Бабината зимнина двойно по-евтина от купешката

Биосладкото от сергиите с по-малко плод и по-скъпо
14 сеп 2017 07:04, Елка Василева
44
Бабината зимнина двойно по-евтина от купешката
Снимка: архив, Reuters

Зимнината, приготвена от баба, ни излиза поне два пъти по-евтина от купешката, пише "Монитор". Изгодата е още по-голяма, ако ползваме плодове или зеленчуци собствено производство.

Компотът от праскови например в магазина излиза по около 3 лв., за буркан от 550 грама. Приготвен у дома - дори и в малко по-голям, той би ни излязъл около левче.

Малко по-ниска е разликата при компотите от малини. Приготвен в къщи, бурканът от 0,8 л би ни излязъл с купени от пазара, а не набрани от Балкана, малини към 1,50 лв. В супермаркета цената му гони 3 лева.

Решим ли да си направим компот от друг полезен горски плод – боровинката, то бурканът ще ни струва около 2,50 лв., а купешкият от 680 грама върви по 4 лева.

Най-евтино би ни излязло да си направим компот от сини сливи, защото основната суровина за тях в момента на пазара може да се намери и по 60 ст. за кило. Обикновен буркан би ни излязъл не повече от 70 ст. и то при положение, че сме купили плодовете на средната цена от 1,08 лв./кг. В същото време в търговската мрежа фабрично произведеният продукт се предлага по около 1,70 лв.

Направим ли си домашен конфитюр от сини сливи, той би струвал не повече от 1,50 лв. за бурканче. В търговските вериги той е с около 2 лева по-скъпо, а бурканче с претенциите за биопроизход в специализиран магазин или от сергията на бабите на пазара би ни излязло в най-добрия случай поне петарка. Отделно в продаваните на сергиите домашни сладка плодът е много по-малко от сиропа.

Голям буркан 0.8 със сладко от праскови, приготвено в къщи, би ни струвало около 2,50 лв. Три пъти по-малко количество от 360 грама върви в обикновените магазини върви по 1,80 - 2,00 лв.

Доста по-малка е разликата при корнишоните в буркан. Купешките излизат около 2 лв., да си го направим у дома ще ни излезе поне 1,30 лв.

Решим ли обаче да си приготвим зелен фасул в буркани, може и да се минем. Сега на пазара най-евтиният пресен зелен фасул върви по сергиите в София по около 2 лв. килото, а готовият продукт в магазина излиза по 1,85 лв. В сравнение обаче с продавания био зелен фасул, предлаган по 5,65 лв. за буркан от 600 грама, то сме на голяма печалба.

Доматите за консерви по сергиите в столицата сега са по 70-80 ст. и един домашен буркан би ни струвал почти толкова. В магазините подобен буркан сега се продава по 1,58 лв.

Доста по на сметка би ни излязло да си приготвим домашно кьопоолу. Бурканче от половин кило от него сега се продава по суперите за 4,39 лв. Килограм патладжани по пазарите в София излиза около левче, доматите са 70-80 ст, а червените чушки до 2 лв. При това положение собственото ни производство в най-лошия случай би ни излязло около двойно по-евтино.

8 обикновени буркана с царска туршия биха ни стрували 16-18 лв., ако си ги приготвим у дома. По магазините опаковка от 950 грама се предлага по около 3 лв. Икономията в случая е не повече от левче. Мешаната туршия в търговските вериги върви по 3,79 лв./кг. Домашно приготвена би ни излязла поне 3 пъти по-евтино.

В калкулирането на цената за домашното приготвяне на зимнината трябва да имаме предвид и разходите за ток или дърва, особено, когато правим по-големи количества за децата и внуците например. Не на последно място е редно да сложим в сметката и загубеното време.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


44
Още по темата: зимнина
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
12
3
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Няма как да се сравняват само по цената, защото качеството е много по-различно. Примерно домашната ракия е ракия, а купешката е всичко друго, но не и ракия. Домашният домат има вкус, а с купешкият сякаш ядеш пластмаса и т.н.Като прибавиш качеството в сравнението на цените и разликата става над 10 пъти в полза на домашното.
11
2
 
1
 
! Отговори
маке преди 6 години
до 10 у грешка си друже домашната е без пари поне за мене за 2-3 дена събирам сливи за 5-6 казана марко с каучката ги кара дома сберем некое дъвце покрай реката и тети 50 кила ракия коко да изкараш месецо или 50х100=500лв/3 праи 160лв надник дека у градо зимате токо хи хи хи
10
1
 
21
 
! Отговори
Вълнаро преди 6 години
Аз едно време се смеех на нашите, че гледат градини и слагат зимнина. Сега аз гледам и цяло лято трупам, суша, замразявам. Мога да си позволя каквото искам от магазина, но храната ми е важна и съм внимателен какво слагам на масата. Ядем отровна храна. Майната им на парите, здравето си разбихме.
9
1
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
А домашната ракия излиза 2 лева литъра. На супера - над 10 лева!
8
1
 
10
 
! Отговори
Men преди 6 години
А някой смята ли че качеството реално е като на био продуктите, т.е разликата в цената не е 2 пъти, а по-скоро около 10 пъти...
7
28
 
4
 
! Отговори
ЕС преди 6 години
Фабричните спазват някакви технологии все пак. Бабешките са убийствена смесица от варварски традиции, лошо калайдисани тави, мръсотия и невежество! Оттам - преяждане /яжте да не се изхвърли и стане зян/ газове, дискомфорт, депресия.... А от магазина вземаш когато и каквото ти се желае, красиво, вкусно, етикирано само за Теб!
6
4
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Животът не е само плюскане,живеите на село и всичко ще ви е без пари, защото няма да имате ни един лев
5
6
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
До 1Така е, някой хора искат повече от това да живеят в панелката на мама и татко.
4
6
 
10
 
! Отговори
123 преди 6 години
А труда, нервите и врътнята калкулирате ли ги?
3
26
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Яжте си бабините простотии. Ще пропусна.
2
1
 
20
 
! Отговори
Бандит преди 6 години
До КОНСТАНТИНОВПопаднах на буркан с кисели краставички,произведен във Виетнам по поръчка на българска фирма .Шокира ме съдържанието на Аспартам вместо захар.Обикновенно се зачитам по сложните етикети,но тоя път ударът под кръста дойде от корнишона.
1
4
 
1
 
! Отговори
haha преди 6 години
Акло искаш да искат по-малки, за да може да се чустваш и ти пълноценен.