Масови проверки на бизнеса из зимните курорти

Туризмът е сред рисковите дейности за работа без трудов договор
4 дек 2016 10:10, Петя Славова
7
Масови проверки на бизнеса из зимните курорти
Снимка: архив, Булфото

Масирани проверки в зимните туристически курорти започват от началото на следващата седмица дирекциите "Инспекция по труда" в София област, Смолян и Благоевград, съобщиха от пресцентъра на Главната инспекция по труда (ГИТ).

Проверките са във връзка със старта на активния сезон, пише "Монитор".

Приоритет ще бъде контролът по законосъобразното възникване на трудовите правоотношения, заплащането на труда и работното време. Най-честите нарушения при сезонната заетост са свързани с незаконосъобразно полагане на извънреден труд, както и незаплащането му с увеличение. Не се заплаща с увеличение и работата през празнични и почивни дни. Не се осигурява задължителната междудневна и седмична почивка.

Туризмът е и сред рисковите дейности за работа без трудов договор или сключване на договор за непълен работен ден при полагане на труд по 8 и повече часа, посочват от инспекцията.

От трудовата инспекция припомнят, че наетите не могат да започнат работа преди да им бъде предоставен екземпляр от трудовия договор, подписан от двете страни, копие от уведомлението за регистрирането му в НАП и длъжностна характеристика.

Хората трябва да се убедят, че в договора фигурират всички задължителни клаузи според Кодекса на труда - датата на сключване и продължителността му, мястото на работа, наименованието на длъжността и характера на работата, продължителността на работния ден или седмица, размера на основното и допълнителните трудови възнаграждения с постоянен характер, размера на основния и удължен отпуск.

През миналия туристически сезон - периодът декември 2015 г. и от януари до март 2016 г., дирекциите "Инспекция по труда" в София област, Смолян и Благоевград са направили 330 проверки в дейностите "Хотелиерство" и "Ресторантьорство". От тях 80 са за контрол за изпълнение на дадени задължителни предписания. Констатирани са почти 1500 нарушения, от които по трудови правоотношения - почти 840 бр., а по осигуряване на здравословни и безопасни условия на труд - около 600 бр.

Нарушенията, свързани със заплащането на труда, са 200 или една четвърт от всички нарушения по трудовите правоотношения.

Около 200 са и нарушенията, свързани с възникването на трудовите правоотношения, като най-често те са свързани с липсата на някои задължителни клаузи в трудовите договори. На работниците често не се предоставят задължителните документи преди започване на работа или след прекратяването на трудовото правоотношение. Установените случаи на работа без трудов договор са 32. Съставени са 33 акта за установяване на административни нарушения.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


7
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
5
1
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Не само туризма, а цялата ни държава е раздадена на мутри, самият ни премиер е мутра.
4
2
 
3
 
! Отговори
Балкантурист преди 7 години
Туризмът е един от малкото останали отрасли в България където могат да се изкарат прилични пари.
3
0
 
9
 
! Отговори
аз преди 7 години
Туризмът е раздаден на мутри!
2
1
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Savedeniata na mutrite milioneri vborovez hodat barsvzite mutri vs hoteli kasina barove rest. Ot krajbi dalaveri sa na mutrite i mutresite kradzite na bg mutrinska darjava bg
1
3
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Няма разумен отговор на въпроса , защо в България смятат работниците за роби . Назначените капиталисти за собственици на хотели от БКП-БСП забравиха , че пролетариата беше на власт или така говореха по партийни събрания . После всички се питат , защо са ниски пенсиите. Ами не се внасят осигуровки , а се плаща на ръка и кой от къде е .