Родните зеленчуци на изчезване, задава се протест

Целенасочено ли се унищожава сектора, питат производители
17 мар 2022 13:08, Петя Славова
46

Протест на зеленчукопроизводители в страната. Хората в бранша искат адекватно подпомагане на сектора от правителството.

"Регистрираните производители на плодове и зеленчуци в България са между 20-23 хиляди. Но тези хора, които получават заплати и изхранват семействата си с отглеждане, вероятно са над 200 000, като включваме сезонните работници. Този сектор е с най-много ръчен труд и най-много заети в сектора - прибиране и обработка на реколтата, обработка на площите", каза председателят на Националния съюз на градинарите Мариана Милтенова в студиото на "България сутрин".

Тя подчерта, че не желаят да се противопоставят срещу никой от секторите.

"Борим се за балансирано и справедливо разпределение на финансовата подкрепа, която трябва да си получим. Още през 2014 година беше направено несправедливо разпределение. Бяхме се договорили 50/50 за т.нар. обвързана подкрепа, която е мярка, опитваща се да коригира неправилното договаряне за единно плащане на площ - еднакво плащане за всички култури. И в последната минута министър Греков внесе в Брюксел разпределение 66/34 за плодове и зеленчуци", допълни Милтенова.

По думите ѝ има намаление от 6 пъти на площите с домати, което е 600%.

"Има 5 пъти намаление на площите с пипер, патладжан - 2 пъти, което е 200%. Корнишони - 8 пъти намаление на площите, 800%, краставици - 5 пъти. Този резултат не е от една и две години. Вина за това имат всички, които са управлявали държавата и сектора в този период от време. Политиката към "Плодове и зеленчуци" в последните 20 години целенасочено се води към унищожение на този сектор", възмути се председателят на Националния съюз на градинарите.

Мариана Милтенова е категорична, че не се противопоставят на колегите им от сектор "Животновъдство", защото там също има проблеми.

"Ситуацията при тях показва съвсем други цифри. Намаление на брой говеда - 11%, при кравите има 1% намаление, млечни крави - 1,5%. Биволи - увеличение три пъти, биволици - 400% увеличение. Искаме да се произвежда българско месо и българско мляко, секторите са в тежко състояние, но анализът трябва да е направен така, че да се преценят какви са потребностите и възможностите", коментира тя.

Изпълнителният директор на асоциация "Активни потребители" Богомил Николов допълни, че вече има увеличение при плодовете и зеленчуците.

"Сега е сезонът на оранжерийните зеленчуци, а те са най-пострадали заради цените на газа. Получава се нелепа ситуация, защото от една страна потребителите наричат този човек, който предлага краставици, спекулант, а от друга страна може да го наречем "нещастник". Той трябва да предложи цена, която той самият не иска, защото няма да продаде", подчерта Николов в ефира на Bulgaria ON AIR.

Той смята, че трябва да се помисли дали не може през данъчната политика да се намали този натиск, за да не се "състезават" за субсидии.

"Себестойността на продукцията тази година ще бъде с 50-60% по-висока. Недофинансирането на сектора е с години и заради това са тези резултати. Голяма част от тях минаха към сектор "Зърнопроизводство", други напуснаха страната, обезлюдиха се селата. Отидоха в чужбина, където подпомагането на сектор "Плодове и зеленчуци" е на база стопанство. В момента задоволяването на пазара с български плодове и зеленчуци е доста по-нисък процент от това, което би могла България да произвежда. Много колеги спряха да обработват градините си миналата година", посочи Мариана Милтенов.

А мерките, според нея, могат да бъдат в субсидиране на торове, препарати. Те апелират за намаляване на ДДС-то. По думите на Николов в България не се прилага най-ефективното средство за борба с картелите.


