Изминаха 100 дни от управлението на кабинета "Желязков". Политологът доц. Албена Танева коментира, че е много видима линията на разлом във всички органи на управление и в обществото. Докато стои въпросът за европейската ориентация на страната, това е основната линия на разлом, категорична е тя.
"100 дни са не само период, в който оценяваме какво се е случило, а се огласяват очакванията към следващия период. Акцентът в посланието на премиера Желязков не бе да бъдат по-близо до обществото. Това, че някой е овластен, не означава, че има право да прави каквото иска, без да поддържа легитимността", заяви доц. Танева в предаването “България сутрин”.
Политологът проф. Николай Найденов също подчерта, че обществото е разделено фундаментално.
"Кабинетът овладя властта. Започна смяна на регулаторите, подготви се бюджет по начин, по който да може да се продължи модела на изразходване на публичните ресурси в предишното десетилетие. Малцинството е само за драматизъм. Когато Доналд Тръмп дойде на власт, веднага евроатлантиците обърнаха посоката. Всичко е въпрос на конюнктура", посочи Найденов.
Той е на мнение, че премиерът Росен Желязков търси своя личен профил с леки акценти, които се отклоняват от това, което биха направили директно лидерите на партиите, които го подкрепят.
Докога ще остане стабилно правителството?
Според проф. Найденов, ако докладът за еврозоната е отрицателен, от ПП-ДБ ще имат основания за вот на недоверие, с който ще привлекат голяма подкрепа. Политологът все пак смята, че докладът ще бъде положителен, а правителството ще остане стабилно.
"Имахме голям проблем с хроничната политическа нестабилност. Когато държавата не изпълнява своите основни функции, се отваря огромно социално пространство за всякакъв вид авантюристи. Огромното предизвикателство е да се намери формула, при която има редовна власт, а тя да носи своята отговорност по предвидения формален начин. Гражданите продължават да имат отговорност на кого дават своето доверие", каза още доц. Танева пред Bulgaria ON AIR.
За нея е вън от съмнение, че опозицията в парламента не може да се обедини. Танева припомни, че силата на опозицията е в умените да предлага алтернативи.
Гледайте видео с целия разговор.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Управляващите предлагат въвеждане на учебен предмет “Добродетели и религии”
Nasdaq се насочва към седмичен спад заради производителите на чипове*
Русия създава условия за мобилизация след парламентарните избори
Страхът от стагфлация отново разтърсва пазарите със завръщането на петрола до 100 долара
Голямото завръщане на ветераните във френската политика
Ферментацията може да даде нов прочит на българската кухня
Хулио Веласкес за Любо Пенев: Пример за силен дух и жажда за живот
Първият български хуманоиден робот Робърт тръгва на обиколка из училищата
Земята е под влияние на продължителна магнитна буря
Кметът на район "Изгрев" подаде сигнал за насилие над деца в ясла
Четирима мъже загинаха при катастрофа във Великобритания
В "Денят ON AIR" днес от 19:15 часа: Основателни ли са страховете на хората за самолетите на САЩ?
Промени във Варна заради дербито Черно море - Спартак
Атлетико взима азиатска резерва на ПСЖ
Заради Янев? ЦСКА с ключов ход
Голямо име от Италия става шеф на Съдийската комисия към БФС
Веласкес хвали Любо Пенев: Пример за силен дух и жажда за живот
Бомба! Арсенал дава Гьокереш и пари за Алварес
3 зодии с късмет в седмицата от 27 юли - 2 август 2026
Задължителни ястия за 25 юли – Света Анна
Хубави промени за 4 зодии до края на 2026
Защо не е добре да каните колегите на гости?
Триумф за 3 зодии в последните дни на юли 2026
Какво да сложим на трапезата за Света Анна
Младите донорски яйцеклетки не компенсират напълно стареенето на матката
Ухапвания от насекоми през лятото при децата
Екипи на РЗИ ще активират мобилното приложение „еЗдраве“ в цялата страна
Мицетом – хронична инфекция, която постепенно разрушава тъканите
Експерти подготвят обновено клинично ръководство за лечение на рак на черния дроб
Кои кожни проблеми могат да се обострят през лятото?
Главният архитект на Варна се разболя
Коцев се разграничи от "Хоризонт"
Румънски тираджия опита да прегази наши полицаи
ОбС: Варненци трябва да знаят какво предвижда ремонтът на Летния театър
Затварят редица улици заради дербито на Варна
30 пияни и дрогирани шофьори спипа КАТ за ден