Войната Китай-САЩ тепърва започва. Първо търговска, после...

Пекин иска да има всичките атрибути на суперсила
20 окт 2018 16:12, Елка Василева
213
Войната Китай-САЩ тепърва започва. Първо търговска, после...
Снимка: архив, Reuters

Търговската война е само прелюдия към един глобален сблъсък. Вашингтон се опитва да попречи на Китай да се превърне в суперсилата на 21-и век.

Реч в духа на времето на Студената война. В четвъртък, 4 октомври, докато американците са вперили очи в Капитолия за дебатите около кандидатурата на Брет Кавано за Върховния съд, на няколко метра встрани една голяма промяна в китайско-американските отношения придобива измерения, пише Фредерик Шефер*, в. "Ле-з-еко".

От трибуната на института "Хъдсън", консервативен мозъчен тръст във Вашингтон, вицепрезидентът на САЩ Майк Пенс се е впуснал в най-острата обвинителна реч, произнасяна някога от американски представител срещу Китай след размразяването на двустранните отношения преди четири десетилетия.

Всичко е казано в тази 40-минутна обвинителна реч. Вицепрезидентът на САЩ отива далеч отвъд нелоялната търговска конкуренция, кражбата на интелектуална собственост и принудителния трансфер на технологии. Той критикува дипломатическия експанзионизъм и "опасната военна игра" в Южнокитайско море, изразява подкрепата си за Тайван, чийто демократичен модел е "най-добрият път за всички китайци", осъжда "държавата на незаконно следене", изградена от Китай, и неговото "драстично връщане назад" в областта на обществените свободи и, за капак, "зловредното влияние" на Пекин в изборния процес в Съединените щати. Последният да затвори вратата!

Фронтална атака

Докато китайците се радват на почивни дни по случай националния си празник - Деня на провъзгласяването на републиката, 1 октомври - комунистическият режим лаконично определи като смешни обвиненията, отправени от Пенс. Те обаче трябва да са накарали китайските лидери да се намръщят. Никога досега Китай не е бил атакуван публично по такъв начин. Фронтална атака от всички посоки. За Пекин вече е сигурно: Вашингтон се опитва да не позволи Китай да стане доминираща сила през 21-и век. И, следователно, е уместно да се подготви за дълга конфронтация.

Още по темата

Съединените щати имат основания да се страхуват от Китай. Не само че икономическият възход на азиатския гигант през последните 30 години вече допринесе за промяна в съотношението на силите, но и китайските амбиции не спират до тук. Алис Екман, която отговаря за Китай в Ifri (Френския институт за международни отношения), подчертава "желание за сила на 360 градуса", която Китайската комунистическа партия цели да постигне чрез своето "голямото обновление на китайската нация".

Китай иска да има всичките атрибути на суперсила и умножава своите икономически, военни, дипломатически, политически, но и идеологически инициативи. Страната модернизира армията си и има една все по-впечатляваща армада, инвестира милиарди в изкуствения интелект, мечтае да се превърне от най-големия замърсител на планетата в "зелена" сила за пример и се впуска в космическата надпревара.

В международен план дискретността на Китай вече е в миналото. Новите пътища на коприната на президента Си Цзинпин са плод колкото на икономически, толкова и на политически съображения, в момент, когато азиатският гигант иска да промени из основи световния ред.

2049 година на хоризонта

В която и да било област методът често е един и същ: Пекин влага значителни финансови средства там, където играта все още не е приключила и начертава стратегия с точен график. След края на първи етап през 2035 година Китай ще трябва да се е наложил като лидер във всички определени сфери до 2049 година, когато Народната република ще празнува 100 години от своето създаване.

В този срок Китай не само трябва да догони Съединените щати, но и да ги изпревари. Тази стратегия е особено видима в плана "Произведено в Китай 2025", в който Китай е определил 10 приоритетни индустриални сектора, заплашвайки звездите на Силициевата долина. Един Китай с "модерен социализъм" ще се "издигне като първа сила в света" до 2050 година, прогнозира Си Цзинпин на 19-ия конгрес на Китайската комунистическа партия преди година.

