Да инвестираме или не в акции на работодателя?

Работниците акционери в своите фирми са по-продуктивни
30 авг 2015 12:04, Екип на Investor.bg
29
Да инвестираме или не в акции на работодателя?
Снимка: Архив Reuters

Обичайно е да се оплакваме от нарастващата разлика между капиталистите и работниците. В едно отношение обаче разликата се свива: броят на работниците, които притежават дялове от бизнеса, който ги наема, никога не е бил по-висок, пише британското списание Economist.

Америка е водач: 32 млн. американци притежават акции в компаниите си чрез пенсионни планове и такива за разпределение на печалбата, както и чрез схеми за притежание на акции и опции. Идеята продължава да набира скорост. Неотдавнашните изказвания на кандидат-президента Хилъри Клинтън предполагат, че тя може да е важна точка в плановете й за реформиране на капитализма. Работническият капитализъм напредва също в Европа и Азия.

Консерваторите обичат собствеността на служителите, защото тя дава на работниците дял в капиталистическата система. Левичарите също я обичат, защото тя дава на работниците парче от капиталистическия пай. Центристите също са „за“, защото тя помага за затваряне на потенциално опасната пропаст между капитала и труда. Дейвид Камерън, консервативният премиер на Великобритания, хвали търговеца на дребно John Lewis, който е изцяло собственост на своите служители. Бърни Сандърс, единственият сенатор социалист в Америка и сега кандидат за номинацията на Демократическата партия за президент, също е защитник на притежаването на акции от служителите.

Тенденцията се поддържа и от дългосрочната промяна от пенсионни планове с "дефинирани плащания", в които работодателите гарантират дохода при пенсиониране на работниците си, към планове с "дефинирани вноски", в които работниците и работодателите внасят пари в инвестиционен фонд, без никакви гаранции за това колко в крайна сметка ще получат. В момента има повече от 88 млн. плана с дефинирани вноски. Проучване от 2013 г. на консултантската фирма Aon Hewitt установи, че 14% от активите на тези планове са инвестирани в акции на съответния работодател.

Редица изследвания са установили, че работниците, които са значителни акционери в своите фирми, са склонни да бъдат по-продуктивни и иновативни и да имат по-малко текучество. Собствеността на служителите има и своите недостатъци обаче. Един от тях е рискът, че работниците „имат твърде много яйца в една кошница“: ако работодателят им фалира, те могат да загубят своите пенсии освен работните си места. Служителите на Енрон бяха инвестирали средно 62% от своите пенсионни планове в акции на енергийния гигант малко преди той да фалира през 2001 г.

Вторият проблем е закрепостяването. Привържениците на собствеността на работниците твърдят, че тя помага на компаниите да приемат по-дългосрочна перспектива. Критиците твърдят, че тя може да укрепи лошото управление на компанията и да подкопае дългосрочната й конкурентоспособност. Недостатъчно ефективните шефове е много по-вероятно да запазят постовете си, и да устоят на враждебни поглъщания, ако някои от акциите на дружеството са в приятелски ръце. През 1994 г. United Airlines продаде на своите служители 55% от компанията и им предостави представителство в борда в замяна на орязване на заплатите. Представянето на авиокомпанията обаче остана лошо и тя фалира през 2002 г.

Третият риск са очакваните ползи. Най-силният аргумент в полза на собствеността на служителите е, че работниците не само ще работят по-здраво, ако получават част от печалбата, но и ще гледат колегите им да правят същото. Ново изследване на Бенджамин Дънфорд и други обаче открива, че тези, които са инвестирали по-голяма част от пенсионните си планове в акции на компанията, за която работят, очакват повече ползи под формата на повишения и ръст в заплатата, като същевременно са по-склонни да напуснат по своя воля.

Друго скорошно изследване показва, че малките планове за разпределяне на акции на служителите (до 5%) е много по-вероятно да повишат производителността, отколкото големите, защото фирмите, които въвеждат големи планове, често са затруднени и се опитват да си осигурят кеш чрез възнаграждения под формата на акции или искат да отблъснат враждебни поглъщания чрез раздаване на акции на инсайдъри.

Планове за разпределяне на акции на служителите също така е много по-вероятно да бъдат успешни в по-малките фирми, отколкото в по-големите, защото при първите служителите-собственици могат по-лесно да се следят помежду си, увеличавайки общата производителност.

