България и Гърция са подписали споразумение за използването на водите на река Арда. Това става ясно от съобщение, публикувано на интернет страницата на Гръцкото министерство на външните работи.
"След преговори между Министерствата на външните работи на Гърция и България, в координация с компетентните министерства на околната среда и енергетиката, както и на земеделието и храните, министрите на външните работи Георги Герапетритис и Георг Георгиев подписаха в петък, 2 май, Съвместна декларация относно използването на водите на река Арда", се съобщава в официалното съобщение.
Съгласно текстовете в споразумението България се ангажира да осигурява достатъчно количество вода за период от пет години.
Договорът изтече през 2024 година
"По този начин се гарантира непрекъснатото и безпроблемно функциониране на напоителната система и земеделското производство в граничния район на Еврос", пише в официалното съобщение, предава "Фокус".
Припомняме ви, че на 9 юли 2024 година спогодбата, сключена през 1964 година, изтече. През 2024 година българската страна е постигнала решение за подаване на вода от река Арда до края на земеделския сезон чрез сключване на временно споразумение между НЕК и региона на Източна Македония Тракия за подаване на регулирана вода за периода 10 юли 2024 година - 30 септември 2024 година.
На 30 април кабинетът прие решение, с което одобри проекта за съвместната декларация. Съгласно нея правителството на Република България декларира намерението си да предоставя услугата "акумулиране, съхранение и регулирано подаване на водни обеми" от река Арда чрез каскадната система "Арда", необходими за напояване на земи на гръцка територия, до модернизирането/изграждането на нов/и изравнител/и на гръцка територия за 5 (пет) години от подписването на настоящата Декларация. След този период Участниците декларират намерението си да преразгледат положенията на настоящата Съвместна декларация.
Правителството на Република Гърция декларира, че ще предприеме необходимите стъпки да осигури възстановяването на съответните разходи за предоставяната от българска страна услуга по "акумулиране, съхранение и регулирано подаване на водни обеми" от река Арда.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Накъде се е насочила германската автомобилна индустрия?
Столична община ще развива ВиК инфраструктурата с инвестиция от 51 млн. евро
Кадър на деня за 22 март
Биткойн миньорите губят по 19 000 долара за всеки произведен токен
Tencent интегрира WeChat с AI агента на OpenClaw
Кой е по-богат – САЩ или еврозоната?
Любовен хороскоп за всички зодии за периода 23-29 март
Рецепта за лазаня "Болонезе" с телешка кайма и моцарела
Поверия за здраве, късмет и пари на Благовещение
Джошуа със силни думи от Украйна след тренировките с Усик
Александър Иванов: Младите са пълна развалина - с паник атаки, закачени за хазарт
Циклон на 26-28 март: Дъжд, сняг и студено време у нас до дни
Спортът по телевизията днес, 23 март
Мачовете по телевизията днес, 23 март
Артета: Ще използваме загубата като мотивация
Героят О'Райли: Чувството е изумително!
Интер забрави как се бие! Само 1:1 с Фиорентина
Реал взе по драматичен начин дербито на Мадрид
Дневен хороскоп за 23 март, понеделник
Седмичен хороскоп за 23 – 29 март
Задължителни ястия за Благовещение
Лучник за Благовещение
Крем за мазане с пармезан
3 важни поверия за Благовещение
Остра критика към Коцев: Бургас имат проекти за 60 млн.евро, а Варна само за 14 млн.евро
Мащабно изследване разкрива тревожни ефекти от разговорите между потребители и ИИ
Брокер призова бедните да спрат да купуват имоти
В черните дупки се крият странни математически структури, твърдят учените
Фрапиращи случаи на негодна храна за ученици
Животът в големите градове може да намали риска от инсулт
Руски учени разработват космическа оранжерия за мисии до Марс
Откриха потенциално обитаема планета, която разпалва надеждите за извънземен живот
Най-дълбоката точка на Средиземно море е затрупана с отпадъци
Китайски AI в орбита за пръв път управлява робот на Земята
Откритие: Преди 3,5 млрд. години земната кора се е движила шест пъти по-бързо от днес
НАСА планира драстично да увеличи броя на роботизираните мисии до Луната