Само за три дни над 10 000 нарушители бяха установени след старта на забраната за влизане на стари автомобили в центъра на София. Ограничението важи за автомобили от първа и втора екогрупа и е в сила до 28 февруари.
Виолета живее в т.нар. "малък ринг". Тя разказва, че семейният им автомобил е дизелов, регистриран през 2000 г. Вече трети ден колата остава в гаража.
"Съпругът ми се притеснява, че не може да се движи в центъра, защото не знае дали няма да го глобят. Няма ясна информация дали тези, които живеят в центъра, могат да излязат от домовете си и да се движат свободно", сподели Виолета.
Информация за възможните глоби жената търси от Центъра за градска мобилност.
"За по-сигурно ми казват, че трябват куп документи, за да може да се издаде такъв документ и да се движим свободно в центъра", допълва тя.
От Центъра за градска мобилност обясниха, че живеещите в "малкия ринг" трябва да подадат заявление, за да не бъдат санкционирани след въвеждането на забраната.
"Те могат да подадат съответните документи, с които да удостоверят настоящия си адрес в рамките на тази зона. Този процес се управлява от ЦГМ и ако отговарят на условията, ще бъдат включени в списъка с изключения от забраната", разясни Димитър Петров от ЦГМ.
Важно е да се знае
Ограничението за движение със стари автомобили включва карето между булевардите "Васил Левски", "Патриарх Евтимий", "Скобелев", "Опълченска" и "Сливница". Нарушителите се санкционират с глоба от 50 лева.
"Данните за първите три дни показват, че нарушителите на дневна база са между 3700 и 3800. Системата събира информация чрез всички първични данни, предоставени от МВР за собствениците на автомобили, включително постоянния адрес. По пощата ще се изпращат уведомленията и актовете", допълни Петров.
И въпреки че мярката цели да подобри качеството на въздуха в София, Виолета смята, че тя не е обективна.
"Не може един толкова малък участък в центъра да реши този проблем. Няма как въздухът на едно място да е чист, а на друго – не", категорична е Виолета.
От ЦГМ заявиха, че притежателите на инвалидни талони за паркиране, които живеят в малкия ринг, трябва да подадат ново заявление, тъй като в стикерите, които имат, не е посочен регистрационният номер на автомобила им.
Вижте повече в репортажа на Алекс Христов по Bulgaria ON AIR
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Студентските и еднофамилните жилища са най-предпочитани от инвеститорите в имоти в Европа
Един месец след началото на войната срещу Иран Тръмп е изправен пред труден избор
Манията по Chanel показва, че индустрията на луксозните стоки следва положителен импулс
Руското пристанище Уст Луга понесе нови щети при украински атаки с дронове
Гюров: Правителството въвежда мерки, за да спре поскъпването за потребителите
Хутите влязоха във войната в Иран с атаки срещу Израел, САЩ изпратиха пехотинци в региона
Внимавайте в гората: Мечките са активни след зимния си сън
Жената, намушкала четирима в София: Не харесвам германци
ЦИК открива нови места за гласуване извън ЕС за българите
Обедна прогноза
Акция срещу купуването на гласове: Aрести в Монтанско и Стара Загора
Иван Иванов с втори триуф при мъжете
Гранд купува вратаря на ЦСКА, от засада дебне и клуб на боса на Гьозтепе на Мъри Стоилов
Веласкес с голямо признание за Лудогорец
Георги Иванов изригна заради атаката към националния отбор
Тежък удар за България преди финала с Индонезия
Топ отбор от Ла Лига си заплю звезда на ЦСКА 1948
Smart Care реализира 10000 поръчкови душ кабини в София – Какви са съветите на екипа?
Reebok пренаписва правилата между спорт и стил
Маникюри за късмет и пари през април (+Снимки)
Седмична таро прогноза за 30 март – 5 април
Трикове за 15-минутно освежаване на дома
Уморени дори след сън? Кои са 5-те скрити пречки за пълноценния сън?
Разработва се мобилно приложение за проверка на въвеждането и правилното изчисляване на резултатите
Населението на България намалява, жилища се строят, но остават празни
БАБХ иззе тонове преопаковано месо с изтекъл срок на годност
Трайков: България има основания да очаква удължаване на дерогацията за "Лукойл"
"Алфа Рисърч": "Прогресивна България" събира 30,8% от вота, ГЕРБ - 21,2%, ПП-ДБ - 11,1%
Над 3600 дружества декларираха данъците си от старта на кампанията във Варна
Сателитни данни разкриват изненадващи промени в сладководните запаси на Арктика
Защо колонизацията на Марс може да се окаже еволюционно самоубийство
Кометата C/2026 A1 продължава полета си към Слънцето
Палеонтолози откриха: Стотици яйца на динозаври, престояли 70 млн. години
Възможно ли е да се зачене дете в Космоса: Ново проучване разкрива сериозни пречки
Учени откриха кокаин, кофеин и лекарства в акули край Бахамите