 24 дек 2022 15:00, Екип на Investor.bg
98
София 2022: Ремонт на ремонта, става ли по-приветлива столицата?
Снимка: Димитър Кьосемарлиев, Dnes.bg

Гафове в знакови ремонти и забавяне или отлагане за неопределено време на други – и 2022 г. не мина без засечки в усилията на градската власт за обновяване на ключови централни пространства в София. Към станалия печално известен ремонт на ул. „Граф Игнатиев“, който впоследствие наложи нееднократни „ремонти на ремонта“, тази година се прибави пренареждането на жълтите павета по централния булевард „Цар Освободител“. Само седмица след като движението в пренаредения участък беше пуснато през септември, стана ясно, че се планира ремонт. Причината – разместена настилка и зейнали фуги.

В същото време началото на реконструкцията на друго емблематично пространство в София – площад „Света Неделя“, пак беше отложено за неопределено време, както и обновяването на Централната минерална баня. Втори пешеходен мост в Южния парк и заявено намерение за обновяване на пустеещата от години къпалня „Мария Луиза“, са сред другите по-големи проекти на градско ниво, които бяха обявени тази година. През пролетта на следващата година се очаква да започне и изграждането на 30-километров Зелен ринг на София, който предвижда стари железопътни линии в града да бъдат превърнати в пешеходни и велосипедни алеи.

Пренареждането на жълтите павета, което се изпълняваше от „Трейс Груп Холд“, беше част от ремонтите в центъра на столицата. Те започнаха през 2018 г. и по план трябваше да приключат в началото на март догодина. Финансирането е осигурено по програма „Региони в растеж“. Но общината спря проекта за повече от година, тъй като търсеше нови изпълнители, и в крайна сметка беше принудена да поиска удължаването му с шест месеца, за да не загуби европейското финансиране. Така ремонтите в центъра на София ще се точат до септември догодина, а конкретно пренареждането на жълтите павета пред парламента ще продължи и през пролетта. Заради некачествения ремонт фирмата изпълнител беше глобена със 100 хил. лв.

Това лято започна и ремонтът на ул. „Иван Шишман“, който трябваше да приключи до 25 септември, но и този краен срок не беше спазен и подновяването на настилката на малката търговска улица ще се довършва напролет. Това се случва, след като улицата остана разкопана цяло лято миналата година заради смяна на магистрален топлопровод. Стойността на обществената поръчка за ремонта на ул. „Иван Шишман“ е 5,4 млн. лв. без ДДС и включва и ул. „Шести септември“.

Началото на реконструкцията на знаковия софийски площад „Света Неделя“ също се бави заради съдебни дела, заведени от граждани и собственици на търговски обекти в района, които обжалват разрешението за строеж. Идейният проект е дело на италианското архитектурно студио „Фуксас“, което спечели организирания от Столична община международен конкурс през 2019 г. Впоследствие той беше преработен и първоначалните планове на общината бяха да обяви поръчка за избор на строител през пролетта на 2022 г. Това така и не се случи, а съдебните дела може да се проточат с месеци, което ще забави още повече проекта.

Той предвижда да бъдат възстановени пешеходните зони в центъра, за да се създаде непрекъснато и оживено обществено пространство, което освен площад „Света Неделя“ ще включва още пешеходните части на бул. „Мария Луиза“, бул. „Александър Стамболийски“, бул. „Витоша и ул. „Съборна“. Първоначалната идея за пълна забрана на достъпа с автомобили отпадна и преработеният проект предвижда възможност за влизане с коли до църквата „Света Неделя“ и сградата на Софийската митрополия, която е дом на патриарх Неофит.

И обновяването на Централната минерална баня в София ще се забави още, въпреки че докладът с План за обновяване на сградата, изработен от общинското предприятие „Софияплан“, беше внесен в общинския съвет още през април миналата година. Мотивът – планът вече бил неактуален и трябвало да се преработи. През 2020 г. жури избра четири концепции на български и международни архитектурни колективи, по които трябваше да се приеме задание за конкурс за проекти за развитие на северното и източното крило на банята. Всички концепции предвиждаха да се развива балнеологията в съжителство с Регионалния исторически музей в София. Според общинарите обаче първо трябвало да бъде избран концесионер и след това да се изготви задание за архитектурен конкурс съобразно неговите идеи за бъдещите функции на северното и източното крило. За обновяването на емблематичната сграда в центъра на София са необходими между 9 и 12 млн. лв., които според съществуващия План за обновяване трябва да дойдат от общинския бюджет, но ако се преработи, инвестицията ще бъде направена от бъдещия концесионер.
Макар и с голямо закъснение първият етап от ключовия ремонт на релсовия път по бул. „Цар Борис III“, който започна през април 2021 г., приключи през декември. Заради забавянето с 90 дни на началния участък от трасето – от
Съдебната палата до площад „Руски паметник“, на фирмата изпълнител ВДХ беше наложена глоба от 900 хил. лв. Първата част от ремонта на трасето включваше още изграждането на линеен парк между площад „Македония“ и Руски паметник и реконструкция на релсовия път до ухо „Бъкстон“. Вторият етап от бул. „Бъкстон“ до кв. "Княжево" по договор трябва да бъде завършен през април 2023 г. Целият проект се финансира по оперативна програма „Региони в растеж“, а сумата е над 48 млн. лв. През април стана ясно, че общината е глобена по тази обществена поръчка с 12 млн. лв. от управляващия орган на програма „Региони в растеж“ заради провеждането на опорочена процедура по избор на строител.

