Как се стигна до референдума в Гърция?

NYT: Остава загадка защо Алексис Ципрас предприе такава крайна мярка
126
Как се стигна до референдума в Гърция?
Снимка: БТА

В сутрешните часове на миналия петък гръцкият министър-председател Алексис Ципрас събира най-доверените си съветници в хотелска стая в Брюксел на среща, която трябва да бъде тайна. Всички участници трябва да оставят мобилните си телефони на влизане, за да се предотврати изтичането на информация, пише в свой анализ The New York Times.

Седмицата на нажежени преговори между Гърция и кредиторите ѝ върви към своя край. И за левия премиер става  все по-ясно, че не може да приеме тежките икономически условия, които кредиторите искат в замяна на нови заеми.

Тогава съветниците на Ципрас заявяват, че нито Германия, нито Международният валутен фонд (МВФ) искат споразумение, а вместо това предпочитат да докарат Гърция до дефолт и излизане от еврозоната.

Предната вечер, на среща с лидерите на еврозоната в централата на Европейския съюз (ЕС), Ципрас отново поиска от германския канцлер Ангела Меркел в сделката да се включи и облекчаване на дълга, но получи поредния отказ.

Още по темата

Нещата не отиват на никъде, казва 40-годишният гръцки лидер в безсилието си, твърдят източници, които са били заедно с него в стаята. "Колкото повече се приближаваме ние към тях, толкова повече те се отдалечават от нас", казва Ципрас.

След часове спорове за възможните отговори Ципрас решава да се качи на самолета и да се прибере у дома, за да свика референдум, казват приближените му.

Решението на Ципрас да попита народа си дали да приеме или отхвърли, както той препоръчва, последния набор от предложенията за строги икономии за Гърция разтърси Европа. Само дни преди вота в неделя резултатът остава труден за определяне. Много обаче сега смятат, че отрицателен вот незабавно ще изкара Гърция от еврозоната.

Този референдум ще бъде едно от най-важните гласувания в Гърция, откакто тя става независима нация през 1830 г. Защо Ципрас предприе подобна крайна мярка остава загадка.

Но по-задълбочен поглед върху събитията от миналата седмица – базиран върху интервюта с някои от участниците и брифирани за дискусиите, разкрива натрупването на обиди и пропуснати възможности между Гърция и кредиторите ѝ, което накара министър-председателят да заключи, че сделката не е възможна, независимо какви отстъпки ще бъдат направени.

Кредиторите на Гърция виждат нещата по друг начин, разбира се. По тяхно мнение Ципрас, който стъпи на власт заради полемиката си срещу строгите икономии, се интересува единствено от сделка, която ще намали ограничителните мерки и ще осигури максимално облекчение от дълга. Той не би могъл и не би се съгласил на споразумение, което изисква още жертви от гръцкия народ.

И все пак, седмицата, която завърши с толкова много омраза, бе започнала щастливо.

В онзи понеделник, 22 юни, техническият екип на Гърция в Брюксел представя предложение от 8 страници на колегите си. Документът е усилие да се преодолее шестмесечното разделение по това как Гърция планира да се справи с бъдещите си финанси.

По политически причини правителството на Ципрас заявява, че няма да намали пенсиите или да премахне данъчните облекчения за бизнесите, обслужващи туристи по гръцките острови. Вместо това новият гръцки план предвижда серия от повишения на данъците и увеличаване на пенсионните вноски от страна на работодателите.

Първоначалната реакция изглежда позитивна. Както Пиер Московиси, старшият финансов експерт на ЕК, известен със симпатиите си към Гърция, така и Йерун Диселблум, ръководител на европейската работна група на финансовите министри и един от най-големите критици на Гърция, заявиха във вторник, че планът изглежда обещаващ.

Сред гръцкия екип настава въодушевление. За пръв път гръцките цифри излизат. Гръцкият министър на икономиката Йоргос Статакис изрази увереност, че новите предложения на Атина за заздравяване на държавните финанси са извели преговорите с кредиторите от мъртвата точка

На следващата сутрин обаче оптимизмът вече се е изпарил.

