Помагат или пречат компютърните игри в офиса

Виртуалният мениджър Fantasy Football повдигал морала на служителите
14 сеп 2014 13:01, Екип на Investor.bg
4
Помагат или пречат компютърните игри в офиса
Снимка: Reuters

След края на Световното първенство по футбол в Бразилия стана ясно, че турнирът е оказал негативно влияние върху продуктивността на служителите в офисите на американски компании, пише Fortune. Наскоро проведено проучване обаче показва, че една компютърна игра, развивана от Американската футболна лига NFL, е не по-малко опасна. Според данните виртуалният футболен мениджър, наречен Fantasy Football, е коствал на бизнеса 13.4 млрд. долара на сезон.

Fantasy Football използва истинска статистика от реалните играчи в NFL, за да създаде система от точки, които позволяват на феновете да се изправят един срещу друг в ролята на мениджъри на виртуален футболен отбор. Посветените на темата анализатори от Challenger, Gray & Christmas дори са успели да пресметнат колко време отнема изграждането и развиването на футболен отбор във виртуална среда.

Според тях хората, които играят Fantasy Football средно по два часа седмично на работното си място в Щатите, са около 18.3 милиона. Умножено по средната заплата на час според Бюрото по статистиката на труда в САЩ от 24.45 долара, се получават загуби в размер на 895 млн. долара седмично.

Според информацията на Fortune анализаторите са избрали да използват за сметките си период на игра от 2 часа, тъй като нямат данни за това колко точно време служителите прекарват с Fantasy Football.

От Асоциацията на търговците с виртуални спортове смятат, че потребителите играят такъв тип игри по 8 часа всяка седмица. Според тях 3 от тях играчите посвещават именно на футбола, независимо дали това се случва вкъщи или в офиса по време на работа.

Продължавайки със сметките, експертите изчисляват, че за стандартен 15-седмичен спортен сезон, бизнесът в Щатите губи общо 13.4 млрд. долара. По-просто казано, продуктивността в американските офиси намалява драматично.

Говорител на компанията Challenger, Gray & Christmas, която е автор на проучването, разкрива, че екипът не се е старал да постигне строго научни резултати, а по-скоро да получи повече информация за случващото се. Изследването има за цел да “покаже влиянието на Fantasy Football, както и растящата му популярност в САЩ.”

Изпълнителният директор на Challenger, Gray & Christmas – Джон Челинджър, споделя, че не иска да изглежда така сякаш играта разваля спорта. “Не се опитваме да демонизираме електронните футболни мениджъри. Важно е да разберем обаче, че в офисите има повече дразнители, които разсейват служителите, отколкото сме очаквали,” коментира Челинджър в официално изказване.

Според него цифрите са незначителни, съотнесени към икономиката и брутния вътрешен продукт на САЩ. “13.4 млрд. долара представляват по-малко от 1% от сумираните заплати, изплатени на работниците в частния сектор за същия 15-седмичен период. Те се равняват на 1.5 трилиона долара” казва Челинджър.

От проучването става ясно още, че виртуалният футболен мениджър по-скоро помага, отколкото пречи на бизнеса. “Компаниите, които не само позволяват на служителите си да играят, а ги поощряват, организирайки служебни турнири, по-вероятно биха изпитали рязко повишение на морала в колектива си, което би довело до по-добра продуктивност, както и до задържане на служителите,” казва Челинджър.

Независимо дали информацията на Challenger, Gray & Christmas е коректна, или не, едно е сигурно, пише Fortune – Fantasy Football не се отнася единствено до футбола. Виртуалният мениджър оказва влияние и върху икономиката. 

Още интересни новини четете в Investor.bg.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


4
Още по темата: бизнестехнологии
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
3
1
 
8
 
! Отговори
бай тодор преди 9 години
До Discoveryискате да ви минава по-бързо времето в офиса ,като отчитате формално някаква дейност ли?!....преживяхме го вече това,комунизъм в начален стадий...историята доказа ,че не води до нищо добро но все пак също доказа и ,че е по-добро от днешния капитализъм..така,че...правете,каквото намерите за добре и без това вече се прецакахме
2
1
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
Ако се съди по успехите на компании като google, facebook, twitter, intel, emc и т.н. - глезотииките дават добро отражение.
1
0
 
5
 
! Отговори
Discovery преди 9 години
Помага или пречи, писането на коментари в днес.бг, докато сте в офиса??? :D :D :D. Помага или пречи висенето във фб, докато сте в офиса... помага или пречи гледането на филми докато сте в офиса??? Помага или пречи чатенето докато сте в офиса???Отговора на всички тез неща е: Помага разбира се!!! Помага да ви мине по-бързо времето :D :D :D