Проектобюджетът на кабинета "Желязков" предвижда увеличаване на тол таксите и връщане на цените на всички винетки до нивата отпреди Ковид пандемията.
"Не е въпросът как това ще се отрази на превозвачите, но ще отрази и на гражданите. Министърът говори за стотинки на камион с хляб, но той забрави, че зад този килограм хляб в магазина идва от полето - ние ще мултиплицираме поскъпването от полето през мелницата, магазина, пекарната, хранителните магазини", предупреди зам.-председателят на Европейския транспортен клъстер Йоана Лалова в студиото на "България сутрин".
Тя изтъкна, че пенсиите ще бъдат увеличени, но пенсионерите няма да могат да си позволят да си купуват повече неща, защото и цените ще скочат.
Предприемачът Таня Скринска заяви, че с парите от увеличението на тол таксите ще се прави опит за попълване на дупки в бюджета, и за пореден път това се прави през бизнесите, които са на светло. А парите от тол таксите не отиват за пътни ремонти.
"Ще изкарат едни 300 млн. лв., които няма да отидат по предназначение. Ние през 2023 г. имахме 800 млн. събрани от тол такси - къде отидоха? Не видяхме никаква промяна в пътищата с цел подобрение. Ние плащаме повече тол такси, защото затвориха основни коридори към Видин, ние заобикаляме 200 км път, където няма път", каза Скринска в ефира на Bulgaria ON AIR.
"Министърът каза, че има сигнали в ДАНС, че не всички декларирани данни от бордовите устройства се отчитат. Имаме голям проблем - има един единствен национален доставчик на услугата, националното тол управление не го контролира, не го одитира, националните доставчици подават тол декларациите към АПИ, не превозвачите. Къде отиват парите обаче - някой трябва да проследи потока от пари, които плащаме дали отиват в държавата", призова Йоана Лалова.
От транспортния бранш очакват да се проведе компетентен диалог, а политиката не трябва да се води от МРРБ.
"Там отговарят за състоянието на пътищата. Хората, които определят тола - това е слепец, който се движи в тъмното. Време е да седнем и да си дадем сметка, че трябва да се прехвърли тежестта на транзитния трафик, да наложим ДДС на тол таксите, каквито примери има в ЕС", каза Лалова.
Гледайте целия разговор във видеото.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Wall Street не повярва на уверенията за прогрес в преговорите между САЩ и Иран
ВЕИ и френските ядрени централи засега удържат поскъпването на тока в Европа
Глобалното качество на въздуха се влошава през 2025 г., основно заради горските пожари
Какво стои зад стратегията на Безос за AI трансформация на традиционни индустрии?
ЕЦБ ще започне нови проверки на излагането на банките към частния кредит
Стайни растения за здраве и позитивна енергия у дома
Рецепта за паста с телешко месо
Тези 3 зодии винаги намират изход от всяка ситуация
Как шумът от трафика разрушава живота на животните?
Късна емисия
Люис Хамилтън очаква още силни представяния
Световното по снукър остава в "Крусибъл" още дълго време
Валенсия надви Олимпиакос след голяма драма в Евролигата
Черно море разби Левски
Лукаку аут за Белгия
Лехечка срази Фриц в Маями
Таро карта за 25 март, сряда
Дневен хороскоп за 25 март, сряда
Gladen.bg представя новото поколение онлайн пазаруване – по-бързо и по-персонализирано от всякога
Цветове за добро настроение през пролетта
Здравословно пилешко с лимон, билки и зеленчуци
Женски хороскоп за април 2026
България, Румъния и Хърватия с най-висока смъртност по пътищата в ЕС
Няма българи за работа по хотелите, дават по 1500 евро заплата на непалци, индийци, киргизи и узбеци
Някои българи влизат в имотния пазар с мисълта да излязат по-богати
Български астрономи откриха нова свръхземя
България е сред най-големите търговски партньори на Иран – четвърти по внос, осми по износ
ЦРУ и Мосад допуснаха фундаментална грешка при подготовката на войната в Иран
Създадоха самопочистваща се тъкан, която не се нуждае от прах за пране
Краят на МКС: Ще се превърне ли станцията Axiom в мост към комерсиалния космос?
Метеор с тегло един тон избухна над Тексас, хиляди в Хюстън чуха звуковия удар
Товарният кораб „Прогрес-94“ се скачи с Международната космическа станция
Руският аналог на Starlink вече има 16 сателита в орбита
Artemis II: Поглед отвътре към мисията, която ще отведе човечеството по-далеч от всякога