Безсърдечно и безнаказано: Търговията със сърдечни стентове

Още прояви за източване на НЗОК
14 дек 2019 14:30, Петя Славова
55
Безсърдечно и безнаказано: Търговията със сърдечни стентове
Снимка: архив, Булфото

Кардиологичните болници в Пловдив и Пазарджик едва ли ще са единствените, върху които падна подозрението, че поставят без необходимост стентове на случайно или неслучайно подбрани хора. Предполага се, че основната цел е бързо и безнаказано източване на монополиста Национална здравноосигурителна каса (НЗОК).

За сходен случай наскоро беше съобщено и от Плевен. Вероятно основната причина за скъпоструващата акция на фона на мизерията в общинските болници е фактът, че за един поставен стент клиниките получават около 2000 лева като дял от стойността на клиничната пътека, съобщава "Дойче веле".

За пари и в нарушение на лекарската клетва

През октомври жител на Троян посещава в една плевенска клиника наскоро оперираната си съпруга, която има назначен контролен преглед. По време на процедурата предлагат и на него контролен преглед, при това безплатен. Човекът няма никакви оплаквания и затова е шокиран, когато му съобщават, че има сериозно запушване на сънната артерия. Предлагат му да постъпи за обстоен преглед по съответната клинична пътека. Правят му и няколкото обичайни изследвания, след което го уведомяват, че е крайно необходимо да му се постави стент - за да се премахне откритото артериално "запушване". След консултация със своя близка лекарка той обаче решава да не се подлага на опасната процедура. Съобщава на персонала, но получава отговор, че трябва да остане още един ден, за да приключи срокът за престой по скъпата клинична пътека и така клиниката да си вземе парите.

Още по темата

В противен случай пациентът дължал 270 лева. Той се съгласява и на другия ден му правят твърде опасната коронарография, без да му съобщават за взетото вече решение покрай нея да му поставят и стент. Тази манипулация е инвазивна и потенциално животозастрашаваща. Стент се поставя при крайни състояния на почти пълна блокада на кръвоносен съд, а клиниката трябва да получи задължително информирано съгласие от пациента, след като му разясни всички рискове.

Пациентските организации бият тревога

Шефът на Центъра за защита на правата на пациентите д-р Стойчо Кацаров не е учуден от безразборното извършване на излишни, но скъпоструващи инвазивни процедури в българските клиники. Сигнали за подобни интервенции Центърът и останалите неправителствени организации, защитаващи правата на пациентите, получават не от вчера. В интервю за ДВ той казва: "В случая става дума не само за криминален акт по отношение на пациента, но и за източване на Здравната каса. Подобни престъпления се придружават и от съставяне на медицински документи с невярно съдържание. Всичко това е следствие на силно занижения контрол на Здравната каса върху одобряваните разходи на специализираните клиники. Касата следи не за верността на представените документи, а за формата на попълването им – дали има данни за изследванията, дали има дата, дали има поставен подпис където трябва."

Д-р Кацаров твърди, че тази практика създава условия за злоупотреби с парите на данъкоплатците. Той добавя, че скъпите процедури, включително и предварителните изследвания, причиняват не само финансови щети, но понякога носят и значителни рискове за пациента. Каква например е опасността при поставянето на стентове?

„В тези случаи инвазивната процедура наистина може да причини фатална тромбоза. Освен това ненужните стентове препятстват извършването на животоспасяващи байпас-операции в бъдеще. Приказките, че на пациента „нищо няма да му стане от един стент“, са абсолютно подвеждащи“, категоричен е д-р Кацаров.

Колегата му д-р Станимир Хасърджиев, който ръководи Националната пациентска организация, припомня как наскоро на един пациент била ампутирана дясната ръка - след коронарографското изследване, което предхожда поставянето на стент. Случаят е бил потулен, виновниците не са понесли никакво наказание. Човекът, който е международен шофьор, изгубил и работата си.

Как го правят в САЩ

Американската кардиологична асоциация е приела десет много ясни показатели, които трябва да са изпълнени, за да попадне пациент в списъка за извършване на опасни инвазивни процедури. Те включват редица показатели за състоянието на сърцето и кръвоносната система на болния, за възрастта му и придружаващите заболявания, за резултатите от кръвната картина и образната диагностика. Критериите са приети като задължителни в много държави по света, но не и в България, където имат само пожелателен характер, казва д-р Кацаров. Според него, все повече пациенти в България вече получават високотехнологична кардиологична помощ. Благодарение на нея през последните 10 години смъртността от инфаркти е намаляла два пъти, но пък фаталните изходи от мозъчни инсулти остават рекордно високи за Европа.

Проверете здравноосигурителното си досие

За д-р Хасърджиев основният проблем при финансирането на скъпоструващи инвазивни процедури остава несигурността дали парите наистина отиват там, където са нужни. Той призовава всички граждани да се възползват от възможността да видят собствените си здравноосигурителни досиета в Здравната каса и да се уверят, че записаните в тях суми са били действително изхарчени за лечение, рехабилитация и профилактика. Голям проблем за България е липсата на наистина независима медицинска експертиза при делата, заведени от семействата на починали пациенти или от потърпевши. Става дума за дела заради лекарски грешки, немарливост и откровен цинизъм като ненужното поставяне на стентове и други импланти в името на бързата печалба, посочва д-р Хасърджиев. "Вещите лица в съда са обвързани с лекарските гилдии и затова е необходимо при подобен род дела да се търсят задгранични експерти", заключава  шефът на Националната пациентска организация.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