 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


46
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
36
0
 
0
 
! Отговори
моите не изчезват преди 2 години
На глупавия мързеливец все някой друг му е виновен!
35
1
 
6
 
! Отговори
истина преди 2 години
След плодовете и зеленчуците изчезва и българинът. Българската нация е жертва на комунистическия капитализъм- четворна коалиция тюрлю гювеч начело с фигу рант.
34
0
 
0
 
! Отговори
Голямото Зануляване преди 2 години
ако производителите знаеха къде се намират нямаше да задават *** въпроси
33
0
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
"Да. Целенасочено се унищожава. Следващ въпрос, моля."
32
1
 
3
 
! Отговори
Татул преди 2 години
Напоследък Путин е виновен за всичко!
31
2
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Естествено, че е целенасочено! Това е европейската политика за съсипиване на малкия и средния бизнес, унищожаване на собственото производство и в последствие изчезването на белия човек от тези земи! Всичко това е очевадно, но има разни къде заблудени, къде платени идддиоти дето смятат европата за най-хубавото нещо след кекса.
30
0
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Искайте, Искайте сега е момента !
29
1
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
дережето в селеското стопанство насилствената колективизация през 44 , недроброто стопанисване на ткзс после и усокореното връщане на земята през 91 2000 г десетилетка през която на практика нямаше и селско стопанство , започна със субсидиите но министерството няма план за общо развитие на сел стоп. това е проблемът
28
2
 
3
 
! Отговори
Нонсенс преди 2 години
ЕС плаща на старите и развити страни-членки в пъти по-високи субсидии за земеделие в сравнение с новите. Декларираната логика на фондовете е изравняването на икономическите стандарти във всички страни-членки. Е сега се замислете, къде е логиката. Фондовете дефакто са рушвет за управляващите върхушки, за да не напуснат съюза на момента.
27
0
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
До sofeto Не знам, къде си живял последните 3 десетилетки, но точно по времето на "демокрацията" в училищата се пропагандираше, че земеделието е развито само в държавите от третия свят и ние трябва да се индустриализираме.
26
3
 
8
 
! Отговори
Робистан преди 2 години
Като фалира земеделието, ще дойдат западните господари и ще си направят плантации с местни роби.
25
3
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
И защо не протестирахте още 2014 :)
24
3
 
4
 
! Отговори
sofeto преди 2 години
Плодородна българска земя много но населението от селата реши кинти и бизнес да върти по големите градове. СССРските АПК и ТКЗСетата ги отвратиха!
23
1
 
9
 
! Отговори
СУБСИДИЯТА... преди 2 години
Договорената субсидия за зледелие за Холандия - 10 пъти повече отколко за България. Ако това не беше така всичките там немски и други вериги какво щяха да правят? Къде щяха да си пласират СИЛНО СУБСИДИРАНАТА и НИСКОКАЧЕСТВЕНА земеделска и животновъдна продукция?
22
4
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Не признавам никакви протестанти. Да протестираш срещу пазара е лишено от всякаква логика. Потребителят е в право да прецени коя стока му е по джоба и ще си я купи. Домат по 6 -7 лева и краставици по 5 лева няма да си купя, въпреки, че имам добър доход. Ще си купя 1 кг. моркови за 1.20 лв и зелка за 2 л. и тамън три дена ще си имам салата. Пазар има там, където се срещат интересите на производител и потребител. Производител, които не може да си намери клиенти не става за производител.
21
2
 
16
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Защо ви е селско стопанство бе нали ес ще ни прави програмисти с интелект вие кат искате да копате компир бегаите у франция
20
1
 
19
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Ние сме колония без право на дума.
19
3
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Ние сме учили западняците на земеделие, а сега нямаме нищо, срамота.
18
3
 
27
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Няма как хем родно производство, хем членство в ЕС.... Нали немските ферми трябва да пласират продукцията си някъде??
17
3
 
9
 
! Отговори
ехоооо преди 2 години
зеленчуци произведени от холандски семена у нас , не са родни зеленчуци !