"Икономиката расте с умерено добри темпове, в същото време сме едва на 12 място по ръст на брутния вътрешен продукт за първото полугодие, а икономиките на почти всички страни от Централна и Източна Европа растат по-бързо от нашата." Това каза в предаването "Неделя 150" по БНР Васил Велев, председател на Асоциацията на индустриалния капитал.
Ако искаме да настигнем икономиките от Централна и Източна Европа, трябва да имаме догонващ растеж, а в момента имаме изоставащ растеж, подчерта той.
Бизнесът откроява като главен задържащ фактор липсата на човешки ресурси.
"В средносрочен план ние смятаме, че ако се развиваме с тези темпове, ще са ни нужни 500 хиляди работници и специалисти в следващите пет години, предвид демографските тенденции, миграцията и ръста на икономиката", уточни Велев.
Сред дефицитните кадри той посочи сериозната липса на инженерно-технически кадри, медицински сестри, учители, шофьори, на работещи в туризма и селското стопанство.
"Чуждестранните инвестиции в дялов капитал не растат, а намаляват, тоест, повече напускат страната, отколкото идват. Местните инвестиции също намаляват. Очевидно възможностите за растеж са много по-големи от реализираните в момента", заяви Васил Велев.
Според него у нас "много повече се говори за това как трябва справедливо да се разпредели произведеното, и почти не се говори за това, че може да се произвежда много повече и как да се направи така че да се създава много повече". Това за Велев е по-скоро стратегически разговор, отколкото конкретно свързан с бюджета за следващата година.
Президентът на КТ "Подкрепа" Димитър Манолов обърна внимание върху факта, че съотношението между минималния и максималния осигурителен доход, каквото е било замислено в началото и е било прокламирано, е 1:10.
"Днес трябваше максималният осигурителен доход да бъде 5600 лева, а сега големият въпрос е, че от 2600 щял да стане 3000. Тоест, той продължава драматично да изостава от нивото, на което трябва да се намира", каза той.
"Не разбирам каква е тази фиксация върху размера на максималните пенсии", отбеляза още Манолов, според когото "от друга страна съществува странното усещане, че ако се увеличат максималните пенсии, то пенсиите ще се увеличат, което е точно обратното". Синдикалистът поясни, че тъй като средствата за пенсии са крайна маса, когато се увеличат едни, няма да могат да се увеличат други.
Относно нарушения диалог на правителството с работодателите Васил Велев посочи, че той може би се дължи "на ширещия се популизъм и на състезанието кой да бъде повече обичан, кой да бъде по-голям омбудсман в България". В това състезание, според Велев, участват "както управляващите, така и опозицията, така и омбудсманът, така и синдикатите".
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
ETF-и с покрити кол опции: Как се печели до 12,1% в сегмента с нарастваща възвращаемост
Войната продължава: Paramount отправи оферта към Warner Bros. за 108 млрд. долара
Без измами по празниците – спокойствието идва, когато не се поддаваме на „спешни“ съобщения
Предаването на Донбас без бой ще предизвика разрив в украинското общество
България и още седем държави от ЦИЕ ще свържат клиринг и депозитари
Wall Street записа спад дни преди последното заседание на Фед за годината
Работата от вкъщи влияе различно на психиката на двата пола
Тръмп защити Мъск и предупреди Европа, че поема в лоша посока
Рецепта за Коледа: Напукани какаови сладки
Спешни мерки в "Люлин" срещу натрупаните отпадъци
Какво да не пием, ако приемаме лекарства за кръвно налягане
Нидерландия уреди два спаринга преди Мондиал 2026
Перла на Левски разкри какво даде увереност на „сините“ да са на върха
Носителката на Световната купа по биатлон е с коронавирус
Тежък удар за ас на Левски
Истински кошмар! Ужасяващо разкритие за терор над звезда на Левски
Локо Сф взима играч от „Герена“! Генчев напира за свой любимец от Левски
Три коледни подправки за баланс на кръвната захар и срещу подуване
Поверия за света Анна на 9 декември
Днес е Света Анна!
Постен хляб „венец“
Нумерологична прогноза за 9 декември
Дневен хороскоп за 9 декември, вторник
Мачовете по ТВ днес (9 декември)
Административен съд–Варна прекрати производство по жалба срещу улична регулация от 2007 г.
Виц на деня - 9 декември
Такситата в София вдигат цените с почти 20% от 1 януари
Времето във Варна на 9 декември 2025
Един загинал и 22-ма ранени в катастрофи за последните 24 часа
Кога ще се случи следващото лунно затъмнение
Метеорният поток Геминиди ще достигне своя връх в нощта на 14 декември
Единствена по рода си: В Индонезия се роди бебе от вида гигантска панда
Учените са изумени: Кометата 3I/ATLAS носи ключова за живота молекула
Компактна и ярка: Hubble снима блестяща синя галактика
SpaceX ще построи две стартови площадки за Starship на Кейп Канаверал