В Централна Европа мигранти няма, но има антиимигрантски страсти

Настроенията "анти" – заради политиката, историята, образованието
Обновена: 28 сеп 2016 19:20 | 28 сеп 2016 19:14, Елка Василева
11
В Централна Европа мигранти няма, но има антиимигрантски страсти
Снимка: архив, Reuters

Унгария и Чехия заедно приеха едва около 1000 кандидати за убежище миналата година. Въпреки това дебатите преди предстоящите гласувания в двете централноевропейски страни са доминирани от лозунги против миграцията.

Наред с Полша и Словакия те също така се превръщат в най-гласовитите критици на плана на ЕС за разпределяне на бежанци според квотна система, пише Асошиейтед прес.

Напливът на мигранти в Европа също така смущава политическия ред в много страни в Западна Европа, които приеха над 1 милион кандидати за убежище миналата година. Според анализатори обаче не е изненадващо, че съпротивата срещу новодошлите е най-силна в до голяма степен хомогенните общества в Централна и Източна Европа.

"Миграцията е въпросът, защото от политическа гледна точна тя работи, а не е изненадващо, че работи, където няма мигранти", казва стратегическият директор на изследователския Институт "Републикон" Чаба Тот. "Може дори да е по-лесно без мигранти, защото ако хората срещат мигранти твърде често, не е сигурно дали ще могат да ги мразят по същия начин."

На 2 октомври в Унгария ще бъде произведен предложен от правителството референдум, с който се търси политическа подкрепа за отхвърлянето на каквито и да е бъдещи задължителни квоти на ЕС за приемане на бежанци, а правителството на министър-председателя Виктор Орбан не показва притеснение от своите основания за отхвърляне на новодошлите, които са предимно мюсюлмани: то иска да запази християнската идентичност на Унгария и нейната сравнително еднородна култура и население.

"Унгария няма нужда от тази интеркултурна масова миграция, която се наблюдава на нашата граница", каза правителственият говорител Золтан Ковач. "Ние не искаме тези мигранти по очевидни причини." Едва 1,5 процента от 9,8-милионното население на Унгария са хора, които са родени в чужбина, като повечето от тях са се преместили тук от области в Румъния и Словакия, които са били част от Унгария до Първата световна война.

Засега най-забележимата контракампания срещу правителството се води от сатиричната Унгарска партия на кучето с две опашки, която твърди на един от плакатите си, че средният унгарец вижда в живота си повече НЛО, отколкото мигранти.

Миналата година 400 000 мигранти минаха през Унгария на път за Западна Европа, но от началото на тази година страната е приела едва 331 човека, което като съотношение е много близо до регистрираните 545 кандидати за убежище през 2015 г., сочат данни на статистическата служба на ЕС Евростат. Издигнатите миналия септември огради на границите със Сърбия и Хърватия и по-строгите закони срещу нередовните мигранти, влизащи в страната, също на практика спират мигрантския поток, придвижващ се на север през Балканите.

Миграцията също така е основна тема преди местните и парламентарните избори в Чехия на 7-8 октомври.

Там някои от новите партии, състезаващи се на изборите, правят позициите си ясни още в своите имена. Например групата "Не на незаконната имиграция - вместо това пари за нашите хора" събира четири крайни партии с 281 кандидати - с един повече от общия брой на бежанците, кандидатствали за убежище там през второто тримесечие на годината.

В същото време новото консервативно правителство в Полша отстъпи от обещание, дадено през 2015 г. от предишното центристко правителство, за приемане на около 10 000 бежанци от Сирия и Еритрея. То изтъкна терористичните нападения във Франция и Белгия и каза, че първостепенната му задача е да гарантира сигурността на поляците. То казва, че е приело над 800 000 украинци, бягащи от конфликта с Русия, но според Евростат едва 695 човека са получили убежище миналата година и 740 през 2014 г.

Сред причините за популярността на антиимигрантската позиция в страни с малко мигранти и бежанци са политиката, историята и образованието, казват анализатори, а вековното господство на османските турци и австрийските Хабсбурги също е оставило отпечатък върху душевността на унгарците.

"Повечето хора нямат непосредствен опит от съвместен живот с мигранти, но в училище учим, че чуждите сили са носели потисничество", казва Атила Тибор Над от Центъра за честен политически анализ. "Правителството използва като основа страховете на хората, фактите, които се учат в училище, и настроенията против чужденците."

