300 лежат безсрочно в психиатрията. Роднини ги зарязали

Убийци лежат по-дълго в болници, отколкото зад решетките
9 ное 2016 09:14, Петя Славова
9
300 лежат безсрочно в психиатрията. Роднини ги зарязали
Снимка: архив, Булфото

Над 300 души лежат в психиатриите из страната безсрочно. Някои от тях нямат роднини. Повечето обаче са зарязани от близките си. Те не искат да ги приберат, въпреки че има значително подобрение в състоянието им и не са опасни нито за себе си, нито за обществото, съобщава "Монитор”.

Няма и нормативен документ, по който те да бъдат задължени да се погрижат на болните си роднини, коментира директорът на Специализираната болница по психиатрия в Курило д-р Цветеслава Гълъбова.

Единствената им алтернатива е да бъдат настанени в социален дом за хора с психични проблеми, но местата там са ограничени. Нов обитател може да бъде приет в такъв дом само, ако някой умре. Понякога чакането продължава десетилетие, други не дочакват място и умират в психиатриите. Сред подалите молби за настаняване през миналата година има класиран мъж на 287-о място.

На повечето от изоставените в психиатриите близките не искат да им станат настойници. Същевременно общините бавят сформирането на т.нар. настойнически съвети, без които въпросните пациенти не могат да направят нищо, нито да подадат документи за социален дом. Дори не могат да си взимат пенсиите.

Най-тежки са два случая с жени, които живеят близо десет години в психиатрията в Курило. Едната от тях е поставена под пълно, а другата под ограничено запрещение, каза директорката на болницата там д-р Гълъбова.

Близките им не желаят да се занимават с тях, когато ги търсим, се крият. Пациентките нямат дори лични карти. Просят от лекарите и санитарите стотинки, за да си купят вафли или кафе. Причината е, че имат пари от пенсиите в сметки, но не могат да ги ползват, тъй като са без лични документи и са под запрещение, описа ужасяващите истории на Н.П. и С.В. лекарката.

По думите на д-р Гълъбова личните документи на пациентките са в районните общини, където те са били регистрирани по постоянно местожителство, но там все още не са сформирани настойнически съвети, които да поемат отговорността за жените. Дори ако контролните прегледи покажат, че те могат да бъдат изписани, те не могат да подадат молби за настаняване в социален дом, тъй като нямат лични карти. По тази причина те не биха могли да бъдат преместени и в друга психиатрия, ако се наложи.

Рекордьор по най-продължително пребиваване в Курило, повече от 20 години, е пациентът А.Б. Той е настанен там на принудително решение заради убийство на роднина. От 8 години психиатричните експертизи, правени на всеки 6 месеца показват, че той не е опасен за себе си и обществото, и може да бъде изписан. Независимо, че дъщерите му го посещават, пред съда заявяват, че ги е страх и не искат да си го приберат.

Този човек е по-зле от осъден на доживотен затвор без право на замяна, коментира случая на А. Б. д-р Цветеслава Гълъбова. Според текстовете на Наказателния кодекс тези хора не могат да излязат навън, те зависят изцяло от волята на роднините си, допълни тя.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


9
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
8
1
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Важно е за ислямистите да има -другите да се оправят както знаят.
7
0
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Шизофренията е включена от Европейския Мозъчен Съвет ( European Brain Council - EBC ) към мозъчните заболявания, заедно с епилепсията и инсултите. Първият симпозиум на EBC се състоя в София на 7 ноември 2014 г. Общините получават информирано съгласие когато съдът изпрати някой болен за определен срок в специализирано психиатрично заведение на принудително лечение по НПК или на задължително лечение по Закона за здравето. Общинските социални служби интересуват ли се този болен излязъл ли е оттам?
6
1
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Шизофренията е нелечима и поддържащата терапия продължава цял живот. Тя е неврологично заболяване на мозъка на биохимично ниво, което дава психически отклонения. Веднъж отключило се това заболяване е пожизнено. И никой не е застрахован от него, защото е като рака - заложено е във всеки и при определени обстоятелства се отключва. Нашите психиатри имат много малка представа от това какво е шизофренията - има първична има и вторична шизофрения (при епилепсия и при употреба на наркотици).
5
1
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
И като го вземе какво ще го прави?! Това са шизофреници, на които НЯМА да дадат инвалидни пенсии - даже и социалната пенсия, която се полага при над 71% увреждания. Защото познайте с колко процента ТЕЛК ги освидетелстват - 0 (НУЛА) % !!! Така остават без никакви доходи - нямат право и на социални помощи, нито на енергийни помощи и без здр. осигуровки - защото ако получават инвалидни пенсии или соц. помощи държавата ще ги осигурява. Да ги вземат близките и да се чудят как да им купят лекарствата.
4
1
 
2
 
! Отговори
златко желев преди 7 години
И аз съм за там
3
0
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Цв. Гълъбова да спре да лъже така нагло. Кой близък ще вземе болен като когато го вземе не може да се снабди с необходимите документи за болния - нито Епикризи, нито даже едно Удостоверение не могат да получат близките, че се води на учет в психодиспансера - трябвало ЛИЧНО болния да отиде да си го вземе! Ако пък ги вземат и отидат на ТЕЛК там им заявяват, че болният НЕ е бил в психиатрия и че нищо му няма, макар че е пратен там със съдебно решение! Че е в ремисия и може да работи! Пълна гавра!
2
0
 
6
 
! Отговори
хм преди 7 години
"НЕЩО" не е наред в тая държава!!!(нещо може да бъде заменено и с НИЩО)
1
0
 
7
 
! Отговори
еделвайс преди 7 години
Може да нямат роднини. Може да са клошари. Може да са безнадеждно болни. Може да тънат в мизерия. Всичко може. Нали сме държава с неограничени възможности?! Както е възможно и това - да има толкова много психично болни. ЗАЩО?!?!?! И КАК ?!?!?!!!!