Няма от какво да се притеснявам, не съм се опитвал да избягвам да отговарям на журналистите. Докладът на общинския съвет е ясен още от миналата година, когато беше избрано това ръководство.
Това каза новоизбраният изпълнителен директор на столичното дружество "Метрополитен" Николай Найденов в предаването "Още от деня" по БНТ.
След като стана ясно, че дългогодишният шеф на метрото инж. Стоян Братоев остава само в борда на директорите, Найденов отказа да коментира причините за смяната и напусна от сградата на "Метрополитен" с помощта на полицията.
"Не съм избягвал въпросите на журналистите. Терминът "избягване" не е коректен, нямаше възможност дори да се придвижват в тесните пространства на сградата. Нямаше как и при положение, че се крещеше, блъскаше се. Нещата излязоха извън контрол и някой трябваше да покаже нормалност", заяви Найденов.
Найденов определи себе си като "най-компетентен" от борда на директорите и сподели, че вероятно това е причината тримата му колеги да посочат именно него за нов шеф на дружеството.
"Има решение на СОС, което казва какъв да бъде борда, но в него не е изрично посочено кой какъв да е. Всички от борда на директорите бяхме назначени миналото лято и направихме това, което е необходимо за дружеството. Никой не е постъпил неуважително към проф. Братоев", коментира той.
Според новоизбрания изпълнителен директор на дружеството, трусовете в някоя от коалициите в СОС не са проблем, който трябва да касае метрото. Той бе категоричен, че бъдещето и развитието му по никакъв начин не са застрашени.
"Те 5-6 месеца не могат да постигнат съгласие да направим индексациите за строежа на новите метростанции. Ние няма да разрушим метрото, "Метрополитен" е стабилен и ще продължи да се развива и да назначава хора, които са коректни и добри в работата си", каза още Николай Найденов.
Общинските съветници от "Спаси София" обявиха, че ще внесат доклад за премахване на всички ръководства на общинските дружества, които бяха избрани през юли миналата година. Още тогава бе направен опит за смяната на инж. Братоев, но неуспешно. Те свикват и извънредно заседание на СОС във вторник, на което вероятно ще бъде поискана оставката на Найденов.
"Щом искат, нека ме свалят. Какво значение има кой ме е избрал за поста? Важно е какви са експертните качества на човек", каза той.
И заяви, че никога не е имал политически гръб и цялата му експертиза се е "движила изцяло в транспортния сектор" и е приложима на 3 континента.
Относно хипотезата на кмета Васил Терзиев, че свалянето на инж. Братоев е провокирано от провалена обществена поръчка за 8 метровлака за 140 млн. лв., Найденов обяви, че за нея не са спазени процедурите и скоро ще изготвят документ за нова, с която ще се купят не 8, а 16 влака.
"Заради по-големия обем на поръчката, логично тя ще бъде за по-голяма сума", заяви той.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
OpenAI се присъединява към IPO манията за изкуствен интелект за 3,6 трлн. долара
Porsche няма да произвежда изцяло електрическа версия на 911
Експерт: До 2030 г. AI и центровете за данни може да консумират ток колкото цяла Япония
Правителството осигури над 25 млн. евро по бюджета на Фонд „Земеделие“
Слънчевата енергия засенчва въглищата в САЩ въпреки политиките на Тръмп
Европейските пазари затвориха с разнопосочни слаби движения
Късна емисия
Рибите, които трябва да ядем по-често
Нови възможности за съвместни проекти в киното между Индия и България
Йотова: България очаква Северна Македония да изпълни критериите за членство в ЕС
Тайсън Фюри избесня
ЦСКА ще играе първите си мачове в Лига Европа на стадион "Васил Левски"
Дунав Русе пусна абонаментни карти по 120 и 160 евро
Бленджини: Не бяхме готови да страдаме
Ден преди Мондиал 2026 американските бумъри питат „Кой е Меси?“
Вицешампионът България стартира Лигата на нациите с обрат и загуба от дебютанта Белгия
Испанска рецепта за хрупкави чушлета Падрон (pimientos de Padrón)
Дневен хороскоп за 11 юни, четвъртък
6 зодии с много късмет до края на юни
Експлозия от десени за лято 2026 (+Снимки)
Погрижете се за домашния уют с шест ТОП сезонни оферти от HomeMax
Коста Каракашян завършва юбилейния пети сезон на Karakashyan & Artists с наградени спектакли и международни участия
Ново европейско проучване: Българите са против приемането на Украйна в ЕС
До 2035 г. България ще увеличи разходите за отбрана на до 5% от БВП
"Коперник": Преживяхме вторият най-топъл май в историята
Как реагира светът на новината, че спираме да пращаме оръжия на Украйна
Фен събра бири от всички страни на Световното първенство и предизвика сензация
Забраниха да се вдигат цените без ясна обосновка
Ледникът на Страшния съд се топи все по-бързо
Откриха ген, устойчив на антибиотици, в Средиземно море
В Слънчевата система може да е имало още две планети гиганти
Започнаха първите изпитания на „еликсир на младостта“ върху човек
Край Шанхай заработи първият подводен център за данни, захранван от вятър
Планетата е заплашена от екстремни горещини и хаос