Как САЩ могат да контрират Путин в Сирия

"Руският президент сякаш винаги има надмощие"
9 окт 2015 21:30, Елка Василева
185
Как САЩ могат да контрират Путин в Сирия
Владимир Путин. Снимка: архив, Reuters

Лесно може да се долови чувството на обезвереност във Вашингтон, Лондон, Берлин, Анкара и други световни столици. Как може Владимир Путин, със затъващата си икономика и второразрядна армия, да диктува хода на геополитическите събития? Независимо дали става дума за Украйна или за Сирия, руският президент сякаш винаги има надмощие, пишат Кондълиза Райс и Робърт Гейтс* за в. "Вашингтон пост".

Понякога реакцията е насмешка: "Това е признак на слабост". Или самонадеяност: "Той ще съжалява за решението си да се намеси. Няма начин Русия да успее". Или тревога: Това ще влоши още повече и без друго лошата ситуация". И накрая примирение: "Възможно е руснаците да допринесат за стабилизиране на ситуацията и нека се възползваме от помощта им в борбата с "Ислямска държава".

Истината е, че дори да има слаба ръка, Путин си изиграва картите изключително добре, защото знае точно какво иска да направи. Той не стабилизира ситуацията съгласно нашите разбирания за стабилност. Защитава интересите на Русия, като държи сирийския президент Башар Асад на власт. Не става дума за "Ислямска държава". Всяка бунтовническа група, която се противопоставя на руските интереси, е терористична организация за Москва. Видяхме това поведение в Украйна, наблюдаваме го и сега, само че по-агресивно - с хвърляне на бомби и удари с крилати ракети - в Сирия.

Путин не е сантиментален мъж и ако Асад се превърне в пречка, Путин с охота ще му намери приемлив за Москва заместник. Но засега руснаците вярват, че те (и иранците) могат да спасят Асад. Президентът Обама и държавният секретар Джон Кери казват, че няма военно решение на сирийската криза. Това е вярно, но Москва е наясно, че дипломацията следва фактите на терен, а не обратното. Русия и Иран създават благоприятни факти. Веднъж щом военната намеса приключи, можем да очакваме предложение за мир от Москва, което да отразява нейните интереси, сред които е запазване на руската военна база в Тартус.

Не бива да забравяме, че дефиницията на Москва за успех не е същата като нашата. Руснаците показаха готовност да приемат и дори насърчиха създаването на т.нар. провалени държави и замразени конфликти, като започнем от Грузия и Молдова и стигнем до Украйна. Защо Сирия да е различна? Ако "хората" на Москва могат да управляват само част от държавата, но успяват да не позволят на никой друг да управлява другата част от нея, то така да бъде.

Благосъстоянието на населението също не е проблем. Руското определение за успех не съдържа елемент на загриженост за несретното положение, в което се намира сирийският народ. Бежанци - те са си проблем на Европа. По-светско държавно устройство - е, все пак това е Близкият изток! Хора са нападани с варели с експлозиви и с химикалите на Асад, които уж бяха забранени според сделката, която самата Москва уреди - много лошо!

Путиновите действия в Сирия са старомодни политики на велика сила. (Да, това се практикува в 21 век). За него това е от полза и във вътрешнополитически план, но той не прави чуждо достояние проблемите си у дома.

Външната и вътрешната политика на Русия винаги са били по необясним начин взаимосвързани. Русия се чувства силна у дома, когато е силна навън - това е доводът на Путин пред заливаното с пропаганда население и руският народ му вярва, поне засега. Русия е велика сила, а оттам произтича и самочувствието й. На какво друго да се опре? Кога последно сте купували руски продукт, различен от петрол? Сега Русия е отново значим играч в международната политика и руските въоръжени сили постигат напредък.

Трябва да разберем също така, че да се заяждаме с Путин за лошите избори, които прави, изглежда като проява на слабост. Последният път, в който руснаците се разкайваха за чуждестранна авантюра, бе Афганистан. Но това стана чак когато Роналд Рейгън въоръжи афганистанските муджахидини с ракети "Стингър", които започнаха да взривяват руски самолети и хеликоптери в небето. Едва тогава изтощеният Съветски съюз, начело с Михаил Горбачов, който искаше да се спогоди със Запада, реши, че афганистанската авантюра не си струва труда.