Тази методично планирана решимост на китайските власти да превърнат страната в силата на 21-и век може да доведе само до втвърдяване на отношенията със Съединените щати. Въпреки че методът Тръмп понякога е оспорван, "във Вашингтон има всеобщо усещане, че Китай не може да продължава да нарушава всички международни правила", отбелязва Филип Льо Кор, старши изследовател от Института по администрация "Джон Кенеди" към Харвардския университет. "И това чувство, че прагът е прекрачен, няма да изчезне с преминаването на междинните избори за Конгрес през ноември, какъвто и да бъдат резултатите." Китайско-американските отношения вече са под знака на конкуренцията и конфронтацията.

Страхът като движещ фактор

Отбелязвайки нарастването на китайската мощ, Греъм Алисън, известен професор от Харвард, се пита: "Ще избегнат ли Съединените щати и Китай капана на Тукидид?" в публикувана през пролетта на миналата година книга**, която предизвика голям интерес сред "ястребите" в Белия дом. Този израз е препратка към древногръцкия историк от 4-и век пр. н. е., който пише в "История на Пелопонеската война": "Нарастването на силата на Атина и страхът, който то предизвика в Спарта, направи войната неизбежна."

Греъм Алисън обяснява през погледа на историка, че когато една нововъзникваща сила оспори утвърдената сила, втората често започва война, водена от страх. Според американския интелектуалец в историята изобилстват примери в този смисъл. След Ренесанса капанът на Тукидид се е затворил 12 пъти, както по време на английско-германското съперничество в началото на 20-и век (б. пр.: довело до избухването на Първата световна война) или между френските крале и Хабсбургите през 16-и век. Само при четири прехода от една сила към друга е бил избегнат въоръжен конфликт. През призмата на тази констатация една икономическа война между Съединените щати и Китай е само по-малкото зло.

*Авторът е кореспондент на в. "Ле-з-еко" в Пекин. (бел. прев.)

Книгата е озаглавена "Предопределени за война. Могат ли Америка и Китай да избегнат капана на Тукидид?" (бел. изд.)
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


213
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
155
0
 
1
 
! Отговори
Г-н Никой преди 5 години
Много неща мога да изредя, ще ви го спестя и ще си замълча! История, навици, поведение, характер, дисциплина, ценности, скрупули, иновации, опит, качества, стратегии...т.н.Просто...ПРАВЕТЕ(ИМАЙТЕ) ЛЮБОВ(ОБИЧ), А НЕ ВОЙНА !!ПП: Някой го спомена...за младите(въпреки да не съм вече толкова млад).Не е важен Победителят, важно е да не се стига дотам, за да има победен!
154
0
 
1
 
! Отговори
Discovery преди 5 години
Човек един живот живее... войната съсипва живота на всички. Не си заслужава...., ако има конфликт, то дано да е в мерене на пишшшки или някаква икономичвеска криза, че тея ако почнат да се патткат с ракети всички ще го отнесем и много живота ще бъдат попиляни ей тъй... защото уж хората дет сме много умни, не можем да си решим проблемите...
153
0
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Да бе икономисте, но дали имат желание.Аз винаги съм обеснявал, че двама умни люде, единият от които е българин имат много повече общо отколкото двама българи, единият от които е умен
152
0
 
1
 
! Отговори
икономист преди 5 години
До Анонимен 177Те могат да го направят и от чужбина, нищо не им пречи. В крайна сметка е ясно, че нищо в глобалната икономика не зависи от малките държави, каквато е и нашата. Нещата трябва да се случат в големите икономики. Мисля, че младите хора започват да осъзнават тази ситуация на безизходица в икономиката. А и сега е много по-лесно да се организират, защото заради технологиите са по-свързани от всякога.
151
0
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Дъртите икономисти обесняват, че младите трябва да го направят. А младите емигрират.
150
0
 
3
 
! Отговори
икономист преди 5 години
До Анонимен 174Етиката и морала, трябва да присъстват във всяка икономическа дейност, без значение каква е тя. При пазарната икономика, обаче няма място за проява на такива основополагащи ценности. За съжаление, закона на джунглата тук важи в пълна степен!
149
0
 