55
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
33
1
 
2
 
! Отговори
Резултатът преди 4 години
Всяка година в здравеопазването се наливат от 500 милиона до 1 милиард. Резултата - лекарите богатеят,а българинът умира.
32
1
 
6
 
! Отговори
Идеалист преди 4 години
За да разберете истината, може да попитате наши роми, които са се лекували в Германия от Исхемична болест на сърцето. Колко струват там процедурите и какво е отношението към болните и колко изследвания се правят. А давате ли си сметка какво е медицинското обскужване в малките градове, да не говорим, че по селата на 10 км от общинскиото градче е добре, ако домашният лекар се вестне за 2 -3 часа на седмица и е голям късмет ако има мед, сестра. Хората няма кой да ги погледне.
31
1
 
2
 
! Отговори
65 преди 4 години
След коя процедура
30
2
 
15
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Масово практика във българия,познавам доста хора,някои умряха а други станаха по зле след процедурата.Тази държава никога няма да се оправи.
29
2
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
стендовете са вредни ... разледване на ББС от преди 5 дни https://youtube/watch?v=_vGfJKMbpp8
28
1
 
9
 
! Отговори
65 преди 4 години
Трябва да се уточни нещо.Дали коронарографията е животодпасяваща или твърде опасна ,даже животозастрашаваща.От статията е малко неясна.Да не говорим колко лъжат лекарите ,колко безопасна и колко холям процент успеваемост има про катетърната аблация.Не са 95%, 65-70%. Тя се прави при тежки или чести аритми.Тя е тежка за лекарите, и много опасна за пациента.Истината трябва да се казва,не да се правят на магьосници.Да не говорим за злоупотребите със тазобедрените стави, платната за хернии.УЖАС!!!!!
27
2
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
То може и нищо да не са поставили и само да са цепнали кожата.Това ебяла търговия и не се знае как ще серегламентира в бъдеще.Предстои казуса да се развие в законова рамка.Клиентите би следвало да искат онлайннаблюдение на операцията от близки или довереномедицинско лице,за да неостане безбял дроб,примерно.
26
1
 
15
 
! Отговори
лилит преди 4 години
КОГА ЩЕ СЕ ДАДЕ ГЛАСНОСТ И НА ОПЕРАЦИИТЕ В ОРТОПЕДИЧНИТЕ КЛИНИКИ И ОТДЕЛЕНИЯ В БЪЛГАРИЯ - ПО ВЕЧЕ ОТ 7000 НА ГОДИНА, СКЪПИ КОНСУМАТИВИ И КЛИНИЧНИ ПЪТЕКИ, ПОДМЯНА НА СКЪПИ СТАВИ С ЕВТИНИ, ПРИ НАЙ МАЛКАТА БОЛКА СЕ СМЕНЯ СТАВА И Т.Н.
25
4
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
лекарите в бг са подли и гадни и хората ги ненавиждат
24
2
 
23
 
! Отговори
магистрат преди 4 години
Слагането на стент-менте да се криминализира с 20 годишна присъда без право на обжалване.Ефекта ще се усети веднага!
23
1
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
До Елена ЕфремоваПиши още, съпричастни сме!
22
1
 
18
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
-Ти какво работиш?- Трафикант на човешки органи съм.- Каквоо, ти сърце имаш ли!!!- В момента не, но в четвъртък чакам едно. Звъни тогава да се разберем.
21
12
 
10
 
! Отговори
Ванката преди 4 години
Дойче веле!?... ЕЖК... Хиляди инфаркти са предотвратени, хиляди хора са спасени чрез стентиране - каква е целта на тази полуанонимна статийка? Да се откажат хората от стентиране и да се насочват към "честните" частни и западни клиники ли или да се започне лов на вещици? Ако тук процедурата е 5 000 лв., там е над 50 000 евра. Кой има полза да се закрият инвазивните кардиологии в държавните болници?
20
3
 
14
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
*** в Англия да ти сложат стент - поне 1 година ще те мотаят и прецизират дали имаш нужда. У нас ги слагат за здравей-здрасти!
19
1
 
16
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Копаем дъното. Скоро пациенти няма да има паради страх.
18
1
 
16
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
"Всичко това е следствие на силно занижения контрол на Здравната каса върху одобряваните разходи на специализираните клиники" И докога???
17
2
 
22
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Това си е престъпление направо за затвор.
16
1
 
19
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Ако не си отишъл с болки и съмнения за пресен инфаркт, то поставянето на стент не е спешно и човек не трябва да се съгласява, докато не получи второ мнение. Стентаджиите плашат човека на момента, като го лъжат, "че до няколко дни ще получи инфаркт" за да подпише, че е съгласен да го стентират. Кой изгорял дотук, изгорял. Не е луд този, който е изял зелника, а тези дето са му го сервирали без надзор.
15
1
 
30
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Най-малкия проблем са източените пари от НЗОК.Голямото престъпление е,че стентирането на здрав човек фактически го инвалидизира доживот.От тук насетне той завинаги трябва да пие лекарства против запушване на стента и да ходи на контролни прегледи.При контролните прегледи след 1-2-3г. ще му кажат,че е "добре" да му сложат още 1-2-3 стента.Превъщат здрав човек в психическа руина с предсмъртни изживявания,но и 30хил.лв. заплати за стентаджиите.Време е някой да влезе в затвора,иначе няма да спрат!
14
10
 
4
 
! Отговори
gogo преди 4 години
тендециозна статия. Не става ясно имал ли е стеноза. Как ти поставят стент без съгласие, не е възможно. Само мога да кажа че откатто слагат агресивно стентове смъртноста намаля знчително.