Забраната за добив на шистов газ в България е необмислена постъпка, която може да направи лоша услуга на страната. Такова мнение изрази икономистът Ричард Ран в ефира на телевизия Bulgaria On Air. Специалистът дори определи това решение на правителството ни като „автогол“.
Въпреки това обаче Ран вярва в по-доброто бъдеще на България и е очарован от промяната, която е настъпила в страната ни през последните 25 години.
Ран е оптимист за бъдещето на България, тъй като установява огромен напредък за последните години и вижда възможност за продължаване на модернизирането и просперитета на държавата ни най-вече в икономически план.
Той припомни старите автомобили, лошите пътища, ограничения брой заведения и ресторанти, като и липсата на пълна свобода, невъзможността да правиш всичко, което си пожелаеш. Днес Ран прави констатация, че България е една модерна държава, а нейното лице София е прекрасна европейска столица.
В интервюто си Ран заяви, че напрегнатите отношения между Русия и Украйна, и по-скоро Крим, могат да прераснат в нещо много по-голямо, въпреки че се въздържа от някакви конкретни прогнози относно развитието на ситуацията. Според него президентът Путин би трябвало да премисли положението и да действа по-спокойно.
„Вярно е, че повече от половината от населението в Крим е рускоговорящо, но това все пак не може да оправдае руския президент изцяло, че действа все едно тази територия е негова, което изглежда е крайната цел“, коментира Ран.
Напълно реално е скоро Русия да поиска да привлече към себе си и други страни, намиращи се в близост до нея, като освен Приднестровието, има вероятност да предяви претенции и към Беларус и балтийските страни, предупреди икономистът.
За съжаление, санкциите, които САЩ се опитват да наложи, не могат да бъдат приети сериозно и нямат и не биха имали ефект и в бъдеще. Ясно е, че се налага затягане и по-сериозно отношение към проблема. Една от евентуалните мерки би трябвало да бъде финансова санкция, поне така смята икономистът.
Тук обаче също има уловка, понеже Европа в момента е зависима от Русия, тъй като внася от нея газ и петрол. Разбира се, и Русия зависи от Европа, заради приходите, които получава от износа си. Така се получава един порочен кръг и затова Ран не знае дали и финансовите глоби биха имали резултат.
Той определя като възможност за излизане от този омагьосан кръг сценария Европа сама да произвежда шистов газ и да е напълно независима. Според него това е абсолютно възможно и дори посочва като пример САЩ, които не разполагат с по-големи възможности от Европа, тъкмо обратното, но пък там се осъществяват много повече проекти и затова Америка може да се похвали с енергийна независимост. Определено разковничето според него е в добиването на газ в Европа, защото тя има възможност за това. По този начин ще се освободи от символичното робство, наложено й от Русия.
В случай че все пак бъдат наложени глоби и Русия реши да спре износа на газ, със сигурност и двете страни ще бъдат ощетени. Ричард Ран подчерта, че някои европейски страни биха били в голям степен засегнати, защото внасят 95% от газа си от Русия и тези страни са Литва, Латвия, Естония, Финландия, Швеция и България.
Още икономически новини четете в Investor.bg.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Катар тихомълком изнася втечнен природен газ през Ормузкия проток за ключови купувачи
Рубио: САЩ ще намерят друг начин, ако преговорите с Иран се провалят
Брутният външен дълг и данните за транспорта ще са на фокус през седмицата
Си Дзинпин разбра слабостите на Русия. Време е и Доналд Тръмп да ги види
Китай започна ключова космическа мисия в амбицията си да изпрати хора на Луната до 2030 г.
Новият филм от "Междузвездни войни" направи един от най-слабите дебюти в боксофиса
Кметът на Троян след наводненията: Отговорността се носи на порции
Рецепта за манго салата с лайм и чили дресинг
"Гардиън": Путин е в изолация, елитът в Русия е разочарован и очаква "катастрофа"
Русия с масирани атаки срещу Украйна, за ден са неутрализирани над 1000 руски военни
Наградите "Аскеер": Кои са победителите тази година
Натоварен трафик по пътищата и очакване за 500 000 коли към София
Шампион с Левски напуска „Герена“, разкри огромна трагедия на сбогуване
Шпорите не се предават. Уемби и компания удариха здраво Тъндър за 2-2
Тежък удар за Меси в момент за историята
Легендарен клуб се завръща в Ла Лига
Оцелял в Първа лига клуб очаква нови спонсори
Мощен старт!Национал на България дебютира с нокаут като професионален боксьор
Седмичен хороскоп за 25 – 31 май: Напредък за Лъва
Какво се прави на Черешова задушница
Нумерологична прогноза за юни 2026
Защо поставянето на граници е ключът към здравите връзки
Нумерологична прогноза за 25 май
Печена риба с киноа и салата от карфиол
Максималният осигурителен доход ще бъде увеличен на 2300 евро
"Евровизия" със специален филм за 70-годишнината си, включващ кадри от хита "Bangaranga" на DARA
Безплатна синя и зелена зона днес във Варна
Продължава разследването на инцидента с двама тийнейджъри в Благоевград, има задържани
Ето къде няма вода във Варна днес
ЦСКА 1948 брани втората позиция срещу шампиона, Черно море в полпозишън за бараж
„Шънджоу-23“ пристигна на „Тиенгун“: Китай се готви да кацне на Луната до 2030 г.
Учени: Възможно е извънземният живот да се изплъзва на нашите детектори
Пентагонът публикува видео с летящ „хуманоид“ над САЩ?
Учени откриха най-стария лед на Земята: Защо беше важно да го намерят?
SpaceX изстреля за първи път новата версия на Starship (снимки)
Заради боклука в Космоса: Япония пуска нова версия на своя дървен сателит