Още по темата четете в Investor.bg

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


98
Още по темата: Софияремонти
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
64
0
 
0
 
! Отговори
Анализатор преди 1 година
Ремонт на Ремонта и пак Ремонт-по-голямо Надграждане няма никъде по-света.Но да е жива и здрава Кметицата-още от първият ден на Новата Година да почва старата песен но на нов глас,и да не забравя пак с ремонта на ремонта така се прави до края на света.
63
0
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Пълен ужас!
62
0
 
6
 
! Отговори
Теодор преди 1 година
София ще стане по-добро място за живот, когато основната цел на хората които я управляват не е да крадат пари, а да направят нещо добро за живеещите в града. Това е и принципът на крадене в цивилизованите страни - крадеш умерено, но и правиш нещо за хората, с което да те запомнят. За съжаление настоящият кмет ще се запомни единствено с ремонтни хаоси, абсурдни проекти и усвояването на пари от обществени поръчки.
61
5
 
2
 
! Отговори
Русенец преди 1 година
Не знам какво толкова не и харесвате на София ! Догодина и аз ще се местя да живея там...За съжаление в Русе останаха само пенсионери и *** !!! Всички млади избягаха в София и чужбина !!!
60
0
 
10
 
! Отговори
Готин преди 1 година
Ако искаме София да стане приветлив град, има две основни условия: първото е, кметът и главният архитект заедно със заместниците и общинските съветници да бъдат родени в СОФИЯ. Второто, освен първото е да са живели в града в последните 32 години. ГРАДЪТ ГО ПРАВЯТ ХОРАТА!!!
59
0
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
:)
58
0
 
4
 
! Отговори
тъй де преди 1 година
До Анонимен 68 Аз обаче знам!А ти питай Ваньо теменужката от Драгалевци...........
57
1
 
19
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Ремонт на ремонта - това е схемата за крадене прилагана от СДС след 1989 година. По някое време беше същността на модела Мафиянски, но популярност доби при Фандъкова у пословичната й некадърност
56
3
 
15
 
! Отговори
Стар Софиянец преди 1 година
До 1989 година нямаше безразборно строителство и новите квартали бяха много добре планирани и изпълнени. Нямаше високо строителство в определени зони, за да се използват естествените течения от Витоша за очистване на въздуха в София. Имаше и софийско жителство въведено още от цар Борис трети. После демократите завзеха властта и всичко отиде на кино. За капак в последните години имаме най-некадърния кмет в историята на София.
55
2
 
9
 
! Отговори
??! преди 1 година
София не е България, Пловдив не е България, Варна не е България, Бургас не е България, Русе не е България, Велико Търново не е България, Видин не е България, Благоевград не е България, село .... не е България. Кое е България?
54
1
 
6
 
! Отговори
европейски индианец преди 1 година
ремонт н аремонта по веригата си върви парата и стига до партията майка -софианци плащат спонсорството но София е далеч дори от Букорещ вече
53
2
 
9
 
! Отговори
До Анонимен преди 1 година
Да, София не е България, ама 1/3 от българите не знам защо вече се нанесоха в тоя град.
52
0
 
10
 
! Отговори
морската столица преди 1 година
Във Варна сме го измислили - НЯМА РЕМОНТ , НЯМА РЕМОНТ НА РЕМОНТА
51
2
 
11
 
! Отговори
Стига сте ревали! преди 1 година
Още от 1960 г. почнаха опитите да се съсипе София. Първият общ градоустройствен план на София е изготвен през 1905 г. от арх. Мусман! Неговата препоръка е града да се разширява на север, а от Руски паметник в посока Княжево да не се разрешава високо строителство, за да се използва естественото Владайско течение за пречистване на града. Обаче през 60-те години МО и МВР си харесват този реги!он, защото прилича на родните им места и започва масово високо строителство
50
2
 
8
 
! Отговори
До 59 преди 1 година
София Е ЛИЦЕТО на България!От там посетителите си правят впечатлението за цялата страна.Разумеш?
49
0
 
9
 
! Отговори
До Ралица преди 1 година
Те пък другите градове в България са с едни поетични имена на кварталите, не знам къв ти е проблема, навсякъде си именуват кварталите както искат, аз примерно съм роден в Драз махала, ако не си от София, едва ли я знаеш, лошото е че се дават пари за ремонти на едни и същи вече издънили се фирми и не само в София
48
4
 
16
 
! Отговори
Пич преди 1 година
Важното е, че ГЕРБ усвоиха парите и се нахраниха. Че бяха гладнички напоследък.
47
1
 
5
 
! Отговори
Иван преди 1 година
Не разбирам как може да се шегувате с това което се случва в София. Заглавието просто е обидно...
46
1
 
14
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Съсипаха я София и продължават ли продължават.Столичният съвет е главно от цяла България и май има само един истински софиянец, но той е почти безпомощен да се справи с цялата неразбория.
45
7
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Сорос нали уж ни лъжеше че жените са по добри във всичко, и в управата. Еми Фрънтъкова какво направи? място за прасета е софяи