В Харвардския университет започнаха изграждане на Национална дигитална библиотека, която ще сътрудничи с европейската дигитална библиотека, архив и музей Europeana. Това каза Робърт Дарнтън, директор на университетската библиотека и професор, в сутрешния блок на Bulgaria On Air. Заедно с Ан Тортън, директор на Нюйоркската обществена библиотека, и Динчо Кръстев, директор на Фондация „Национална академична библиотечно-информационна система” (ФНАБИС), разговаряха за предизвикателствата пред дигиталните библиотеки.
Дарнтън е сигурен, че проектът ще се превърне в новата дигитална библиотека на Александрия, която беше открита през 2002 и е на 11 етажа. Проектът в САЩ е открит и достъпен от три седмици. Очаква се да събере цялото културно наследство, което да бъде достъпно за всички. Тя представлява изцяло електронна система и най-големите библиотеки вече са помогнали за ядрото, като са дали своите книги, а занапред то ще расте, обясни още той.
Развихме технологичната инфраструктура, за да можем да бъдем в досег с Europeana, обясни Робърт Дарнтън. По думите му вече има хора от Азия и Латинска Америка, които търсят контакти с тях. По този начин бъдещето на дигитализацията наближава, а именно една глобална библиотека, която ще е безплатна за всички.
В България също се полагат усилия за модернизирането на библиотечния достъп. От 2010 е достъпен сводният каталог НАБИС, който съдържа колекциите от книги на национални и регионални библиотеки. Целта на фондацията е да се обединят библиотечно-информационните системи на всички университети в страната, обясни Динчо Кръстев. Доскоро трябваше да се търси във всяка една библиотечна система информация за това, което ни трябва, но с общите усилия е необходимо само едно търсене. Досега са се включили 30 библиотеки.
Робърт Дарнтън, Ан Тортън и Динчо Кръстев, заедно с други специалисти, присъстваха на международния форум в София „Дигиталната библиотека – технологични и социални проблеми“, организирана от ФНАБИС. Те са успели да разгледат някои библиотеки в столицата, а Дарнтън е бил впечатлен от броя читателите. Според него България трябва да бъде „държава на книгата“.
С модернизацията на библиотеките нараства и възможността за образование. Ан Тортън обяви, че Нюйоркската обществена библиотека е основен доставчик на свободно образование в града. Една от целите на новия проект в САЩ ще бъде именно възможността за обучение на ученици, студенти и учители.
Новите електронни библиотеки обаче са изправени пред проблема с авторските права. Дарнтън казва, че те покриват много голяма територия - „започват от живота на автора, плюс 70 години и това означава, че повечето книги ще са покрити от авторски права над сто години. Ние трябва да уважим тези авторски права, но искаме да включим и книги от XX век“. Решението, което са измислили е създаване на авторски алианс, в който авторите, по свое желание, дават на библиотеката да ползва техните творби.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Военната прокуратура и ДАНС проверяват договори в Министерството на отбраната
Бюджетната комисия прие поемането на нов дълг до 3,8 млрд. евро
САЩ и Израел вече не могат да крият различията си относно Иран
Мила Христова: Може да се наложи отлагане на мачове на Мондиал 2026 при висок топлинен стрес
Transform IT Awards отличи технологичните иновации на бизнеса
Макроикономист: Процесът на преструктуриране ще отнеме на правителството две години
Еди Рама провокира в Албания с кожен минижуп и бюстие (+ВИДЕО)
В "Денят ON AIR" днес от 19:15 часа: Рокадите в МВР и оставката на Кандев
Медведев: Санкциите? Икономиката на Русия остава стабилна
"Гранична полиция" получи 13 автомобила и 88 камери за 10,5 млн. евро
Защо ананасът е полезен за храносмилането?
Национал на България тресна колумбиец в Италия
Хулио Веласкес с важна пресконференция за бъдещето на Левски
Диян Божилов се завърна начело на Добруджа с договор за три години
Рейчъл Буш
Истина е! България иска да приеме Евро 2036
Турци идват за национал на Левски
5 дизайнерски трика, с които холът става два пъти по-голям
Как всяка зодия преживява раздяла
„Разговорите“ от Алисън Уд Брукс: Науката за общуването и изкуството да бъдем себе си
10 навика, подсказващи за ниска интелигентност
5 супи за Петрови пости
Кои летни напитки ни дават енергия и кои храни ни изтощават?
Три спектакъла тази седмица в Кукления театър във Варна
Шишков: „Баба Алино“ е новата емблема как може да се прави незаконно строителство в България
Украински туристи чакат до 12 часа на границата с Румъния по пътя към България
Музеят на Възраждането във Варна организира занимания за деца през лятото
Вече 3 месеца неизвестен стрелец се прицелва в търговски обекти и сгради във Варна
Пенсиите да се вдигнат със 7,8% по швейцарското правило от 1 юли, обсъжда НОИ
Изненадва ли НАСА с имената в екипажа на мисията „Артемида III“
Мощен вятър излиза от гигантската черна дупка – какво означава откритието на астрономите
„Обаждане“ от отвъдното: 7 зловещи знака, че някой се опитва да се свърже с вас
Откриха нова линия на симетрия на Земята: Разделя я на източно и западно полукълбо
Уникални същества, открити в китайски пещери
Най-големият корал в света, на повече от 2000 г., бе открит край Марианските острови