"Продължаваме да не разбираме защо брашното и хлябът се вдигат с над 17%", каза главният икономист в КНСБ Любослав Костов по време на представянето на данните за потребителските цени и заплата за издръжкаи. Той посочи, че каймата поскъпва със 7%, олиото със 7,5%.
Костов отбеляза, че у нас оризът е най-скъп спрямо Испания, Франция, Хърватия, Нидерландия, Германия и Румъния, както и прясното мляко и олиото.
Общата стойност на малката потребителска кошница от 20 жизнено важни стоки по държави в евро е, както следва: Испания – 66,94 евро (при МРЗ 1381 евро), Франция – 68,82 евро (при МРЗ 1802 евро), Хърватия – 57,60 евро (при МРЗ 970 евро), Нидерландия – 71,39 евро (при МРЗ 2193 евро), Германия – 76,86 евро (при МРЗ 2161 евро), Румъния – 48,53 евро (при МРЗ 814 евро), България – 61,15 евро (при МРЗ 551 евро).
Сравнението между страните показва, че българите, получаващи МРЗ, могат да закупят кошницата с основните продукти най-малко пъти в ЕС – само 9 пъти, отбелязаха от синдиката.
Цените на стоките все по-бързо се доближават до европейските нива, докато при минималните доходи нарастването е бавно, от което следва ограничаване на потреблението, уточниха още от синдикалната организация.
Пламен Димитров заяви, че бидейки пак последни по всичко що касае доходи и доста близко до останалите що касае цени, от КНСБ продължават да настояват за осигуряване на средствата за недофинансираните от Бюджет 2025 сфери в рамките на настоящата календарна година, чрез което да се гарантира необходимата хоризонтална политика по доходите, която да води до минимум 10% ръст на заплатите, ускоряване на процеса по транспониране на Директивата за адекватните минимални работни заплати (ДАМРЗ) във всичките й части, подготовка на процеса по транпониране на Директивата за прозрачност в заплащането.
"Ще сме по улиците. Хората са недоволни и няма да се примиряват нито тези в градския транспорт, нито тези, работещи в обществените медии, нито тези, които са в агенциите на Министерство на земеделието", предупреди още той.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Най-голямата компания за бижута залага на платината въпреки поевтиняването на среброто
Собственикът на Serdika Center и Paradise Center разширява обхвата с първи мол извън ЦИЕ
Европейските фондови борси затвориха с леки понижения на основните индекси
"Сирма Груп" придобива мажоритарен дял в австралийския си партньор Jucari Global
Южна Корея обяви мерки за по-голямо предлагане на жилища и подкрепа за младите купувачи
Работническата стачка срещу Tesla в Швеция приключи без колективен трудов договор
Председателят на БАН: България увеличава средствата за наука, но е далеч под средното за ЕС
Русия издирва сина на Робърт Кенеди-младши – воювал за Украйна
Централна емисия
Радев: Бъдещето на нашия регион все повече ще се определя от свързаността между България и Турция
Емил Димитров: Ако Дунавът продължи да пада, ще има проблем и за АЕЦ "Козлодуй"
Ангел Мавровски: В БАБХ цари хаос, няма ясен план за овладяване на заразите
НА ЖИВО: ЦСКА - Макаби Тел Авив 0:0, отменена дузпа за гостите и греда за армейците
Любо Ганев каза какво ще е успех за България след Европейското
Спряган за Лудогорец пое Цървена звезда
Левски пусна билетите за АЕК, вижте колко струва най-скъпият
Жалко! Българка приключи във Виго
Федерер загуби купища пари
Дневен хороскоп за 14 август, петък
Навици, които спестяват часове всяка седмица
Венера е във Везни: 5 зодии с повече щастие и късмет до 10 септември 2026
Трапезата за Голяма Богородица
Пай с праскови за Голяма Богородица
С помощта на ИИ се създадоха бактериофаги срещу резистентни бактерии
Здравеопазването с най-голям ръст на наетите с близо 10,8 хил. души за година; Кои области имат най-много лекари и кои най-малко
Нова родилна зала с басейн отваря врати в МБАЛ - Шумен
Безплатни консултации за профилактика на рака на гърдата в София
Транзиторна глобална амнезия – внезапната загуба на памет, която отминава за часове
АПАЗ: Закриването на Съвета по цени крие риск от забавен достъп до нови терапии
НАП и КЗП отчетоха близо 38 хиляди проверки за спазването на закона за еврото
Българската индустрия се разминава с европейския ръст: производството спада с 2,6% за година
ИПИ: Малко специалисти по здравни грижи работят в някои общини във Варненско
Затъмнението с българска следа: как МиГ-21 се превърна в летяща обсерватория
Нищожна част от всички украински бежанци в ЕС се намират в България
Ето какво ще е времето утре