Протестиращи пред сградата на Министерството на вътрешните работи в столицата поискаха оставката на министъра на вътрешните работи Даниел Митов. В района на демонстрацията има засилено полицейско присъствие.
БОЕЦ публикува преди две седмици видео, на което българските граждани видяха как полицейски началници унищожават документи и преписки. Същите тези още са на постовете си, каза пред протестиращите председателят на сдружението БОЕЦ Георги Георгиев. По време на демонстрацията той показа и гражданска заповед за дисциплинарно уволнение на Митов.
Протестът беше обявен във Фейсбук страницата на движението, след като по-рано през седмицата от сдружението изнесоха информация за комуникация между служители на Главна дирекция "Борба с организираната престъпност" (ГДБОП) в Пловдив относно провеждане на акция срещу контрабанден. Министър Даниел Митов заяви, че МВР е запознато с този случай. На следващия ден Бойко Борисов, лидер на ГЕРБ, изрази лично мнение относно казуса, като каза, че министърът на вътрешните работи "трябва да ги омете всичките там, свързани с този случай с контрабандата". От "Продължаваме Промяната" заявиха, че ще настояват за оставката на министър Митов, ако и този път поведението му е да замита, вместо да разследва.
От вътрешното министерство съобщиха на 1 април, че са образувани 10 дисциплинарни производства, а прокуратурата е сезирана с оглед установяването на неправомерни действия на полицейски служители. От МВР посочиха, че по случая, разгласен от БОЕЦ, е извършена проверка от дирекциите "Вътрешна сигурност" и "Инспекторат" в министерството. Резултатите от проверката са обективирани в доклад, който предвид съдържащата се в него информация е класифициран, информират от вътрешното министерство.
На 3 април Даниел Митов съобщи пред журналисти, че заместник-директорът на ГДБОП Калин Литов е освободен от длъжност. Дали е имало "чадър" над контрабанден канал в Пловдив ще бъде установено категорично, след като завършат напълно действията на институциите, посочи Митов.
"Това е въпрос на много по-голямо разследване", добави министърът и уточни, че данните са предадени на прокуратурата. Вчера Митов беше изслушан в парламентарната комисия по вътрешна сигурност и обществен ред. Пред депутатите министърът обясни, че всички по веригата отговорни служители на практика вече не са на местата си. "Шефът на отдела още от миналата година не е на работа, шефът на сектора - аз съм го отстранил преди месец, и заместник-директорът на ГДБОП също не е на работа", каза Даниел Митов. Той припомни, че по случая проверка е разпоредена от министър Атанас Илков, а при него е дошъл докладът с резултатите, пише БТА.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
S&P 500 записа осма поредна седмица на ръст
Илия Кръстев: Причините за инфлацията у нас са породени от грешни политически решения
Собственикът на Zara залага на диверсификация и изкуствен интелект за растеж
Uber обмисля пълно придобиване на Delivery Hero
П. Димитров: Зависимостта на Москва от Пекин расте, включително и по проекта „Силата на Сибир 2“
Нови правила за зелените карти може да оставят хиляди извън САЩ
Как да поддържаме мозъка си във форма
Рецепта за сладка баница с боровинки и орехи
Не всяко гадене при бременност е нормално: Симптомите, които не бива да игнорираме
Над 80% от защитените видове в Китай са спасени от изчезване
Кекс с рикота и череши за задушница
Фаталната експедиция в Малдивите: Какво доведе до смъртоносното гмуркане на италианците
Спортът по телевизията днес, 23 май
Мондиал 1954: "Чудото от Берн" - ФРГ е Световен шампион
Мачовете по телевизията днес, 23 май
Наполи посяга към Винченцо Италиано
Класиката е факт: Реал Мадрид стигна финала на Евролигата
Добра квалификация за Никола Цолов в Монреал
Дневен хороскоп за 23 май, събота
Женски хороскоп за юни 2026
Таро карти за юни за всяка зодия
10 знака, че той стои в брака само заради парите
15 подправки препоръчани от нутриционисти и диетолози
Иво Димчев представя интерактивния музикално-танцов спектакъл Di/Strauss Technique
Защо е важно да зареждаме резервоара догоре
Размразяват проект от служебното правителство на Радев от преди 3 г.
Министър Илин Димитров събира бизнеса и институциите в Съвет за реформи в туризма
Окошариха двама младежи с дрога
Променят маршрута на градския транспорт във Варна на 24 май
Чудото стана! Спартак Варна остава в елита
Заради боклука в Космоса: Япония пуска нова версия на своя дървен сателит
По-големите награди драстично ускоряват ученето в мозъка
Бъдещите колонисти на Марс ще могат да си принтират инструменти на място
НАСА изпрати първия имейл от най-мощния космически процесор в историята
7 скрити заплахи: Какво се случва с човешкото тяло в космоса
Разсекретените файлове за НЛО: Учен коментира липсата на доказателства