Голямата роля на малкия Катар в стратегията на САЩ

Катар се слави и като поддръжник на ислямистки групировки
Обновена: 17 сеп 2014 22:57 | 17 сеп 2014 22:30, Елка Василева
25
Голямата роля на малкия Катар в стратегията на САЩ
Снимка: архив, Reuters

Само на няколко километра от мястото, където бяха прехвърлени бивши заподозрени терористи от залива Гуантанамо, американски военни самолети излитат от катарската военновъздушна база "Ал Удеид" в глобалната война с екстремизма.

Контрастът в образите нагледно показва защо малкият, но богат Катар е интригуващ играч в това, което президентът Барак Обама казва, че ще бъде дълга битка за спиране и евентуално унищожаване на групировката Ислямска държава в Ирак и Сирия, пишат Робърт Бърнс и Адам Шрек от Асошиейтед прес.

Катар играе извънредно голяма роля като военен партньор на САЩ. Той беше открито похвален от Обама за посредничеството в противоречивата сделка, при която от талибански плен през май беше освободен сержантът от американската армия Бо Бъргдал в замяна на пускането на свобода на петима водещи членове на талибаните, които бяха държани години в управлявания от САЩ затвор в залива Гуантанамо в Куба. Катар обеща на Обама, че ще наблюдава петимата в продължение на една година, макар че след това те ще бъдат свободни да си вървят. Правителството на президента на САЩ също така похвали Катар за ролята му в освобождаването на държания като заложник от екстремисти Питър Тио Къртис.

Катар обаче се слави също така като поддръжник на ислямистки групировки, а това не се харесва на Вашингтон. Някои конгресмени подозират, че Катар предоставя пари на бойците от Ислямска държава, макар че Държавният департамент казва, че САЩ нямат доказателства за това.

Представители на катарските власти в Доха засега не са коментирали въпроса, но правителството категорично отрича да подкрепя групировката Ислямска държава. Катарският външен министър Халид бин Мохамед ал Атия заяви миналия месец, че страната му "не подкрепя ислямистки групировки, включително ИДИЛ, по какъвто и да било начин".

Западни анализатори казват, че Катар се опитва да прави странна на моменти акробатика, балансирайки между желанието си за добри отношения със САЩ и своите усилия да поддържа влияние в региона.

"Катар винаги търси пресечната точка и това наистина е най-доброто обяснение", каза бившият координатор по борбата с тероризма към Държавния департамент Даниъл Бенджамин, който сега ръководи Центъра за международно разбиране "Джон Слоун Дики" в колежа "Дартмът". "Тъй като има връзки, които са толкова широки, толкова многообхватни, той може да се постави в центъра почти на всеки въпрос", заяви Бенджамин.

Катар е приютил Халед Мешаал - лидера в изгнание на палестинската групировка Хамас, смятана от САЩ за терористична организация. Но Катар също така поддържа връзки с врага на Хамас - Израел. Както и с ислямистки организации, включително Мюсюлмански братя, към които други държави от Персийския залив не проявяват голяма търпимост.

"Това е малка и богата страна, която се опитва да поддържа влияние на 360 градуса", каза бившата заместник-министърка на отбраната на САЩ по политическите въпроси Мишел Флорной, която сега е ръководител на Центъра за нова американска сигурност. "Те избягват да заемат страна и се опитват да си осигурят влияние, независимо от това кой надделява накрая" в сложната борба за власт в Близкия изток, добави тя. Попитана дали смята, че Катар наистина предоставя пари на групировката Ислямска държава, Флорной заяви, че най-малкото е налице широко разпространена представа, че това е така.

От друга страна, Катар беше една от десетте арабски държави, които миналата седмица открито подкрепиха ангажимента на Обама да отслаби и евентуално да унищожи групировката Ислямска държава. Десетте обещаха да спрат потока от чуждестранни бойци и финансирането на бунтовниците, да отхвърлят екстремистката им идеология и да предоставят хуманитарна помощ. Някои предлагат да се включат във въздушни удари.

Катар представлява приличащ на палец пустинен отрязък земя, стърчащ от Арабския полуостров в средата на Персийския залив.

Той започна да развива по-близки военни отношения със САЩ по време на войната в Залива през 1991 г. Броени седмици след като американските сили превзеха Багдад през април 2003 г., американското Централно командване премести своя регионален център за въздушни операции от саудитската военновъздушна база "Принц Султан" в "Ал Удеид", на трийсетина километра от столицата Доха.

Катар също така е основен купувач на американско модерно въоръжение. През юли например Катар приключи пакетна сделка за 11 милиарда долара за закупуването на произведени от САЩ бойни хеликоптери "Апачи" и системи за противовъздушна отбрана "Пейтриът" и "Джевълин".

Въпреки че е приел на своя територия американски военни бази, той оказва натиск върху Вашингтон да не признава открито, че извършва бойни полети от военновъздушната база "Ал Удеид".

Подобно на други съюзници от Персийския залив катарските лидери не искат Пентагонът да оповестява този факт, защото внимават да не бъдат смятани за твърде близки с Вашингтон. САЩ се придържат към това, като отказват открито да потвърдят, че бомбардировачи "Б-1" и други американски военни самолети действат от "Ал Удеид" в Катар. Въпреки всичко е обществена тайна, че американски самолети оттам извършват полети за наблюдение, презареждане и други задачи над Ирак.

Военновъздушните сили открито признаха, че товарни самолети "С-17" и "С-130" от "Ал Удеид" са пуснали от въздуха храна и вода на разселени язиди около Синджар в Северен Ирак през август като основен елемент от хуманитарна мисия.

