Кметът на София Васил Терзиев „не вниква в същността на процесите и управлението на отпадъците в Столична община“, заяви пред БНТ министърът на околната среда и водите Манол Генов по повод проблемите със Столичния завод за третиране на отпадъци (СПТО).
Генов допълни, че ще има геодезическо заснемане на съществуващите клетки за депониране на боклука, които ще покажат какъв е обемът на депонирания боклук, дали за този отпадък е платена такса по чл. 64 за депониране. Министърът каза още, че има съмнения, че е било депонирано по-голямо количество отпадъци от обявеното и действителното.
Манол Генов обясни още, че трябва съвместно с общините и със законодателната власт да бъдат идентифицирани проблемите както със законите, свързани с отпадъците, така и с механизмите на контрол на местно ниво. Трябва да има по-тежки санкции, кметовете да имат по-широки пълномощия да налагат наказания при нарушаване на закона за управление на отпадъците, каза още Генов.
На 19 март министърът на околната среда и водите Манол Генов отбеляза липса на отчетност в управлението на завода за отпадъци в София, след като по-рано през деня кметът Васил Терзиев коментира, че в София проблеми с отпадъците от гледна точка на завода няма.
Столичният кмет информира, че е свикана извънредна комисия в Общинския съвет във връзка с изказването на министър Манол Генов, в което той казва, че “заводът за отпадъци в София съгласно данните има обеми, но реално такива ги няма физически. Столична община трябва да предприеме мерки, за да не се стигне до ситуацията от миналите години”. Не знам кой е подвел министъра, но в София проблеми с отпадъците от гледна точка на завода няма, заяви в сряда Васил Терзиев.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Китай задава нови стандарти за иновации в световната автомобилна индустрия
Anthropic не преувеличава за паноптикума на изкуствения интелект
Кадър на деня на 29 март
Затворените заводи във Франция са нараснали с 30% заради конкуренцията от Азия и митата
Eli Lilly сключи споразумение за 2,75 млрд. долара да доставя създадени с AI лекарства
Нощувки за 6000 долара - Световното първенство по футбол предизвиква жилищна треска
Пожар в нощен клуб в Германия: Евакуираха 750 души
Централна емисия
"Лудогорец" победи "Фарул" (Констанца) в зрелищен приятелски мач
Защо редовната физическа активност е важна за всеки
Сребро за Стилияна Николова в многобоя на Световната купа
Левски с нова победа, но Лудогорец е лидер
Край, свърши се! Тотнъм се раздели с Игор Тудор
В САЩ са спокойни след погрома с 2:5
Шефът на Барса изригна: Съдиите подпират Реал Мадрид
Мухамад от Малайзия ще надува свирката на България
Дневен хороскоп за 30 март, понеделник
Седмичен хороскоп за 30 март - 5 април 2026
Smart Care реализира 10000 поръчкови душ кабини в София – Какви са съветите на екипа?
Reebok пренаписва правилата между спорт и стил
Маникюри за късмет и пари през април (+Снимки)
Седмична таро прогноза за 30 март – 5 април
Забравената болест се завръща: Туберкулозата отново застрашава света
Какво ще е времето през следващата седмица?
Варненският „Комодор” спечели купата на България по водна топка
Делфините в Черно море са около 73 000
Три катастрофи на "Хемус" край Шумен, дете е в болница
Дронове навлязоха във Финландия
Четири възможни сценария за еволюцията на Венера са разкрити чрез 234 хил. симулации
Сателитни данни разкриват изненадващи промени в сладководните запаси на Арктика
Защо колонизацията на Марс може да се окаже еволюционно самоубийство
Кометата C/2026 A1 продължава полета си към Слънцето
Палеонтолози откриха: Стотици яйца на динозаври, престояли 70 млн. години
Възможно ли е да се зачене дете в Космоса: Ново проучване разкрива сериозни пречки