Кредиторите – МВФ, другите страни от еврозоната и Европейската централна банка (ЕЦБ), изпращат документа обратно и отбелязват с червено местата, с които не са съгласни.

Критиките са навсякъде: твърде много данъчни увеличения, обединяващи данъците върху добавена стойност (ДДС), недостатъчно съкращения на разходите и нуждата от по-голямо редуциране в пенсионните реформи.

Гръцкият екип не може да повярва. Кредиторите изглежда са върнали всичко на етапа на преговорите от преди шест месеца.

За Ципрас и двамата му основни съветници – Никос Папас, сприхав шотландски възпитаник, приятел на Ципрас от десетилетия, и Янис Варуфакис, поляризиращ професор по икономика, който прекара повече от година да обучава Ципрас в тънкостите на политиката на еврозоната, порицанието изглежда потвърждава най-песимистичните мнения.

Вместо да се огънат с приближаването на крайния срок, в който Гърция трябваше да плати вноската си от 1,5 млрд. евро на МВФ, Германия и фондът сякаш са втърдили позициите си. Гърция трябва да представи сериозни планове за реформи и те не може да се основават единствено на обещания за повече събирания от данъци, заяви управляващият директор на МВФ Кристин Лагард.

Целия анализ по темата може да прочетете в Investor.bg

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


126
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
69
0
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
Абе някой аджиба разбира ли че тези господа в Гърция са със 380 милиарда! заем? Били нация и се борили? Моля? Ако БГ вземе толкова пари и дава на калпак безразборно глупави бонуси "подгряване на колата" и т.н "вервайте" ще сме повече нация от тях. И вие дето разправяте тия врели некипели не забравяйте че от вашия джоб са тези заеми....по тая логика всеки може да остави по петарка пред вратата ми...ей така за солидарност щом подкрепя тази политика.
68
1
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
защото е от национално значение нашия пък ще бъде за ел.гласуване ,защото така сме втасали ,че явно не могатда определят нац.приоритети и президента измудри това за ел.гласуване ,ами явно е "важно"
67
3
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
Драги сънародноци, ние никога няма да ги стигнем... Дори и да фалират, дори и да "обеднеят" , те ще си останат народ, а ние ще сме винаги ***... Тук 1 година протестирахме но така и никой нищо не разбра, никой нищо не направи. Тук Бог ни е забравил защото търпим и даже критикуваме тези, които се борят...
66
1
 