Може да се каже много за собствеността на служителите. Тя може да изостри мотивацията на работниците и до известна степен да смекчи потенциално опасното разделение между работниците и ръководителите. Но ако политиците са сериозни за идеята, те трябва да помислят повече за това как да я накарат да работи на практика. Те трябва да обърнат по-голямо внимание на начина, по който схемите функционират. Те също трябва да се справят с проблема за концентрирането на риск в акциите на компанията-работодател.

Като се има предвид, че средната продължителност на живота на компаниите от групата Fortune 500 е намаляла от 75 години през 1930 г. до вероятно 15 години днес, насърчаването на служителите да инвестират спестяванията си в своите фирми е рецепта за мизерни пенсии.

Четете още икономически новини в Investor.bg

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


29
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
9
0
 
1
 
! Отговори
Сп??нс преди 8 години
Наскоро прегледах кои дружества са на софииска стокова борса и половината са във фалит и повечето от останалите са с много малка оценка, което е предпоставка за спекулации (с малко пари се провокират големи движения в цената на книжата). Ако някой го интересува найстина, да огледа европейски фирми-задължително да са водещи в сектора : Еон, Ени,Телефоника, Даймлер и някоя фармацефтична компания
8
1
 
3
 
! Отговори
Икономист преди 8 години
"Ако предприятието е наистина толкова печелившо ---НЯМА ДА ИМА НУЖДА ОТ МОИТЕ МИЖАВИ ПАРИ на "случайния наемник" , на работа в него...."Изключително невежо изказване. Всяка компания, която иска да се развива, има нужда от финасиране и не всички идеи могат да бъдат реализирани само чрез реинвестиране на печалбата. Ако компанията, в която работиш, се развива, то тогава и твоята кариера ще върви нагоре.
7
1
 
3
 
! Отговори
Икономист преди 8 години
Коментарите под тази статия ясно показват, че хората в България не схващати изобщо концепцията. Това е много развит модел в големите ИТ компании, също е и доста популярно в Япония. Вместо в банкови депозити хората инвестират предимно в акции и е нормално фирмата, в която работиш да е основна част от инвестиционното ти портфолио, тъй като няма друга компания, за която да имаш повече данни от тази, за която работиш.
6
0
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
Аз инвестирах в акции на КТБ защото работех във фирма собственост на Цветан Василев и смятах че банката работи добре, обаче останах силно излъганоказа се, че Цветан Василев бил мошеник, раздавал необезпечени кредити на свързани с него фирми, накрая банката фалира и загубих акциите и парите сиВасилев прибра парите и избяга в Сърбия, а за мен остана поуката НИКОГА ПОВЕЧЕ АКЦИИ
5
5
 
7
 
! Отговори
Кукувица преди 8 години
Само глупаците се занимават с акции, без да са вътре в играта. Ако искате да ви вземат париците- купете си акции. Целият този пазар е манипулиран.
4
0
 
5
 
! Отговори
Чекист преди 8 години
До Анонимен 10Вие българите. :)) Соррри брадЪр ду юу американец?
3
1
 
14
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
в България този модел не работи, кой луд работодател ще споделя печалбата си с работницитеедно време през 90-те Костов беше зпочнал работническо-мениджърска приватизация, удържаха ни на всички от заплатите да купуваме акции,, уж сме щели да спечелим....та спечелихме ...знаете кво. Шефа обаче спечели, добре се нагуши, банка си купи, тя миналата година фалира, а шефа избяа с парите в СърбияТа такива работи в нашата мила родина
2
5
 
3
 
! Отговори
Богдан преди 8 години
Разбира се.Стига да ми дадат възможност и да е по финансовите ми възможности винаги ще инвестирам във фирмата в която работя.По този начин ще бъда по-мотивиран да правя повече пари и да работя по-дълго и по-добре.Освен това в един моментако всичко се развие добре в един момент ще имам достатъчно пари и власт за да стана фактор в управлението на фирмата.А не просто някакъв там-един от многото безлични безмислени безцелни служители които са офис планктон.
1
1
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
Как да стане насърчаването на работниците? За малко, по "тошово" време беше вкаран законът за стопанската сметка. Приходите се разпределяха в края на годината между работниците, понеже те бяха акционери. Дяловете не се продаваха, нямаше борса. Тази схема наистина работеше, но не можа да се разпространи масово! Много други простотии имаше, в системата и в самите хора, но това носеше доход и можеше да промени много неща ако беше станало масово.Колкото до акциите днес - ами работниците често са склонни да ги продадат на борсата, понеже на тях им се продават на преференциална цена.