По-рано тази сутрин близки на загинали при катастрофи се събраха на пореден протест пред Съдебната палата в София. Те настояват за по-тежки наказания за причинителите на инциденти със смърт на пътя.
На протеста присъстват майки на загинали деца, представители на автошколи, юристи. Хората са недоволни и от дългото време, което отнема разглеждането на тези дела през всички инстанции на съдебна фаза.
Днес се гледаха ключови дела за смъртта на Ани, Явор и Филип.
В следващите месеци Върховният касационен съд трябва да се произнесе по присъдата на обвиняемия Адриан Антонов за причиняването на смъртта на Ани и Явор, които бяха убити при пътен инцидент на булевард "Сливница" в София преди почти две години.
Адвокатът на обвиняемия поиска условна присъда за клиента си. По неговите думи съдът трябва да има предвид младата възраст на Антонов, както и това, че той е вярващ човек, който има семейство и вече е взел поука.
В съдебната зала Адриан се покая за случилото се, поиска извинение от родителите на Ани и Явор и заяви, че иска да живее като добър човек в обществото и да полага бащински грижи за детето си.
От другата страна, родителите на Ани и Явор, както и техният адвокат, поискаха максимална присъда за Адриан.
"Един вярващ и смирен човек би се покаял, но не би потъпкал паметта на двама души, чиито мечти и живот е отнел, като буквално е откраднал живота им и е живял мечтите им съвсем кратко след като ги е погубил. Справедливата присъда към момента, според нас, трябва да е максимумът, предвиден в закона — 15 години. Като се има предвид, че ще се намали с една трета — поне 10 години ефективна присъда", заяви майката на Ани - Десислава Малчева.
"Стана ясно, че те не са имали никакъв шанс, не са могли по никакъв начин да се предпазят или да предположат, че автомобил, летящ с такава скорост, идва към тях. Ние сме за увеличаване на наказанието, тъй като считаме, че дори в този си вид то е прекалено леко", коментира адвокатът Илия Тодоров.
"Справедливото наказание за това момче, което е създало семейство и му се е родило дете, е да продължи пътя си напред, без да влиза в затворническа среда. Балансираното и разумно наказание по това дело е налагането на максимално условно наказание", заяви адвокатът на Адриан Антонов - Димитър Марковски.
Заради отсъстващ съдия днес бе отложено и делото за смъртта на 14-годишния Филип, който беше убит на пешеходна пътека на улица "Гурко". Това е 14-ото заседание.
"13 заседания бяха нужни на съдебния състав, за да разпита свидетелите, като част от тях определено се укриваха, за да не получат призовките, което съответно проточи доста делото във времето. С всички тези действия на съдебната система се показва на останалите, че всъщност всеки може да прави каквото си иска — да убива — и животът му да продължава, но не и за семействата на убитите", посочи майката на Филип - Николина Петкова, цитирана от Bulgaria ON AIR.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Великобритания се опитва да убеди Anthropic да разшири присъствието си в страната
Сърбия е открила експлозиви до "Балкански поток" в близост до унгарската граница
Приходите на Foxconn за първото тримесечие скачат с близо 30%
Иран разреши танкери на "братски" Ирак да преминават през Ормузкия проток
Повечето основни храни, плодове и зеленчуци на едро са поскъпнали през седмицата
Основателят на Telegram: Мерките срещу VPN в Русия са причина за прекъсването на банковите услуги
Без следа: Трети ден издирват 79-годишна жена от село Ръжена
Рязък ръст на морбили у нас: Спадът в имунизациите тревожи специалистите
Нотата от Иран разпали остър спор за самолетите на САЩ в България (ВИДЕО)
Стилиян Петров с пореден коментар за националите на България
Чочев с голямо разкритие за Левски и ЦСКА
Лошо за Славия: Черно море е тежък фаворит днес
Лидерът Левски атакува Добрич с цялата си мощ! + СНИМКА
Бомба! Турски гранд брои милиони на Левски за Майкон
Мачовете по телевизията днес, 5 април
Седмична таро прогноза за 6 – 12 април
Дневен хороскоп за 5 април, неделя
Боядисване на великденски яйца със сода за хляб
5 домашни упражнения, с които ще стегнете бедрата
Как да си приготвите сами костен бульон?
Нумерологична прогноза за 5 април
Тагарев: Идеята за мир в Украйна се приватизира от партийни цели
Проф. Кантарджиев със съвети срещу заразяване с морбили
Варненци напълниха църквите на Цветница
Авария спря водата в един район на Варна
Ръст в цените на едро на повечето основни храни, плодове и зеленчуци
Йотова: Да пребъдат вярата в доброто и разбирателството помежду ни
Какво хапват астронавтите от мисията „Артемида II“ по време на полета?
Магнитосферата на Сатурн се оказа асиметрична, за разлика от земната
Астрономи откриха трета галактика, лишена от тъмна материя
Учени откриха как да затоплим Марс само за 15 години
Астронавтите от Artemis II са изправени пред опасността от слънчева радиация
Откриха най-древния град в света, съществувал преди египетската цивилизация