На кирилица – 15% от всички домейни в света

Така тя се превръща в един от трите основни езика в интернет
24 май 2016 14:01, Бойчо Попов
10
На кирилица – 15% от всички домейни в света
Снимка: архив, Reuters

15% от всички домейни в света са на кирилица, показва актуално проучване на EURid и ЮНЕСКО, резултатите от което са огласени в навечерието на празника на славянската писменост и предстоящото пускане на домейна ".ею".

Регистрираните интернационализирани домейни (IDNs) от първо ниво на кирилица са 15% от всички, като кирилицата е на първо място от регистрираните през 2014 г. международни домейни с над 700 000 нови регистрации. Така тя се превръща в един от трите основни езика в интернет, наред с латиница и хан – над 90% от всички домейни са на тези три езика.

"Българският е един от официалните езици и единственият на кирилица в Европейския съюз и неговото използване в интернет пространството е важно за опазването му, както и за утвърждаването на българската културна идентичност. Затова и вече няколко години усилено работим за реализирането на домейн от първо ниво на кирилица”, отбелязва Джовани Сепия, мениджър външни връзки в EURid.

Според EURid и ЮНЕСКО интернационализираните домейни са основните двигатели на многоезичието в киберпространството. Те позволяват стандартната система за управление на домейни (Domain Name System) да разпознава имена на роден език.

През 2009 г. EURid пусна интернационализирани домейни ".eu" от второ ниво, които поддържат трите официални европейски азбуки – латински, кирилица и гръцки – и днес наблюдаваме бързия растеж на една от тях – домейните на кирилица вече са повече от тези на китайски и достигат 51% от 1,7 милиона домейни от първо и второ ниво, изследвани от EURid и ЮНЕСКО.

Българският и руският езици са най-често асоциирани с домейните на кирилица като регистрираните в Европа домейни на кирилица са 1389.

Българската държава и неправителствени организации опитваха от години да регистрират нов национален домейн, който да бъде на кирилица, но се сблъксваха с труности. През 2010 г. международната интернет организация ICANN отказва първата молба с мотива, че българското предложение съдържа визуална прилика със съществуващи вече домейни на латиница, като например този на Бразилския (br). През декември 2013 г. ICANN даде възможност за финална оценка на българското предложение, което беше одобрено от международната организация в края на 2014 г.

Още икономически новини и анализи четете в investor.bg! 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


10
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
7
3
 
1
 
! Отговори
vilidimdim преди 7 години
До АнонименМоже и така да е...ами какво пречи на вас,дето се срещате със западняците да ги светнете чия е азбуката?
6
2
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
"На кирилица 15% от всички домейни в светаТака тя се превръща в един от трите основни езика в интернет"===Кирилицата не е език, драги авторе, а система от писмени знаци. Може ли такава дивотия да напишеш???
5
21
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Разкарайте кирилицата! Пълна отживелица!!! По - неудобно става.
4
12
 
11
 
! Отговори
Русия преди 7 години
Това е благодарение на Русия иначе досега да бяхте забранили кирилицата!
3
13
 
24
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Добре, че са руснаците да я популяризират. Иначе никой няма да се сеща за кирилицата. Западняците като видят нещо написано на кирилицата обикновенно казват - това е руски.
2
4
 
14
 
! Отговори
Исти преди 7 години
Българската писменост и днес е популярна в бившите земи на Стара Велика България- нищо случайно няма около нея.
1
3
 
16
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
До Анонимен"Така тя се превръща в един от трите основни езика в интернет, наред с латиница и хан над 90% от всички домейни са на тези три езика"Пустата му латиница, много убав език.