Вила "Армира" – открийте тайните на древността

Тя е най-пищно украсеният частен дом от римската епоха, разкрит в българските земи
29 окт 2014 20:28, Мария Дуковска
7
Вила "Армира" – открийте тайните на древността
Снимка: vilaarmira.com
Вила "Армира" е един от най-запазените и най-ранни вилни комплекси от римската епоха, които могат да се видят в България. Древният дворец, за който се смята, че е бил частен дом на влиятелна фамилия, живяла през втората половина на І век сл. Хр., е открит през 1964г. под научното ръководство на ст.н.с. д-р Янка Младенова, а по-късно и от ст.н.с. д-р Гергана Кабакчиева от Националния археологически институт.

В резултат на техните усилия преди половин век се разкрива един изключително добре запазен вилен комплекс, по който могат да се направят много изводи за начина на живот на знатните тракийци по това време. Любопитен факт за вила "Армира" е, че макар да е построена по време на римската епоха и да е изградена в типичен римски стил, в нея са живели знатни тракийски родове.

Историята

Античната вила е била издигната в долината на р. Армира, десен приток на р. Арда, през втората половина на І век сл. Хр. По името на реката е наречена Вила “Армира” . Красивата природа, плодородната земя и мекият климат са създавали отлични условия за живот.

Това е най-пищно украсеният частен дом (дворец) от римската епоха, разкрит в българските земи. Вилата е била център на поземлено Владение, основано от богата тракийска аристократична фамилия. Разкопките на Голямата могила при с. Свирачи през 2001-2002 г. допринасят изключително много за доказването на тракийския произход на основателите й.

Първият й владетел е бил наследник на тракийски цар (базилевс). Той е получил за заслуги пред римската власт статут на римски гражданин и така е добил правото да създаде вилно стопанство, което е организирал още през 50-70-те години на І век сл. Хр., тоест само около двадесетина години след окончателното завладяване на Тракия от Рим.

Мястото за изграждането на вилата  е било специално избрано. То отговаря на изникванията за подобни градежи, описани в древните римски автори Варон и Колумела, които казват, че една вила трябва да бъде построена до голям път, но не на самия път; в красива местност; близо до вода; на южен склон и най-важното - до добри съседи.

Античната вила “Армира” е била издигната на площ от 3600 кв. м. Върху тази площ са разположени жилищната сграда на собствениците, както и градина за отдих и разходки.

В югоизточния край на сградата е била построена и тераса, от която обитателите на вилата и техните гости са се наслаждавали на красивата природа и реката.

Този античен архитектурен ансамбъл съществувал от 50-70 години на I в. сл. Хр. до 378 година сл. Хр., когато е бил разрушен по време на Готската война. Тогава вилата е била опожарена след битката при Хандрианопол (дн. Одрин, Турция) на 9 август 378 година. Самият римски император Валент намира смъртта си от раните в битката, някъде край Хадрианопол.

Останалата част от статията и галерията може да разгледате в Tialoto.bg.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


7
Още по темата: Ивайловграддворецвила
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
2
0
 
5
 
! Отговори
Бакал Петко преди 9 години
Защо няма от толкова време поне още един коментар. И тук ли е сложена фашистката цензура или гърците,италиянците и французите не ви разрешават. Добре,знаем го това.
1
0
 
13
 
! Отговори
Герчо с тамбурата преди 9 години
Вила,, Армира,, е шедьовър от късната тракийска епоха и е свидетел на най-ранното римско завоевание на тракийските земи и варварско ограбване на същите. Винкелман свидетелствува,че по това време римските завоеватели изнасят за Рим над 3000 скулптурни произведения , от завладените тракийски земи,изработени от злато, бронз и слонова кост, мрамор и глина, на които днес се любуваме в различни италиански музеи.