1
 
! Отговори
икономист преди 5 години
Промяната трябва да дойде от младите хора! По-възрастните над 50 години, вече нямат воля и желание за подобна промяна. Те са закърмени с идеята за пазарна икономика, и смятат, че това е една съвършена система. Макар, че голяма част от тях, особено по-образованите, вече сигурно се досещат накъде вървят нещата.
148
0
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Щото излизаме от икономиката и опираме до морала.*** ти си икономист, а не моралист.
147
0
 
2
 
! Отговори
икономист преди 5 години
До Анонимен 172Защо трябва българите да работят, за да може мафията да е добре? Не е ли по-добре, българите да работят толкова, колкото е нужно, за да живеят добре? Мафията е продукт на пазарната икономика! Не случайно системата е толкова изкривена, че няма накъде повече.
146
0
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
У теб дреме един бг лидер!Направи гражданско движение и накарай българите да работят. Мафията щи се отплати.
145
0
 
1
 
! Отговори
икономист преди 5 години
До Анонимен 170Аз не съм следващия Левски, а само един *** икономист. Затова чрез подобни коментари целя да разбудя хората, защото енергията към промяна на системата трябва да дойде от всички нас. Всеки един по отделно трябва да осъзнае колко безсмислен е икономическият модел, който в момента съществува. Да не говорим, че голяма част от нещата, които се произвеждат са абсолютно непотребни. Трябва да спрем да мислим по единично, и да започнем да мислим като едно цяло!
144
0
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
А!Е туй вече е смислено изказване!Ми опитай да рисуваш картини!Или се изучи.Изобщо проблема на давещия се е основно проблем на самия давещ се.Както бе щеш да изхранваш африканците и аз не ща да се занимавам с проблемът на икономистите.Тука само си говорим.Ако поемахме ангажименти, щяхме да сме политици, а не икономисти.
143
0
 
1
 
! Отговори
икономист преди 5 години
До Анонимен 165Точно така ще стане! Но нали се сещаш, че инженерите, и изобщо хората с техническо образование са съвсем малка част от човешкото общество. Дори броят им да се удвои, те едва ли ще надхвърлят 10 процента от населението. А какво ще правят останалите 90 процента, ако труда им се автоматизира? Едва ли ще чакат кротко да умрат от глад, докато другите лапат пържолите....
142
0
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Винаги ми се е искало да попитам икономист що не направи фирма т.е. субект в икономиката и да стане проспериращ и богат.Щото аз, бидейки инженер, мога да направя електрическа кола, кола, крилата ракета и прочие салати. *** вече са направени и моите ще са по-скъпи.
141
0
 
1
 
! Отговори
икономист преди 5 години
До Анонимен 163А какъв друг по-надежден източник имаш, относно броя на бездомниците? Такава статистика не знам да се води някъде. БНТ е националната телевизия на България, и мисля, че е достатъчно надежден източник. А и щом местните власти са въвели подобна забрана, едва ли положението с бездомните е цветущо! Явно вече тези хора са започнали да създават проблеми... В София мисля, също въведоха подобни ограничения. Почти всяка зима се оказва, че местата в центровете не достигат!
140
0
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Знам, че се пише инженер
139
0
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Да де да.Инжинерите, като мен, ще земат ляба на икономистите , като теб.
138
0
 
1
 
! Отговори
икономист преди 5 години
Развитието на технологиите, е достигнало преломен момент, от който връщане назад няма. Разберете, няма как разкритите нови работни места да компенсират тези, които ще бъдат съкратени. Което всъщност е много хубаво за нас, но не и при тази система! Защо обаче трябва да чакаме всичко да се разпадне, и чак тогава да се сетим, че има и друг модел на развитие? Защо трябва да оставяме хората да ровят по кофите и да гладуват, след като продукти има за всички? И жилища също има достатъчно!
137
0
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Признавам, че най ме изкефи лафа:"Наскоро по БНТ ..."Начи източник на инфо ти е бнт.Ходи се скрии и не пиши хеле от името на икономист.
136
0
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Ох... болиТехнологичните революции и контрареволюции променят структурата на пазара на труда.Колцина сега се нуждаят от калайджиите, които са калайдисвали съдове.А таквиз централи Кроспойнт отдавна не се произвеждат. Вече са съвсем други.