Унгария се надява, че ако позицията на правителството бъде подкрепена на референдума на 2 октомври, това ще доведе до подобни усилия в други страни и ще сложи край на всякакви задължителни квоти на ЕС.

"Ние ще получил много силно оръжие, с което Унгария ясно да наложи вето върху квотата на всички фронтове", каза по държавната телевизия началникът на канцеларията на Орбан Антал Роган. "Ако унгарският референдум е силен, плановете на Брюксел ще се натъкнат на мина, защото съпротивата срещу използването на задължителни квоти ще се засили в много страни в ЕС, насърчена от унгарския пример."

Вече има признаци за засилване на антиимигрантските настроения на континента. В Германия, която прие най-много мигранти миналата година, Християндемократическият съюз на канцлера Ангела Меркел и левоцентристките социалдемократи загубиха гласове на провинциални избори неотдавна за сметка на антиимигрантската "Алтернатива за Германия". А в Холандия, която прие 60 000 кандидати за убежище миналата година, Партията на свободата на настроения против исляма депутат Герт Вилдерс според социологическите проучвания напоследък е малко зад Народната партия за свобода и демокрация на министър-председателя Марк Рюте и може да се окаже най-голямата партия на парламентарните избори, които трябва да бъдат произведени през март.
 

/БТА/
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


11
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
8
0
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Днес Редакцийката, преди ви харесвах, но напоследък сте станали много тенденциозно ***. Вече едва ви дочитам статиите. Главният аргумент на ***" те са против миграцията, дори и да нямат у тях мюсюлмански мигранти. И най-вероятно ще им бъде трудно да ги мразят, ако се виждат по улиците." Дръжки. Ние сме имали мюсюлманска миграция, бе, седяла е тука векове. Айде не на нас тия да ги пробутвате, никак не ни е трудно да ги мразим.
7
0
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Позицията на Вишеградската четворка е единствено правилната. Германия няма исторически опит с мюсюлманите, тя не е била 500 години под османомюсюлманско робство и германия изобщо не се интересува какво става на българотурската граница. За германия е важен единствено факта да съществува държава/ държави от ЕС , който да се явяват първичен филтър на нелегални имигранти, за да може да си подбере всеки мигрант, който има дори начално образование и да го извика при себе си...
6
0
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Защо трябва да сме съгласни с политиката на Брюксел и действията на Меркел? Орбан е прав и добре, че скочи, иначе цяла Европа щеше вече да е на колене пред тези неграмотни, нищоправещи и нищоможещи араби и африканци
5
1
 
17
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Като започнат да намират трупове по улиците и ще се сетят, че има. Какво се опитвате да наложите колониалния модел от другите държави. Те са крали достатъчно. Стига вменявайте някакви задължения към примитивни същества от гз на географията.
4
1
 
22
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Тия държави имат някакво бъдеще различно от афро-арабско гето.Радвам се,че все пак има държави където присъствието на такива индивиди е сведено до минимум.След десетина години може да се окажат единственото място в ЕС където има европейци.Не,че имам нещо лично срещу арабите и *** ама просто нищо в тях не ми харесва.И те са хора вярно,ама от човек до човек разликата е по-голяма отколкото между камък и вода.Така,че всъщност това са много добри новини.Имало и нормални някъде в Европа.
3
2
 
28
 
! Отговори
да запитам преди 7 години
колко пари е получила авторката за тази статия ??? цитирам-Повечето хора нямат непосредствен опит от съвместен живот с мигранти, но в училище учим, че чуждите сили са носели потисничество" тая ако е Българка, в което се съмнявам ще е наясно , че турците по нашите земи за 500 години са носили подтистничетсво а не разцвет и приятелство. а според тях ако често срещам комари няма да са ми толкова неприятно ! за това НЕ ИСКАМ да срещам мигранти .това е моята земя и БЪЛГАРИТЕ решаваме кой да поканим
2
2
 
22
 
! Отговори
смЕх преди 7 години
Е там няма защото тези които са на власт имат топки и не са наведени като нашите марионетки.
1
1
 
27
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Вие от редакцията да не би да сте ЗА миграцията?Иначе - практическо ръководство от Орбан как трябва да се действа за да се избавим от тази първобитна ***! Дано скоро всичи да вземат пример от него и да се поучат!