Докато България прави ротации, възниква въпросът дали ще има приемственост в управлението по всички въпроси, а в това число и политиката по македонския въпрос. Безспорно възниква един вакуум, от който се възползват лудите, защото изказването на Пендаровски не е за първи път. То е с цел вътрешнополитическа употреба, но ако трябва да бъдем обективни - всички фактори от северномакедонския спектър имат такава риторика. Ако в Русия избирателите нямат избор и трябва да изберат Путин, то избирателите в РСМ са в същата ситуация", каза доц. Спас Ташев от Института за изследване на човека и населението при БАН в студиото на "Денят ON AIR".
По думите му, който и да изберат, той ще бъде с антибългарска ориентация.
"Такъв тип изказвания не обслужват Северна Македония, те имат за цел да обслужват тези, които са създали държавната доктрина на РСМ - тя е външна и е създадена в Белград и Москва. Потвържденията в Страсбург засягат дела, водени от т.нар организация ОМО "Илинден". България е демократична държава. На последното преброяване през 2021 година около 1800 лица пребиваващи у нас са декларираха като етнически македонци, по-голямата част от тях бяха граждани на РСМ. Вероятно 300-400 са традиционно български граждани", допълни доц. Ташев в ефира на Bulgaria ON AIR.
Той е на мнение, че репресии в България е имало, но не към македонците, а към българите в Пиринска Македония.
"Най-големите репресии са през 1946 година, когато с административен натиск задължително да се вписва населението там като македонско. Дори българите мюсюлмани в Западните Родопи са били записани като македонци. През 1948 година, след конфликта между Сталин и Тито, до известна степен истината започва да възвръща своите позиции", подчерта експертът.
У нас има две насилствени преброявания - 1946 и 1956 година.
"Хора са пращани в концлагери за това, че са отказвали. Отдавна твърдя, че Народното събрание трябва да приеме някакъв акт на извинение за българите в Пиринска Македония за продажната политика на българските управляващи. Това е едно петно, лепнато на България, от което Скопие се възползва в сегашната си дейност. Голямата трагедия е, че България няма активна политика към РСМ. Ние се опитахме да представим пред нашите евроатлантически партньори проблемите, факт е, че до голяма степен успяхме, но оттук нататък млъкнахме", коментира още доц. Спас Ташев.
Той е категоричен, че пасивността на българското правителство търпи критика. И смята, че трябва да се насърчи създаването на демократични медии, които да не бъдат под влиянието на Москва и Белград.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.

След като обяви, че НАТО е в „мозъчна смърт“, Макрон предвижда и края на Г-20
Европа настоява, че има още работа по мирния план на Тръмп за Украйна
Кадър на деня за 22 ноември
Кризата с учителите в Европа няма да се реши само с пари за заплати
ОАЕ планира да инвестира 1 млрд. долара в AI инфраструктура в Африка
Gemini 3 – новият водещ AI модел на Америка, който засенчи конкуренцията
Милен Велчев: Разходите излизат от контрол, не трябва да вдигат данъците
Владимир Зографски със силен старт в ски скока - завърши 12-и на СК в Лилехамер
Лошото време парализира части от Гърция: Библейска катастрофа на Корфу (ВИДЕО)
Денков за бюджета: Удрят средната класа, пълнят партийни каси и лъжат хората
Централна емисия
Питас профука дузпа, но Годой избухна и ЦСКА обърна инфарктно Ботев при дебюта на Херо
Леден душ на "Анфийлд"! Форест прегази грохналия Ливърпул
Херо е бесен: Тесни връзки! Съдиите помогнаха на ЦСКА!
Гръм от Бразилия! Анчелоти следи звезда на Левски
В ДНК-то на ЦСКА е да гони победата във всеки мач
Симеон Николов и Гибона разбиха руския шампион!
Дневен хороскоп за 23 ноември, неделя
Любовен хороскоп за 24 – 30 ноември
Поверия за 24 ноември – Света Екатерина
Често задавани въпроси за първото бебешко легло
МЕГА Черен петък от VITAGOLD! Отстъпки, които не са за изпускане!
Седмична нумерологична прогноза за 24 – 30 ноември
Продадоха златна тоалетна за 12 милиона долара
Загуба за хандбалния Спартак
Украйна и САЩ обсъждат плановете за мир в Женева
Илиев: Не принуждавахме противника да бяга, това ни коства и загубата
Киселова за референдума за еврото: Пак бих постъпила така!
Форум, посветен на християнските ценности и традиции, започна край Варна
От НАСА предупреждават: Големите американски градове потъват
Пилот на United Airlines: Самолетът бе ударен от космически отпадъци
Съществуването на НЛО „вече не е под въпрос“, твърди американски режисьор
Спорите на мъха оцеляват 9 месеца в космически вакуум
Морските костенурки притежават мистериозна суперсила
Алтернатива на SLS: Blue Origin ще създаде по-мощна версия на ракетата New Glenn