Международната рейтингова агенция Fitch Ratings потвърди дългосрочния кредитен рейтинг на България в чуждестранна и местна валута ‘BBB’ с положителна перспектива.
Рейтингът на България е подкрепен от силната външна и фискална позиция на страната в сравнение с държавите със същия рейтинг, надеждната политическа рамка от членството в ЕС и дългогодишното функциониране на режима на паричен съвет. Също така, Fitch Ratings отбелязват, че ниската производителност на труда и неблагоприятната демография имат възпиращ ефект върху потенциалния растеж в дългосрочен план. Рейтинговата агенция отбелязва, че нестабилната политическа среда, която се наблюдаваше през последните години, повлия на изпълнението на реформите.
Положителната перспектива отразява перспективите за приемане на еврото, които биха довели до допълнително подобряване на външните показатели.
През февруари 2025 г. България подаде искане до Европейската комисия и Европейската централна банка за извънредни конвергентни доклади след изпълнение на всички номинални Маастрихтски критерии, включително критерия за ценова стабилност. Докладите вероятно ще бъдат публикувани в началото на юни и ако оценката е положителна, това ще позволи на България да приеме еврото от януари 2026 г. Рейтинговата агенция отбелязва, че намира като цяло приемането на еврото в подкрепа на рейтинга.
Fitch Ratings ревизира нагоре прогнозата си за растеж на БВП за 2025 г. на 3.1% от 2.5% през октомври 2024 г., поради по-силния растеж през предходната година и подобрената вътрешна политическа ситуация. Силният номинален ръст на заплатите ще продължи да подкрепя потреблението. Рейтинговата агенция отбелязва, че, въпреки че остават предпазливи по отношение на капацитета и темповете на изпълнение на реформите, очаква средствата от ЕС да се увеличат и да подкрепят инвестиционната дейност.
Рейтинговата агенция очаква инфлацията според ХИПЦ да бъде средно 3.9% през 2025 г. спрямо 2.6% през 2024 година. Fitch Ratings не очаква инфлацията да попречи на влизането на България в еврозоната. Те прогнозират намаляване на инфлацията до 3% през 2026 година.
Рейтинговата агенция изчислява, че дефицитът на сектор „Държавно управление“ ще се увеличи до 2.8% от БВП през 2024 г. от 2% през 2023 г., отразявайки по-високите разходи за заплати и социални плащания. Fitch Ratings прогнозира бюджетен дефицит от 2.7% през 2025 г., отразявайки по-нататъшно увеличение на заплатите в публичния сектор, доставките на военно оборудване (0.5% от БВП) и предвидените мерки за увеличаване на приходите. Агенцията очаква дефицитът да намалее до 2.4% през 2026 г., поради допусканията им за по-високи разходи за отбрана и по-ниските очаквани средства от ЕС.
Фактори, които биха могли да доведат до положителни действия по рейтинга, са: Потвърждение, че България е изпълнила критериите за конвергенция, както и по-голяма сигурност по отношение на вероятния момент за приемане на еврото и подобряване на потенциала за растеж.
Фактори, които биха могли да доведат до негативни действия по рейтинга, са: Липса на напредък в присъединяването към еврозоната поради подновена политическа нестабилност или неизпълнение на критериите за конвергенция и по-слаби перспективи за икономически растеж.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Тръмп и Израел притискат Иран преди изтичането на крайния срок за споразумение
Украйна и Турция договориха засилване на сътрудничеството в областта на сигурността
Американските плутократи подкопават демокрацията
Новото място за многомилиардни инвестиции е точно над главите ни
Войната в Иран променя облика на световната авиация
Купувачите и строителните компании в САЩ изглеждат готови за примирие
БАБХ иззе близо половин тон храни и забранени препарати на "Калотина"
Нумерологична прогноза и таро карта за 5 април: Не започвайте нищо ново
ЦСКА 1948 без трима "майстори" срещу Лудогорец?
Бивш бразилски национал спря с футбола на 34 заради сърцето
Меси вкара с глава, но Интер се издъни + ВИДЕО
Луис Енрике ще печели повече от звездите на ПСЖ
Бомба! Турски гранд брои милиони на Левски за Майкон
Добруджа - Левски
Седмична таро прогноза за 6 – 12 април
Боядисване на великденски яйца със сода за хляб
5 домашни упражнения, с които ще стегнете бедрата
Как да си приготвите сами костен бульон?
Нумерологична прогноза за 5 април
Таро карта за 5 април, неделя
Цените на агнешкото месо продължават да скачат, цяло агне е 170 евро
Ето къде няма да има ток днес във Варна
За католиците днес е Великден
Георги Първанов не е оптимист, че ще има коалиционно управление след изборите
Цветница е - 330 хил. българи имат имен ден
Виц на деня - 5 април
Магнитосферата на Сатурн се оказа асиметрична, за разлика от земната
Астрономи откриха трета галактика, лишена от тъмна материя
Учени откриха как да затоплим Марс само за 15 години
Астронавтите от Artemis II са изправени пред опасността от слънчева радиация
Откриха най-древния град в света, съществувал преди египетската цивилизация
Космическите центрове за данни на Илън Мъск може да се окажат провал