Какво можем да направим?

Първо, трябва да отхвърлим аргумента, че Путин просто реагира на световния безпорядък. Путин просто се опитва да запази целостта на близкоизточната държавна система в отговор на хаоса, породен от домогването на САЩ в Ирак, Либия и още по-далеч.

Путин наистина реагира според обстоятелствата в Близкия изток. Той вижда вакуум, създаден от нашата колебливост да се ангажираме на сто процента на места като Либия и да останем докрай в Ирак. Но да се гледа на Путин като на защитник на международната стабилност? Нека спрем дотук.

Второ, трябва да направим там на място неща, които да са наше дело. Забранените за полети зони и безопасните за хората райони не са "недомислени" идеи. Давали са резултати преди (защитавайки кюрдите в продължение на 12 години от терора на управлението на Саддам Хюсеин) и заслужават сериозно обмисляне. Ще продължим да имаме бежанци, докато хората не се почувстват в безопасност. Освен това предоставянето на твърда подкрепа за кюрдските сили, сунитските племена и каквото е останало от иракските специални сили не е нещо като "врели некипели". Това може да ни спести унижението с оглед сегашната стратегия, която върви към провал.

Сериозен ангажимент към тези стъпки би заздравил връзката ни с Турция, която се олюлява заради последиците от намесата на Москва. С две думи, трябва да създадем по-добър военен баланс на силите на терен, ако искаме да намерим политическо решение, което е приемливо за нас и за нашите съюзници.

Трето, трябва направим всичко възможно да няма неволни сблъсъци с руснаците във военните действия. Никак не е приятно и изобщо не трябваше да се озоваваме на място, където руснаците ни предупреждават да не им се пречкаме в краката. Но трябва да направим всичко, за да избегнем инцидент помежду си. Вероятно и Путин споделя тази загриженост.

Накрая трябва да видим Путин в истинската му светлина. Нека спрем да казваме, че искаме по-добре да разберем руските мотиви. Руснаците си знаят много добре какво целят: да си опазят интересите в Близкия изток с всички средства. Не е ли съвсем ясно?

*Кондълиза Райс бе държавен секретар на САЩ от 2005 до 2009 г., а Робърт Гейтс бе министър на отбраната от 2006 до 2011 г.
 

/БТА/
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


185
Още по темата: сащРусияСирия
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
88
6
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
Кондолиза Райс мисли едно, експертите мислят друго. Тя, милата, не може да пропусне случая да хвърли камък в градината на демократите в навечерието на изборите и някои наши доморасли путинофили се възгоргват колко гениален е техният вожд.В действителност Путин се провали с проекта "Новорусия" и сега просто трябва да се изчака да се случи същото с "Новосирия". Защото е заложил на губеща карта и няма полезен ход.напротив, с действията си Путин ще ускори обединението на опозиционните сили.
87
0
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
" наблюдаваме го и сега само че с хвърляне на бомби..." СЛАДУРАНО ДА НЕ БИ ЩАТИТЕ И ФРАНЦИЯ СА ХВЪРЛЯЛИ РОЗИ И В СИРИЯ И В АФГАНИСТАН И В СЪРБИЯ И КЪДЕ ЛИ ОЩЕ НЕ...АГОНИЗИРАНЕТО НА НЯКОИ ДОВЕЖДА САМО ДО ОПЛЮВАНЕ И КРИТИКАНСТВО -АВТОРИТЕТА ЩОТО ПАДА. НИЩО ПОВЕЧЕ ОТ ТОВА ЧЕ ВСИЧКИТЕ ГО РАЗБИРАТ И СЕ УСМИХВАТ КАЗВАЙКИ "СМЕТКИТЕ ИМ ПАК ИЗЛЕЗНАЛИ НАКРИВО"
86
0
 
10
 
! Отговори
ни съ знай преди 8 години
Няма ли някаква възможност за отделен сайт за откаченяци( като този Одисейчо) та да си вилнеят там колкото си искат?Това заради тези американски ценности само за белокожите ли се отнася?А аз лично не съм *** или латинос,та да се възхищавам от САЩ.И по-точно, намразил съм американците още по времето, когато насила ми пъхаха в устата някакви отвратителни жълти топченца,наречени рибено масло!
85
1
 
