Министерството на отбраната работи по законодателни промени в Закона за въоръжените сили и Закона за резерва - с цел по-добра военна подготовка за определени категории професионалисти.
"Военната служба трябва да съществува. Хората да свикнат, че няма нищо страшно в началната военна подготовка. Тя е задължителна за хората, които носят оръжие. В момента я има, но е в много малък обем. Хората, които ще стават държавни служители, преминават един модул стрелкова подготовка - повърхностно запознаване с оръжието и как то се използва. Това не е достатъчно", коментира бившият заместник-ректор на Академията на МВР доц. Милен Иванов в "България сутрин". По думите му задължителната военна подготовка ще е увертюрата за подготовка на обществото за връщането на наборната военна служба.
Според него няма да се преодолее проблемът с армията, защото изграждането на стратегическите сили трябва да се реши със стратегически мерки.
"Всички тези служби, структури, държавни органи, които имат право да използват оръжия, трябва да го правят правомерно и правилно. Би трябвало да се включи строева подготовка, защита от оръжие за масово поразяване, трябва да се включи комуникационна подготовка и накрая боравене с различни видове оръжия", подчерта доц. Иванов пред Bulgaria ON AIR.
Той обясни, че държавата винаги се намира в състояние на война, дори и когато обществото не го разбира.
"Трябва в мирно време винаги да може да преминава бързо от мирно във военно или друго извънредно положение. Една държава винаги трябва да е готова за война. Това е смисълът на държавата", уточни бившият заместник-ректор на Академията на МВР.
"Подготовката беше загубена във времето с идеята, че на територията на Европа не се очаква крупен военен конфликт от мащаба на ВСВ. Оказа се, че не е вярно. В момента опитваме да наваксаме дефицита на доктриналност. 30-хилядна Българска армия е абсолютна недостатъчна за защита на териториалната цялост на държавата. При военен конфликт държавата трябва да премине към мобилизация на ресурсите. Кого ще мобилизираме, когато нямаме подготвени хора?", настоя доц. Иванов.
Това нещо трябваше да стане през годините и сега нямаше да бъдем изненадани, отбеляза той и добави, че сме изостанали.
Гледайте целия разговор във видеото.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Опасенията на Фед за инфлацията развали настроенията на Wall Street
Украйна нанесе рекорден брой удари по руски рафинерии, влошаващи кризата за горива
Кадър на деня за 28 август
Икономист: Новият механизъм за определяне на минималната заплата е предвидим
Големите букинг платформи ще свалят обяви за имоти, които укриват данъци
Европейските борси се движат към растеж за пети пореден месец
Пожар изпепели ресторант в Созопол, летовници бяха евакуирани
ЦСКА 1948 надви Локо Пловдив и оглави efbet Лига
На 29 август отбелязваме Секновение: Анастас и Анастасия да почерпят днес
Рецепта за пиле с гъби в кремообразен сос
Защо Левски нямаше шанс срещу АЕК?
Ювентус - Парма
Ливърпул - Нотингам Форест
Ще има ли ново уволнение на треньор от Първа лига?
Юрген Клоп направи нещо голямо за Джамал Мусиала
Спортът по телевизията днес, 29 август
Нумерологична прогноза за 29 август
Зимнина в края на август: Какво задължително да сложим в буркани
Сотирано пуешко със спанак и нахут
На Секновение на 29 август не се тръгва на път – 6 поверия
Таро карта за 29 август, събота – Четворка мечове
Дневен хороскоп за 29 август, събота
Създадена е най-голямата карта на аутизма
Двойно кафе и кратка дрямка помагат за ободряване при шофиране за кратко
Имунните профили при шизофрения и разстройствата на настроението – различни
Първична аменорея – кога цикълът изобщо не идва?
Правителството отпусна допълнителни близо 5 млн. евро за въздушната спешна помощ
Колики при кърмачето – докога ще плаче бебето?
Честваме паметта на свети Йоан Кръстител и на свети Спас Струмишки
Земетресение с магнитуд 4,6 разтърси Гърция
ЕС отпусна 489 млн. евро на България за инвестиции в отбрана
Хороскоп за 29 август 2026
Демерджиев уволни шефа на полицията в Благоевград заради ареста в Струмяни
На 34 години почина най-младият монарх в света