Стоянка Мутафова ще играе на сцената и ще я видим на екрана навръх 90-ия й рожден ден днес.
Почитателите на невероятната актриса могат да я гледат на живо в Сатиричния театър "Алеко Константинов" – в комедията "Госпожа Стихийно бедствие", а в кино "Одеон" ще бъде излъчен филмът "Езоп" /1970/, в който тя участва.
В навечерието на 90-годишнината си първата дама на Сатирата започна репетиции във френската комедия "Столетие мое" от Мишел Лоранс. Нейната героиня - Малу, празнува стотния си рожден ден и по този повод цялото й семейство се събира около нея.
По случай 90-годишнината на актрисата БНТ1 и БНТ2 ще излъчат тази вечер в две части продукцията "120 минути голям смях със Стоянка Мутафова".
Националната телевизия ще представи на зрителите един откровен разказ от първо лице за живота на актрисата, проследен през кадри от Златния фонд на БНТ - от телевизионни и театрални спектакли до филми с нейно участие още от 1967 година.
Телевизионният портрет представя една съвременна изповед на актрисата, в която тя споделя важни събития от живота си, коментира любимите си роли в киното, театъра и телевизията, работата с колегите си у нас и в чужбина. Зрителите ще научат интересни и забавни подробности от живота на една от основателките на Сатиричния театър и нейните размисли по повод на неговата 50-годишнина.
"Г-жа Стихийно бедствие" споделя пред камерата на БНТ и подробности за първите си години на сцената на театъра в Прага, за приятелството си с Невена Коканова и за това кои са истинските й приятели в живота.
Стоянка Мутафова е родена на 2 февруари 1922 г. в София. Завършва класическа филология в Софийския университет „Климент Охридски“ и Държавна театрална школа в София. От 1946 г. до 1949 г. работи в театър в Прага, а от 1949 до 1956 г. в Народния театър “Ив. Вазов” . Тя е един от основателите на Държавния сатиричен театър “Ал. Константинов”. Участвала е в много български филми, сред които "Специалист по всичко", "Бялата стая", "Кит", "Езоп", "Топло".
Стоянка Мутафова има 3 брака. През 1946 г. се омъжва за първия си съпруг, чешкия режисьор Роберт Роснер, когато е на 23 години, а той - на 51. След брака отиват да живеят във Виена, а после заради неговата работа се преместват в Прага. Там Стоянка Мутафова завършва второ висше образование към театралния отдел на Пражката консерватория. Вторият ѝ съпруг е Леонид Грубешлиев, по професия журналист и преводач. От него е единствената дъщеря на актрисата - Мария. Третият съпруг на Мутафова е Нейчо Попов, актьор. За него тя казва, че е любовта на живота ѝ.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Оптимизмът сред малкия бизнес в САЩ спада до най-ниското си ниво от 2024 г.
Експерти: Ниските лихви ще подкрепят пазара на имоти у нас
Пенсионните фондове ще съобразяват стратегиите си с пазарни индекси
BYD: Скоро делът на електромобилите в Китай ще достигне 80%
Кадър на деня за 9 юни
Тръмп: Иран свали американски хеликоптер, САЩ трябва да отговорят
Христо Мутафчиев към шефката на НДК: Абе, моме проста! Кой ти даде поста?
Служители в САЩ отказват да ползват AI по религиозни причини
Битка за живот: 9-годишната Сиана се нуждае от лечение за агресивен мозъчен тумор
Исак Соле попадна в полезрението на турски клубове
10 юни носи нови възможности за четири зодии
Митрофанова: Правителството на Радев засега само устно подобрява отношенията с Русия
Илиан Антонов на прощаване с ЦСКА: Поклон пред "армейските" фенове
Любо Пенев никога не е играл за Локо София, но му подари място в Европа
Шеф на ЦСКА изригна за безобразията в Разград
Мбапе е забравен: Олисе ще е звездата на Франция на Мондиал 2026
Ан Катрин Брьомел
ЦСКА или Лудогорец ще е шампион, Левски ще спечели Купата
Дневен хороскоп за 10 юни, сряда
Гръцка бугаца (Bougatsa): сладка баница с крем
Лесен трик, с който доматите ще раждат два пъти повече
Семейният филм „Ема и Шоколандия“ с онлайн премиера
5 дизайнерски трика, с които холът става два пъти по-голям
Как всяка зодия преживява раздяла
Куриер де Балкан: България блести на международната сцена с Джирото и победа на Евровизия
Голяма бяла акула е заснета в централната част на Средиземно море
Световните конфликти достигнаха връх през 2025 г.
Директорът на „Евровизия“ : България впечатли с изключително бързата реакция на институциите
Зеленски пред „Гардиън“: Русия губи инициативата, а войната постепенно се обръща в полза на Украйна
Доклад: Над 100 души в България са починали за година след употреба на фентанил
Учени предлагат необичайна защита от слънчевите бури
На 9 юни 1985 г. спускаемият апарат „Вега-1“ се отделя за историческа мисия
Първият чех ще лети до МКС през 2027 г.
Обновиха правилата: Ето как светът трябва научи, ако бъде открит извънземен разум
Изненадва ли НАСА с имената в екипажа на мисията „Артемида III“
Мощен вятър излиза от гигантската черна дупка – какво означава откритието на астрономите