Растящият недостиг на работна ръка и тесни специалисти в страната ще продължи да способства за по-висок темп на растеж на заплатите от съответстващия на прогнозираното повишение на производителността на труда и инфлацията. В резултат компенсацията на един нает се очаква да се повиши с 8.1% през 2025 г. и 7.7% през 2026 г. и да продължи да подкрепя потребителските разходи. Това се казва в Макроикономическата прогноза на БНБ.
Високият растеж на компенсацията на един нает ще доведе и до силно нарастване на разходите за труд на единица продукция – с 12%.
От институцията очакват растежът на разходите за труд на единица продукция да се забави до 5.3% през 2025 г. и 4.2% през 2026 г. в съответствие с по-умереното нарастване на заплатите и прогнозираното повишение на производителността на труда.
БНБ развива прогнозата си от юни тази година, като текущите очаквания са за малко по-висок растеж на реалния БВП през 2024 г., за по-нисък растеж през 2025 г. и за по-висок растеж през 2026 г.
За 2024 г. растежът на реалния БВП е повишен с 0.1 процентни пункта спрямо предходната прогноза, което се определя от прогнозираните положителен принос на запасите спрямо отрицателен принос и по-висок растеж на частното потребление спрямо прогнозата от юни 2024 г.
Ревизията в посока по-нисък растеж на реалния БВП през 2025 г. е с 0.5 процентни пункта и се дължи на прогнозираното по-слабо нарастване на износа на стоки и услуги и на правителственото потребление.
Годишната инфлация се очаква да възлезе на 1.9% в края на 2024 г. (спрямо 5.0% в края на 2023 г.), а средногодишната инфлация да се забави до 2.5% (спрямо 8.6% през 2023 г.), се посочва още в анализа, цитиран от "Труд".
Прогнозираното забавяне на инфлацията в края на 2024 г. отразява главно понижението на цената на петрола на международните пазари и поевтиняването на внасяните в страната промишлени стоки. Факторите, които ще продължат да оказват натиск за повишаване на цените както в краткосрочен, така и в средносрочен период, остават прогнозираните високи темпове на растеж на разходите за труд на единица продукция и на частното потребление.
Предвижда се групите на услугите и храните да продължат да имат най-висок положителен принос за общата инфлация през периода 2024−2026 г., следвани от групата на стоките и услугите с административно определяни цени.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Wall Street записа спад дни преди последното заседание на Фед за годината
Кадър на деня за 8 декември
Новата доктрина на Тръмп го потвърждава - Европа е сама
Google ще представи първите AI очила с Gemini през 2026 г.
Ще се докажат ли хуманоидните роботи в реална производствена среда извън тестовете
САЩ, Европа и Украйна ще сближават позициите си за мира в следващите дни
Комета може да крие тайната за произхода на живота
Някои китайски марки коли ще изчезнат от пазара в Европа
Съвети за хранене през зимата
Баница с ориз, спанак и подправки
България, Сърбия, Испания и Австрия: Разбиха международна наркогрупа
Яйцата и сърцето: Колко на ден са безопасни за кръвното налягане?
Без големи дербита в третия кръг за ФА Къп
Барселона - Айнтрахт Франкфурт
Байерн Мюнхен - Спортинг Лисабон
Ман Юнайтед размаза Вълците, Бруно блести на "Молиню"
Милан обърна Торино с шоу и дубъл на Пулишич
Компани обяви новина за Нойер
Дневен хороскоп за 9 декември, вторник
Поверия за ангелската дата 12/12
5 хитри трика, за да ухае домът на Коледа
От България до Южна Корея – истински истории от една българка в Далечния изток
Кога кашлицата трябва да ни притеснява?
Задължителни ястия за Света Анна
Вдигат учителските заплати с 10 процента
Николай Младенов ще управлява изпълнителния комитет за Газа
Зверско убийство на сина на зам.-кмета на Харков във Виена
Тарикати продават стартови пакети евро от по 20 лева за 50
Мъж е в кома след тежък побой пред магазин
Награждават участвалите в евакуацията на танкера "Кайрос"
Кога ще се случи следващото лунно затъмнение
Метеорният поток Геминиди ще достигне своя връх в нощта на 14 декември
Единствена по рода си: В Индонезия се роди бебе от вида гигантска панда
Учените са изумени: Кометата 3I/ATLAS носи ключова за живота молекула
Компактна и ярка: Hubble снима блестяща синя галактика
SpaceX ще построи две стартови площадки за Starship на Кейп Канаверал