Мъглата, която се задържа няколко поредни дни над София, беше сериозна предпоставка за влошаване на качеството на въздуха, но въпреки екстремните метеорологични условия и за разлика от други столици на Балканите, нивото на замърсяване в София се задържа под критичното. Това съобщи заместник-кметът на София по направление “Зелена система, екология и земеползване” Надежда Бобчева, цитирана от пресцентъра на Столичната община.
Разбира се, качеството на въздуха не е достатъчно и това е не само заради котловинното разположение на София, което затруднява разсейването на емисиите. Но след дълги години неглижиране и половинчати мерки днес вече виждаме резултати от системния подход, който започнахме да въвеждаме в края на миналата година, коментира още Бобчева.
Зам.-кметът по екология посочва, че десет пъти по-строг контрол се прилага вече над обектите, източници на замърсяване. Само за декември са направени общо 406 проверки, съставени са 56 акта и фишове за нарушения. За сравнение – през 2022 година за периода 1 – 20 декември са извършени 44 проверки, а през 2021 г. – 30 проверки.
Поетапно се елиминират и "калните точки", които са източник на вторично разпрашаване и са вторият най-голям замърсител на въздуха. През 2024 година бяха благоустроени около 18 000 кв. м площи в цяла София – така от източник на замърсяване те вече са преобразени в кътове за отдих, зелени площи или допълнителни паркоместа в кварталите.
От 1 януари вече е забранено горенето на дърва и въглища за отопление в центъра на столицата. Контролът се осъществява от Столичния инспекторат, включително и чрез мобилни групи, термокамери и два дрона. Подпомагат се домакинствата, засегнати от нискоемисионната зона, с активна кампания за безплатна подмяна на старите печки на дърва и въглища. Близо 5 000 домакинства вече са кандидатствали.
Въведена беше ефективно през декември и нискоемисионна зона за автомобили. Повече от двойно по-малко са колите, които най-много замърсяват въздуха в центъра на София – в първия работен ден от въвеждане на зоната колите с най-вредни емисии в центъра на София бяха близо 4 000, а на 31 декември бяха 1 800.
Бобчева посочи, че дори в най-критичните часове – малко след полунощ на 1 януари, когато небето над София беше обсипано от фойерверки, замърсяването не е преминало критичните стойности при нито една от измервателните станции на МОСВ. / БТА
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Мъск променя правилата на играта с 30% от акциите в IPO-то на SpaceX за дребни инвеститори
Цените в Испания растат с най-бързия темп от 2024 г. насам заради войната в Иран
Церемонията по връчването на наградите „Оскар“ напуска Холивуд
Продажбите на дребно във Великобритания бележат първи спад за последните три месеца
Apple отваря Siri за конкурентни AI асистенти, спира производството на Mac Pro
Печалбите в китайската промишленост са отбелязали скок преди войната в Иран
ГДБОП и ДАНС иззеха над 240 кг наркотици при акция в София
Щонова: Ще трябва да понесем поскъпването на горивата, мерките ни са таргетирани
Повишена лавинна опасност в района на Седемте рилски езера
Мачовете по телевизията днес, 27 март
Пол Погба с първи гол от 4 г. (ВИДЕО)
Нов Касияс за Реал Мадрид (ВИДЕО)
Ето какво каза Гатузо на почивката срещу Северна Ирландия
Време разделно: Лудогорец готви чистка
Огромна новина за бъдещето на Левски!
4 неочаквани ползи от черния кимион
Как да избереш плочки за баня според размера на помещението и светлината?
„Пеперудените сестри“ от Джени Хейл
Ванилов нискомаслен протеинов мус без захар
Нумерологична прогноза за 27 март
Защо сезонните зеленчуци са толкова важни за здравето
РЗИ-Варна препоръчва ваксинация срещу менингококи
Спипаха жена и четирима мъже с наркотици във Варна
30 символа на града са събрани в настолната игра „Spot Varna"
Пожар лумна близо до Grand Mall във Варна
Места във Варна остават без вода днес
Летище Варна с полети до рекорден брой столици и общо 60 дестинации през летен сезон 2026
8 неща, които трябва да знаете за историческата мисия Artemis II
Астронавт на НАСА изуми интернет със снимка на яйцевиден обект с пипала
Учени: Може да пропускаме сигнали от извънземни заради космически „шум“
Откриха скелета на д’Артанян, твърдят археолози
През 1883 г. Луната неочаквано става синя, а Слънцето – „великолепно зелено“: Какво е обяснението?
Материали-чудо могат да направят обектите „невидими“