6
 
! Отговори
Гошо преди 8 години
А някай сети ли се,че идеята за референдум дойде след разговора с Путин. Кушиите тепърва започват.
65
5
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
Демокрацията,организирана и разпространявана от бивши или настоящи империалистически държави -американска, английска,испанска,италианска, германска и т.н.- не решават,а създават проблемите на останалия свят.Нещата ще се оправят след предстоящото "демократизиране" на "демократизаторите" от потърпевшите.И именно това е проблема на управляващите ни *** и престъпници!
64
2
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
До ПророкВсъщност 350 милиарда не са проблем за ЕС. Те биха ги прежалили, само и само да тръгнеГърция напред. Но няма никаква надежда, че Гърция ще се промени, ако се хвърлят още милиарди. Гърция даже няма регистър за имотите и са неспособни да си съберат данъците.А в манталитета на гърците е чест да не плащаш данък. Държавата не функционира по никакъвначин. Единствено знаят как да си разделят и скрият парите от ЕС. Така че, кой може да помогнена Гърците???
63
2
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
До Анонимен 18Гледане на старци не е срамно. Ако пък отидат в Германия,ще взимат 1300 чисто и са осигурени.
62
7
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
Всичко ,което е за човешките права и за народа е правилно. Дори после да се изврати от политиците ,поне народа да си каже думата ,защото тои е СЪДНИКА. Десните правителства само мислят за икономии или дисциплина ,но и също за данъци и пенсии в ущърб на хората. Десничарите са фашистки ,сравнение с левите партии.Затъват много д-ви п- причини мерките от МВФ ,Германия , ЕНП И техните съратници като Борисов.
61
8
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
Банковата политика на ЕС е порнография.Финансистите признават,че банките са направили пари от гръцкия дълг качвайки лихвата от 1 на 4%.Интересно е и споразумението за избягване на двойното днъчно облагане особено случая с мултинационалните компании със седалище в Люксембург ,които се облагат с 0% данъци,а това са почти всички фирми-гиганти.Всъщност банковите оазиси в Европа не са малко,такъв е и Германия,в която банковата тайна и ниските данъци за фирмите привличат капитали от цял свят.
60
6
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
До АлексТи па! До края на годината Ципрас щял да остане!!!Те банките не затвориха просто ей тъй а щото няма споразумение с ЕС!Ципи ако изкара до края на месеца ще е чудо за него!
59
13
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
Един народ да изправи глава и българите ще побеснеят!Спокойно,робе,този път теб никой няма да те освобождава!Гледай си върха на обувките и *** долу!
58
7
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
Време е хитрия нагъл Грък да си плати сметката за всичките години на охолство на гърба на другите народи !!!! Ако не с пари с кръв!Вън от Нато и да идва ИД!
57
2
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
Нагъл,нагъл,ама жените ви отиват в гръцко да са "сервитьорки",а вие си печете ...там.
56
9
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
Гръкът е нагъл,нагъл,нагъл, измамник пълен! И прдател пълен! Айде да идма ИД! Упс, тя ще дойде скоро.
55
7
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
Бжежински е прав-Черноморскивят басеин ще стане сфера на влияние на Русия и то благодарение на Турция.Евроатлантиците си ходете на Атлантическия океан!
54
3
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
кризата в гърция ще започне след референдума
53
6
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
*** си ти ,приятелю!Не е важно какъв ти е дългът,а дали ти дават нови заеми.Ти за мостови заеми не си ли чувал?Просто не искат Ципрас и ще го разкарат.Големият въпрос е какво иска големият Китай?Защото има прозорци ,които съдбата ти отваря и ако не се усетиш на време-кепенците хлопват.Китайците май не са дозрели за да го разберат.
52
5
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
До Анонимен 89ГЛУПОСТИТЕ ТИ НЯМАТ КРАЙ!НЕ Е ВАЖНО КОЛКО ТИ Е ДЪЛГА А ПЛАЩАШ ЛИ ГО!ГЪРЦИЯ И СЪС ПОМОЩИТЕ ОТ ЕС И МВФ НЕМОЖЕ ДА ГО ПЛАЩА ТЯ Е ЖИВ ТРУП!
51
3
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
До 88: с какво по-точно 330 милиарда дълг на Гърция са по-страшни за ЕС от над х1,2 трилиона дълг на Италия и Португалия,които са над 130% от БВП на тези страни,да не говорим,че дълговете на Германия,Англия,Франция,Белгия също са над 1 трилион за всяка?
50
6
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
МОМЕНТАЛНО ОБЯБЯБАВЕ НА ВСИЧКИ БАНКИ В ГЪРЦИЯ В НЕСЪСТОЯТЕЛНОСТ А ДЪРЖАВАТА ДА ПЛАТИ ГАНАТИРАНИТЕ ДЕПОЗИТИ ЧРЕЗ ПРОДАЖБАТА НА ДЪРЖАВНИ ПРЕДПРИЯТИЯ И ЗЕМЯ!!!АКО СА УМНИ КРЕДИТОРИТЕ ТРЯБВА ДА ПОИСКАТ МОМЕНТАЛНА НЕСЪСТОЯТЕЛНОСТ НА ГРЪЦКИТЕ БАНКИ ТОВА Е МИНИМУМА!