3270 евро минимална месечна заплата? Не, благодаря!

Швейцарците може би ще отхвърлят социалната привилегия
20 апр 2014 12:22,
91
3270 евро минимална месечна заплата? Не, благодаря!
Снимка: архив, Reuters

Швейцария, позната с високия стандарт на живот, банковата си система и световното лидерство в производството на стилни часовници, може да прибави още една титла към безупречното си реноме. Европейската държава ще гласува на референдум дали да се превърне в страната с най-висока месечна заплата в света.

На пръв поглед подобно гласуване изглежда с предрешен изход, но в Швейцария не са особено ентусиазирани от предложението за минимално възнаграждение от 3270 евро на месец (4000 швейцарски франка), пише businessinsider.com.
 
На 18-ти май швейцарските граждани трябва да решат дали да подкрепят инициативата на най-големия профсъюз в страната и Социалистическата партия. В интерес на истината в страната няма законова норма за минимална заплата, но 90 процента от работниците така или иначе получават по над 3270 месечно.

Поддръжниците на идеята за долна граница на заплатите посочват, че така ще се помогне на 330 хиляди нископлатени работници (предимно жени), да се справят с високия стандарт на живот.

Макар и на пръв поглед да изглежда, че проектът ще има малък ефект върху икономиката, редица икономисти, търговски сдружения и големи бизнеси (в това число и хранителния гигант “Нестле”) се обявиха против. Говорителят на “Нестле” Филип Ешлиман заяви, че всички швейцарски служители в компанията получават по-висока заплата от предложената в законопроекта. В същото време обаче той изтъква, че по-високите разходи за заплати ще засегнат негативно други компании в търговската мрежа на “Нестле”.

“Предложената минимална работна заплата е далеч по-висока от тези в съседните държави и ще постави базираните в Швейцария фирми в неизгодна позиция спрямо конкуренцията. Това неизбежно ще се отрази негативно на икономиката на страната”, посочва Ешлиман.

“Нестле” не е единственият противник на идеята. Ако бъде прието предложението, минималното заплащане на час в Швейцария ще бъде 18 евро или 2 пъти повече, отколкото във водещата европейска икономика Германия. Подобна разлика почти сигурно ще принуди бизнеса да се ориентира към пазари с по-евтина работна ръка.

Сдружението на фирмите за почистване “Алура” излезе с категорично становище, че подобно развитие ще унищожи множество работни места и ще отслаби конкурентоспособността на Швейцария.

Самият швейцарски министър на икономиката също се противопостави на предложението, като посочи, че подобна долна граница е реална заплаха за няколко сектора, сред които дребната търговия и селското стопанство. “По тази начин ще пострадат именно хората с по-ниски месечни възнаграждения, защото ще се окажат без работа”, настоява Йохан Шнайдер-Аман. Още през февруари министърът стартира кампания с цел да убеди хората да отхвърлят идеята за минимална заплата от 4000 швейцарски франка.

Националният дебат по темата в Швейцария предизвика интереса на световните медии, но подобна дилема има и в Съединените щати. Тази година, например, в Сийтак, щата Вашингтон минималното заплащане на час беше повишено на 15 долара – най-високата ставка в цялата страна. Увеличението беше оправдано с нуждата от покачване на доходите за справяне с непрекъснато растящата инфлация. Тази седмица стъпки за подобно покачване бяха предприети и в Сиатъл.

Аргументът на противниците на такова увеличение във всеки случай е един и същ – малките и средни бизнеси няма да издържат и ще се преместят. Според businessinsider.com тези опасения може и да се окажат неоснователни. През 2013-та година в Сан Хосе, щата Калифорния има 25-процентно увеличение на минималната работна заплата, но фирмите не само не се изтеглят, но дори се увеличават с 3 процента.

В Швейцария обаче перспективата за рекордна минимална заплата изглежда не блазни особено населението. По данни на Bloomberg имащите право на глас са силно разединени, като социологическите проучвания дават преднина за тези, които са против (52%). Може би просто защото те вече получават над 3270 евро всеки месец.

 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


91
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
Услугата коментари е временно недостъпна. Извиняваме се за неудобството.