Треска за бели трюфели владее дасетки българи. По-ценните от злато гъби, за които доскоро нямаше категорични доказателства, че виреят у нас, са били открити от ловците на природното чудо и вече са превърнати в печеливш бизнес, пише "Труд".
Редкият и най-цененият вид сред всички трюфели се крие на места със специфична почва и само от най-големите разбирачи успяват да го изровят. За разлика от черните, белите не са разпространени масово в нашите гори и се търсят предимно през зимните месеци. Няма гаранция, че ще бъдат открити, затова кампаниите по ловуването им продължават и в момента.
Попаднат ли на белите съкровища, ловците запазват находищата в дълбока тайна. След като ги открият с помощта на добре обучени кучета, пласират количествата в чужбина, като за килограм средно се печелят по 4000 долара или към 7000 лева.
"Откритите бели трюфели в България засега са два вида. Единият е точно този, който се води най-голям и скъп деликатес", разказват ловци на гъбите. Те обаче споделят, че треската за търсенето на трюфели става опасна.
"Има доста хора които се препитават само с това. Повечето търсачи не опазват находищата, явно защото не знаят как да го направят", обясняват събирачите.
По думите им в момента издаването на разрешителни от доста горски стопанства е забранено именно заради унищожаването на трюфелните находища.
В момента се търгува с масовите летни трюфели, уточнява експертът в областта Пламен Димитров. За първо качество или екземпляри над 20 г цената е 100 лв., докато за второ качество парите падат до 45-50 лв.
Във влажни години като настоящата трюфелите, които са всъщност туморни образувания на коренната система на дърветата, излизат на повърхността и са лесни за намиране, посочи Димитров. По думите му така стават лесна плячка за "бракониерите", които буквално изкореняват вековни дървета само и само да открият семейство от ценните гъби.
"Ако сме държава със закони, по правило трюфели се ловят, а не се копаят. Това се прави само и единствено с обучени кучета, които никога няма да извадят неузрели представители", каза още професионалният ловец на скъпите гъби и добави, че у нас се прави точно обратното. Всъщност невежи копаят и вадят дори зелените трюфели, които нямат специфичния аромат, заради който са толкова ценни за кулинарията, и все пак ги пласират.
Така общото качество на българския трюфел пада значително, защото ресторантите получават гъби, които нямат нужните вкусови качества, и съответно не са готови да плащат добри суми.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Надеждите за мир в Близкия изток тласнаха европейските борси до най-високото им ниво от 2 март
Войната натежава на глобалния растеж, а опасенията за цените се засилват
Има ли риск от разпродажба на американски ДЦК?
Anthropic: Развитието на AI трябва да се насочва от религиозни лидери и гражданското общество
Тръмп настоява Саудитска Арабия да признае Израел като част от споразумението с Иран
Кадър на деня за 25 май
Рецепта за свински бургери с пикантно чоризо
"Лудогорец" удари ЦСКА в края и си осигури бараж за Европа
ЦСКА 1948 и "Левски" не намериха път към гола, "червените" се класираха за Европа
Четирите зодии, които ще привлекат късмет и изобилие на 26 май
Късна емисия
Късна емисия
Сечта в Разград е гавра срещу ЦСКА + ВИДЕО
Футбол или фарс? Присъдата винаги е срещу ЦСКА
Шеф на "Армията" побесня и заговори за страх от ЦСКА
ЦСКА бие шута на Христо Янев?
Янев беснее: Това е брутална дузпа за ЦСКА!
Веласкес даде оценка на играчите и феновете на Левски и засипа със суперлативи Мечката
3 поверия за Черешова задушница
Таро карта за 26 май, вторник
Дневен хороскоп за 26 май, вторник
Как да ускорите растежа на краставиците за добра реколта
Картофи с маслини по гръцки – разядка за всеки ден
Коктейл с текила и лимонов сок
Пазаруването вече се превръща във финансова стратегия
От врачанското село Згориград до залата на Чимаев и спаринги с Царукян: Българин покорява ММА в Америка
Съвременните градове поставят фокуса върху личностното развитие на хората
Локо Пд победи Ботев и стигна до бараж, Черно море не успя да се класира
Настроенията в Русия се обръщат срещу Путин
Къщи с големи дворове търсят щвейцарци и германци в села в Добричко
Ще ни позволи ли медицината да „надхитрим смъртта“?
Откриха суперземя в орбита около близко до нас червено джудже
Меркурий се е сдобил с цялата си вода само за един ден
Подводен вулкан в Тихия океан промени разбиранията за формирането на земната кора
„Джеймс Уеб“ откри метан в атмосферата на екзопланета, подобна на Сатурн
„Шънджоу-23“ пристигна на „Тиенгун“: Китай се готви да кацне на Луната до 2030 г. (видео)