Бизнес или историческо наследство: Копривщица на предела на абсурда

Общинският съвет иска да премахне статута на града, но до какво ще доведе?
30 мар 2017 09:07,
105

Преди десетина дни Общинският съвет в Копривщица приема да отпадне статута на града като архитектурно-исторически резерват. Подобна промяна ще даде право в града да се изградят нови сгради и съоръжения. Решението пък е взето по спешност - подобна идея е обсъждана неколкократно от 2016 г. насам.

Коприщица е първият, а и единственият град-музей у нас. Още през 1952 г. Министерският съвет взима решението. Години по-късно са приети и специалните правила за строителство в града, за да се запази автентичният външен вид на града.

В предаването "Директно" Пред Bulgaria ON AIR кметът на града Генчо Герданов беше категоричен, че няма да допусне статутът на града да падне. Според него решението на Общинския съвет би довело до отпадане на статута на града като архитектурен резерват, но той ще върне решението.

"Ще продължим да работим за популяризирането на Копривщица, която се е превърнала в символ на българщината", зарече се той.

Според публикации натискът Копривщица вече да не бъде архитектурен резерват идва от местния бизнесмен Радослав Йовков. Същият е изгонен преди пет години от ГЕРБ заради замесването му в скандал с незаконна сеч на 1100 кубика дървесина. Преди това срещу него има сигнали за незаконен добив на инертни материали.

Йовков е бивш гребец, който се замогва в "борческите" години на прехода. Сам разказва, че е близък приятел на лидера на "Евророма" Цветелин Кънчев, който дори е кръстник на сина му. През 90-те години е прострелян от полицаи по време на акция срещу Кънчев в Златица. През 2004 г. строителната му фирма вдига сграда на ъгъла на булевардите "Гоце Делчев" и "България" в София. В края на декември същата година се срутва скеле. Един работник загива, а петима други са ранени, сред тях е и самият Йовков. След края на разследването и съдебната сага бизнесменът е обявен за невинен.

Сега амбициите му са да вдигне в Копривщица по-високи сгради, промишлена зона, ски писта, мотописта и т.н.

"Има бизнесмени, които искат да строят в Копривщица. Но аз съм казал, че докато съм кмет, всички инвеститори, които искат да строят в града, трябва да правят всичко възможно да го запазят такъв, какъвто е и да бъде в унисон с архитектурата на Копривщица", увери пред "Стандарт" кметът Герданов.

Атаката срещу този статут започва през 2016 г. с процедурите по изработване на нов Общ устройствен план (ОУП) на Копривщица. Целта е да се зададе развитието на града през следващите десетилетия. На 23 февруари експерти представят изготвения от тях план, който е в съзвучие със Закона за културното наследство и е отличен и от Камарата на архитектите. 

Общинският съвет обаче отказва да го одобри, като на срещата присъства и Йовков. Под безучастния поглед на общинарите бизнесменът дръпва яростна реч срещу плана.

"Ако това остане - ние трябва да се обесим. Аз съм най-големият инвеститор в този град". Той е бесен и заради факта, че устройственият план предвижда отчуждаването на бившия парк Баркиш, който е негов. Идеята на проектантите е тази територия да се отчужди и отново да се направи парк.

"Някой питал ли ме е?! След толкова време, като сте имали време да работите - тук мен и кучетата ме познават и целият град знае, че този парк е мой - да сте си направили труда да питате собственика?! Напишете с червени букви -това посмъртно няма да стане", гневи се той.

Зад гърба му застава главният архитект на Копривщица Гено Георгиев, според който мястото просто не става за парк и трябва да си остане на бизнесмена.

На 10 март постъпва конкретно предложение от Пешо Вълов - председател на общинска Комисия за териториално и селищно устройство: "Навсякъде от представения документ думите "Архитектурен исторически резерват" да отпаднат и да се намери коректният начин да бъдат заместени". 

Вълов предлага също така да се изпълнят и други искания на Йовков: възможност за по-високо строителство, промишлена зона, изграждане на зали за конферентен туризъм, ски писта, мотописта и АТВ писта, буферни паркинги и т.н.

На 21 февруари ЮНЕСКО включи Националния събор на българското народно творчество в Копривщица в списъка за световно нематериално културно наследство. Една от причините е именно запазеният исторически дух на града. Решението на Общинския съвет ще стане валидно, ако Общият устройствен план на града влезе в сила в новия му формат. Предстои обсъждането на проекта в експертния съвет на МРРБ.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


105
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
3
0
 
48
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Дерибеите гледат на културата и ценностите като на лична собственост, от която само цуцат лични облаги. И властта, понеже е пълна с такива, им позволява да правят каквото си щат и да обират държавна и обществена собственост.В Банско попиляха планината, тия тука ще разкатаят историята и културата! Но то какво им пречи - ни образование и възпитание, т.к. ги нямат, ни закони, т.к. те са над тях.
2
1
 
57
 
! Отговори
Кирил Софийски преди 7 години
Тя цялата ни страна е на ръба на абсурда с тия абсурдни бизнесмени и приватизатори ,които обсебиха държавата и капиталите и !
1
1
 
73
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Бизнеса в българия затрива всичко хубаво и красиво, само в цяла европа е обратното.