Българското правителство ще трябва да представя данни на Европейската комисия за това как се бори с кризата на всеки три месеца, ако европейските лидери одобрят в края на месеца предложението на лидера на мнозинството в Европейския парламент Жозеф Доул.
Той поиска днес да се въведе по-строга отчетност, за "да се сложи край на приказките" и да се премине към действия. Доул, който оглавява европейските християндемократи, чийто член е и ГЕРБ, заяви, че е крайно време правителствата, повечето от които са десни, да се захванат с истинските проблеми, вместо непрекъсното да се събират на "кризисини" срещи.
"Страните членки трябва да избират, дали да вървят към политическа интеграция или да се преструват, че са суверенни икономики, отлагайки вземането на нужните решения, докато стане прекалено късно", разгорещи се лидерът на мнозинството.
Председателят на Европейската комисия Жозе Мануел Барозу също заяви, че трябва да се върви към повече сближаване и към създаване на банков и фискален съюз. Барозу обяви, че страните извън еврозоната също трябва да се приобщят към новите условия за работа в ЕС.
Шефът на ЕК беше в Европарламента, за да обсъди с депутатите решенията, които лидерите ще дискутират на срещата си на върха на 28 и 29 юни в Брюксел.
Досега се смяташе, че банковият съюз, предвиждащ обща система за гаранция на депозитите и общо наблюдение върху действията на банките в ЕС, като и взаимно отпускане на кредити, ще важи само за еврозоната.
Барозу обясни, че фискалният съюз ще изисква обединяване на публичен дълг чрез емитиране на облигации, повече координация в данъчната политика и по бюджетни въпроси, повече общи икономически решения и евентуално създаване на общ погасителен фонд, от който да черпят закъсалите държави.
Очаква се след 2 седмици президентът на Съвета на ЕС Херман ван Ромпой да предложи подробности по съдържанието на двата нови съюза.
Шефът на Еврокомисията предложи още парламентът, комисията и страните членки да сключат междуинституционнално споразумение, в което да се ангажират с мерките, които ще се предприемат, както и със срокове за тяхното въвеждане.
Барозу се обяви срещу намаляването на бюджета на ЕС за 2014-2020 г. със 100 млрд. евро, което искат страните нетни донори. Според него това ще увеличи само с 0,084% публичните инвестиции, с които ще разполагат страните членки, в същото време редица държави, като България и останалите новодошли, които разчитат предимно на европейските средства, ще изостанат още повече от старите членки.
Европейските лидери ще дебатират дългосрочните разходи на съюза на срещата си в края на юни.
Днес Европейският парламент прие резолюция, в която се казва, че парламентът няма да позволи орязването на общите разходи и се обявява за въвеждане на данък върху финансовите сделки и нов ДДС, както и да се сложи край на съществуващите в момента отстъпки и други корективни механизми, от които се ползват някои страни членки.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Надценените имоти трудно намират купувач, атрактивните се продават бързо
Как се създава силен отбор по химия?
Тръмп: САЩ изобщо не са приключили с Иран
С над 10,6 млн. евро ще подпомагат интермодални оператори у нас
Бюджет 2027 - шанс за реформи в здравеопазването, образованието, социалната система
Унгарските прокурори конфискуват сървърите на партията на Виктор Орбан
Късна емисия
Рецепта за хрупкави соленки с кашкавал и кисели краставички
Влак блъсна жена на гара Горна баня
Духовният урок, който трябва да научим според рождената си дата
България увери Иран: Няма да бъде използвана територията ни за военни действия в Близкия изток
Елитен английски съдия прекрати кариерата си
Трагедия! Почина олимпийски шампион
Треньорът на Университатя се скъса да хвали Левски
Ясни са победителите в играта "Прогнозирай резултатите – Световното първенство по футбол 2026г.“
Съпругата на Меси със силно послание към любимия си + СНИМКИ
Закана: Новият бразилец в Лудогорец с първи думи
Таро карта за 22 юли, сряда – Императрицата
Дневен хороскоп за 22 юли, сряда
Какъв колега сте според зодията? Звездите разкриват силните и слабите страни на всеки знак
3 зодии с късмет в сезона на Лъва от 22 юли
Трапезата за 25 юли – Света Анна
Изберете късметче и вижте какво ви очаква през август
Нов 3D атлас показва човешкия мозъчен ствол клетка по клетка
Кога акупунктурата има смисъл: лекарски поглед към болката, стреса и баланса в тялото
Проучване проверява дали лекарства за отслабване са съвместими с химиотерапия
Липодерматосклероза – кожни промени при хронична венозна недостатъчност
МУ-Варна обяви второ класиране за специалностите „Медицина“, „Дентална медицина“ и „Фармация“
Лятна SOS аптечка: кои хомеопатични средства да вземем на почивка?
По-малко катастрофи? Пътищата са добри само в 1/3 от общините
111 г. отбеляза румънка - най-възрастният човек на Балканите
Ормузкият проток разкрива бавната смърт на глобалните общи пространства
Сезонната депресия през лятото: Когато жегите влияят на психичното здраве
След проверка: Спагети в ресторант в Монте Карло излизат €18, в София – €25
Науката зад „Одисея“: Какви реални явления може да са вдъхновили Омир