Въпреки това Флорной каза, че Катар не бива да мисли, че САЩ ще търпят каквито и да са катарски усилия в подкрепа на ислямски екстремистки групировки.

"Те не бива да надценяват своите възможности за влияние от това, че са приели американската армия", каза тя. Имайки предвид центъра за въздушни операции в "Ал Удеид", Флорной заяви: "Това е много полезно съоръжение за нас, но това не е единственото място, където можем да го разположим, не е невъзможно да го преместим. Така че сега е подходящо време за Катар да се отдръпне и да преразгледа стратегията си."

Сътрудник от Конгреса каза, че някои конгресмени започват да питат дали е възможно да бъде преместена базата. Служителят, който направи изказването при условие да остане анонимен, защото не е упълномощен да обсъжда въпроса открито, заяви, че това не е нещо, което правителството обмисля активно. Но някои членове на Конгреса поставят въпроса дали САЩ би трябвало да имат база там, както и да сключват нова оръжейна сделка със страна, която е подозирана, че подкрепя Хамас и ислямски екстремисти.
 

/БТА/

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


25
Още по темата: САЩКатар
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
15
1
 
6
 
! Отговори
ттт преди 9 години
"беше освободен сержантът от американската армия Бо Бъргдал в замяна на пускането на свобода на петима водещи членове на талибаните"Петима за един - и то сержант за лидери. Това не е ли унизителна за американците размяна?
14
1
 
8
 
! Отговори
Близък Изток преди 9 години
Слугиня на санатана въплътила се в образа на САЩ, как няма да ги хвалят, Фигаро тук, Фигаро там, на пръв поглед Катар създава терористи, подкрепя ги, после се впуска да ги ликвидира, но това е марионетка, докато конците ги дърпат другаде - Тел Авив и Вашингтон
13
0
 
9
 
! Отговори
ДЕМОКРАЦИЯ С ЧАЛМИ преди 9 години
нали тия СРЕДНОВЕКОВНИ ФЕОДАЛИ са първи приятели на УСА -то и наш БОКО ПЪРВИИЗВОД - Борба за световно господство , а демагогията и лицемерието на САЩ са ОТВРАТИТЕЛНИ
12
2
 
40
 
! Отговори
darcas преди 9 години
В Близкия изток Турция от една страна и Катар и Саудитска Арабия се борят за надмощие и влияние в целия регион. Обаче и трите страни са съюзници на САЩ, и трите пък мразят Израел, който пък също е съюзник на САЩ. А САЩ продават оръжие на всички, за да се държат взаимно в шах в региона. Политика в стил Хенри Кисинджър. Сега едните ще въоръжяват Идил, а другите ще въоръжават кюрдите, които воюват с Идил. Без значение кой на кого. Важно е далаверата да върви и оръжейните заводи да бачкат.
11
9
 
21
 
! Отговори
Наблюдател преди 9 години
А аз като видях че е от *** и ми мина мерака въобще да почвам да чета статията .... Предполагам е за великите демократи хамерикански и техните велики свободни съюзници , които пак правят влики планове за осовбождаване на великио поробените народи и довеждането им в лоното на великата хамериканса демокрация и ценности :)))) Мдам, от толкова велики хамерикански неща получавам вече рефлекторно желание да застрелям всички великопродажни журналистечета .....
10
2
 
29
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
"Голямата роля на малкия Катар в стратегията на САЩКатар се слави и като поддръжник на ислямистки групировки"Дори не четох статията, всичко е казано в заглавието.
9
1
 
16
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
Има една много интересна карта на Близкият изток на генерал Ралф Питърс.На нея липсва Саудитска Арабия, има Свободен Кюрдистан (съставен от части на Турция, Сирия и Ирак, от които са взети значителни територии)...Иран и Афганистан също губят територии, показано е едно значително раздробяване на Близкият изток.Така като гледам накъде отиват нещата - явно натам се върви.
8
2
 
26
 
! Отговори
трак преди 9 години
Братя българи,правете деца и пари.Това е пътя
7
1
 
35
 
! Отговори
трохички преди 9 години
Ето ви малко тагове и прочетете да се ориентирате :Катар, Саудитска арабия...уахабити ИД!Или защо щатите хем палят огън, хем се правят че гасят пожар?!
6
0
 
11
 
! Отговори
до 1 преди 9 години
демократизираща и дисциплиниращаа
5
3
 
15
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
До Анонимен 3Всички богати *** вадят огромни пари за оръжие. не че знаят да боравят с него. Алъш-вириш да става.
4
2
 
42
 
! Отговори
уфффффф! преди 9 години
Америка купува нефт от Катар, но Америка не иска парите и да останат в Катар. Иска си ги обратно в Америка! Как става? Много лесно. Продава оръжие на Катар и си връща парите в Америка.Всяка Година Катар вади за оръжие 12 милиарда долари. По малко от 400 000 богати *** какво правят с това оръжие ? Катар има ли изобщо войска ? Май че няма. Е къде отива американското оръжие ? Катар наскоро изгони Халед Машал (главата на терористите от Хамас). Къде отиде Халед Машал ? В Турция. Пъзела се нареди
3
0
 
43
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
Воденето на война е скъпо мероприятие. Някой замисля ли се от къде ислямистите вземат пари. Някой нещо да чува за Саудитска Арабия.
2
2
 
13
 
! Отговори
Маркс преди 9 години
Предимно!)
1
3
 
34
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
катар просто има нужда от една определена голяма гъба.