Ние се питаме, след като повече от 12 хиляди секции могат да бъдат обработени от "Информационно обслужване" (ИО) за по-малко от 72 часа и да получим окончателни резултати от избори за Народно събрание, не виждаме къде е проблемът, когато 2204 секции трябва да бъдат въведени от ИО и в рамките на седем дни ние нямаме резултати, каза председателят на Конституционния съд Павлина Панова в интервю за БНР.
На въпрос кои институции саботират Конституционния съд (КС) Панова отговори, че единствената институция, която комуникира с КС, това е Централната избирателна комисия (ЦИК). Тя, от своя страна, е възложила дейността по изчислението на ИО.
Някъде по веригата се случва това саботиране, защото КС изпрати материалите за изчисленията на 26 февруари на ЦИК, а тя ни уведомява, че с договор от 4 март е предоставила всички данни на ИО, добави Панова. От 4 март до вчера, 10 март - това е една седмица, в която ИО не подава окончателни данни към ЦИК, която нас да ни уведоми, каза Панова.
Тя посочи, че има три писма, постъпили от ЦИК, с които искат уточнение на изпратената информация. Ние незабавно, в рамките на по-малко от час, сме изпратили съответните отговори, каза тя. Ние се питаме - след като повече от 12 хиляди секции могат да бъдат обработени от ИО за по-малко от 72 часа и да получим окончателни резултати от избори за Народно събрание, не виждаме къде е проблемът, когато 2204 секции трябва да бъдат въведени от ИО и в рамките на седем дни ние все още нямаме резултати, коментира Панова.
По думите ѝ КС и ЦИК са органите, които могат при наличие на данни за престъпление да сезират прокуратурата. Докато КС не постанови своето решение, той не може да огласява своите доказателства, нито пък който и да било друг държавен орган, който по някаква причина разполага с тези доказателства, да ги предоставя на друг орган без разрешение на КС, каза Панова.
Прокуратурата, независимо Софийска градска или Върховна касационна, не е изпращала каквото и да било писмо и не е искала от КС материали, данни или отговори. Такова писмо очевидно е имало само до ИО, които са им предоставили материали по делото. Докато е висящ съдебният процес по това дело, не би следвало да се изискват материали по това дело, каза Панова. По нейните думи, ако има някакъв натиск, той не е пряко върху КС, защото той ще работи с данните, които ще подаде ЦИК.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
ЦИК е решила да разкрие 493 секции в 55 държави за изборите на 19 април
ЕС проучва създаването на западен стоманодобивен съюз със САЩ и Великобритания
Украйна и Катар са подписали споразумение за сътрудничество в областта на отбраната
Войната в Иран кара световните лидери да преосмислят икономическата система
Трейдърите вече са нащрек за позициите си на борсите преди уикендите
Световният пазар на дронове се очаква да достигне стойност от 250 млрд. долара до 2035 г.
Борисов: ПП и ДБ друго не могат, освен да работят със "свое МВР"
Светослав Бенчев: Бензинът е поскъпнал с 14% за месец
ЦИК ограничи броя на секциите в чужбина за изборите
Проверки на пътя: От КАТ връчиха стотици фишове и актове за нарушения
Окупирахме Топ 3: Стилияна Николова е начело, Ева Брезалиева е трета
Заплашва ли ги? Тухел с любопитен коментар за английските национали
Министър Димитър Илиев приветства гимнастичките в София
Няма връщане назад! Ливърпул реши за Слот
Интер хлътна по Коне, готви "тлъста" сделка
Параноя? Барса притиска Ла Фурия заради Ямал
Дневен хороскоп за 29 март, неделя
Седмична нумерологична прогноза за 30 март – 5 април
Тайната на сияйната кожа: ново поколение грижа
Reebok пренаписва правилата между спорт и стил
Любовен хороскоп за 30 март – 5 април
5 задължителни елемента на пролетния маникюр
Първи арестуван кмет за изборни нарушения
Порой близо до Шумен, въведоха временна организация на движението
493 секции в 55 държави за изборите
Варненецът Иван Иванов е на финал в Испания
Хванаха за ден 45-ма шофьори с алкохол или наркотици
АПИ излезе с важен призив към шофьорите, пътуващи през планинските проходи
Сателитни данни разкриват изненадващи промени в сладководните запаси на Арктика
Защо колонизацията на Марс може да се окаже еволюционно самоубийство
Кометата C/2026 A1 продължава полета си към Слънцето
Палеонтолози откриха: Стотици яйца на динозаври, престояли 70 млн. години
Възможно ли е да се зачене дете в Космоса: Ново проучване разкрива сериозни пречки
Учени откриха кокаин, кофеин и лекарства в акули край Бахамите