24
 
! Отговори
Наблюдател преди 8 години
Проста истина - и руснаците си имат интереси, а не са на 10 000 км от тяхните граници! Някои /знае се кои/ се оказа, имат интереси касаещи "националната им сигурност" по цялата Планета!Което видите ли значи, другите държави нетрябва да имат такива!!
84
0
 
23
 
! Отговори
до 125 преди 8 години
Анонимни соросоиде, ти си последния динозавър. Мразен от цивилизованите хора и осмиван от останалите. Къчовете ти срещу Русия са мнооого жалки.
83
0
 
52
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
Интересно как когато американците бомбардират цивилни обекти оставят държавата...територията нанпроизвола на съдбата на банда главорези това е демокрация. А ако Русия направи нещо е агресия
82
1
 
44
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
всички *** подкрепящи САЩ и Ислямска Държава се посират пред мониторите
81
2
 
44
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
С Русия и Православието - НАПРЕД!!
80
51
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
Не е страшен Путин, страшна е путинщината на руснаци и *** им. От цивилизования свят се искат още санкции и още търпение. Този мач вече е игран. Русия е последната империя в света, мразена дори от по-интелигентните руснаци.
79
3
 
41
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
тая пак ли се появинямало военно решение на кризатаами 2 години кой похарчи милиарди да бомбардира мирни граждани в сирияи сега като видяха дебелия са за мирно разрешение аман от краварски номерато ако не беше оня *** горби светът щеше да си е нормаленс два полюса и щеше да има редсега вакханалия това краварско нахалство скапа сума ти държавидано ги озапти дребния
78
2
 
37
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
А всичката помия по-горе сигурно е вдъхновена от симпатии към сирийския народ? Мама ви краварска и нагла...
77
0
 
33
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
До 164 Какво им е голямото на САЩ..приказките ли("куче,което лае не хапе " са казали хората )?Русия са слаби в приказките,но силни в делата ..Факт
76
36
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
162 САЩ са големи но са втрещени от рускта арогантност
75
1
 
48
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
САЩ се мислеха за големи.- Световни водачи и сега се втрещиха , объркаха се какво да следят , най вече крилатите ракети .Искат да им се казва какво следва ? Е , нали това е военната стратегия ! Те нали имаха стратегии до сега , създадоха хаус в Близкия Изток и бежанци към Европа , направиха 2 удара !Сега да гледат !
74
2
 
14
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
Психопат си явно ти за да не видиш истината..
73
0
 
46
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
Не трябва да има сблъсък с Путин , това е заключението на САЩ , значи трябва да се спазват предупрежденията му , къде да не летят чужди самолети !
72
1
 
49
 
! Отговори
НФБ преди 8 години
Ето че сащ признават че са въоръжава ли джихадистите в Афганистан. ..те създадоха..въоръжиха и финансираха всички групи в Либия. .Ирак. ..по същия начин създадоха и въоръжиха чеченски групи. .разни терористични групи в Русия и Китай представяйки ги за опозиция. .кой дестабиризира света ...кой въоръжи косо варите. ..време е Русия и Китай да отговарят огледално и да подкрепят създаването на реална опозиция в сащ. ..днес реално в САЩ няма опозиция. .Има две партии на олигарсите. .
71
0
 
49
 
! Отговори
123 преди 8 години
Браво Путин, огън по тия двеста килограмови *** дено ги е страх да си свалят маските ама режат глави огън, огън, огън
70
1
 
47
 
! Отговори
Ма Мунио преди 8 години
САЩинаците са в шок и ужас от рускита самолетна офанзива и последвалите крилати ракети в Сирия.Не са световния жандарм,пердстои им долара да бъде бутнат като световна резервна валута.След това следва разпад защото са станали нация преди да станат народ.Стоят в момента ,гледатточка в пространството и не знаят какво да направят.Рано или късно на всяко прасе му идва Коледата.
69
2
 
43
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
Никак.Русия като отиде в Сирия направи терористите и ИД на п**** и парцали за седмица ,докато САЩ нищо не са направили на практика от няколко години в Сирия и само показват мускули и коментират,колко са велики ,но след като дойде Русия ги навря в *** г** .Както би казала черната Златка за Русия "так-так" без много приказки и само действия