От 4.00 до 12.00 часа днес ще бъдат блокирани всички гаражи на наземния транспорт и депа. Ако не постигнем резултат, следващата стъпка са ефективни стачни действия, безсрочна стачка за целия градски транспорт, включително и метрото. Това каза председателят на Федерацията на транспортните работници "Подкрепа" Иван Кирилов в предаването "Утрото на фокус“ на Радио "Фокус“.
Средната заплата, която получават работещите в столичния градски транспорт, е не повече от 2500 лева. Той нарече спекулации твърденията на столичния кмет за заплати от порядъка на 3400-4000 лева. "Основната заплата на един водач е 2105 лева. Към нея прибавяме сума за клас "Прослужено време“, сума за храна, малко нощен труд и много часове извънреден труд, което води до там брутната заплата да стигне над 3000 лева. Но това е следствие на много положен извънреден труд – между 50 и 70 часа на месец. В 31 календарни дни шофьорите почиват по три-четири дни“, обясни Кирилов.
В общината е внесен проект за тригодишно споразумение за сътрудничество, с което синдикатите се опитват да осигурят сигурност сред работниците и привличане на допълнителни кадри за дефицитните места.
"Искаме увеличение на основните заплати на работещите в столичния градски транспорт с 400 лева за тази година, 500 лева за 2026 и 600 за 2027 г. Когато се знае, че в една сфера доходите ще нарастват периодично и в адекватни размери, това би могло да доведе до желаещи да упражняват тези нелеки професии“, поясни Иван Кирилов.
Първоначалната заявка е протестът днес да приключи в 12.00 часа, но настроенията сред част от протестиращите са други. "Настроението на работниците е точно обратното – да отстояват интересите си, докато не бъдат удовлетворени. Имаме индикации от някои места, че те не са съгласни да си тръгнат в 12.00 часа и да отпушат движението на превозните средства. Силно се надявам напрежението да бъде уталожено, да се стигне до договореност, за да не създаваме неприятности на гражданите“, допълни Кирилов.
Ще поканя кмета Васил Терзиев, да седне до мен, ще го повозя. Да види за тези пари как се става ватман. Как се карат пътници, как се разправяме с пътници и после се прибираме живи и здрави. Това заяви един от протестиращите пред bTV.
В протеста се включиха и работещите в "Метрополитен", които днес не са на смяна. "Метрополитен" получава заплати не такива, каквито обявява кмета. Един ръководител движение получава 1840 лв. Това е млад служител, който работи по специалността 4 години, обясни протестиращ.
Емил Иванов, ватман, обясни, че на месец му се събират поне 40 часа извънреден труд. "40 часа са пет работни дни. Като стана дума за отпуска - вдигат рамене и казват, че няма хора", посочи той.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Заетостта на жените в България е по-висока от средното равнище в ЕС
Русия увеличава количествата петрол, доставяни по Северния морски път
Европейските акции се понижават леко в сряда
SOFIX отчете спад в сряда, но се задържа на ниво над 1330 пункта
Правителството намалява числеността на две министерства със 166 щатни бройки
Новите данни за инфлацията в САЩ тласкат американски индекси нагоре*
Румъния спира и втория реактор в АЕЦ "Черна вода" заради нивото на Дунав
Части от София остават без топла вода за 17 дни
Млад българин е убит в Италия, разследват конфликт заради жена
Катастрофа със загинал затвори пътя Разград - Ушинци
5 зодии се влюбват бързо, но им трябва време, за да се доверят
Брутално домашно насилие: 24-годишен вкара дете в болница с опасност за живота
Нов скандал със залагания избухна в Англия
Завръщане в Левски: Вратар отново ще пази на "Герена"
Той е легенда в Хърватия, а сега пое към ОАЕ
Ще има ли трансферна бомба? Звезда от Португалия обяви важна новина
Пак продадоха Лейкърс за рекордна сума
ЦСКА го закъса отзад за мача с Макаби
Задължителни ястия за 15 август – Голяма Богородица
Пържен ориз от карфиол
Нов етап в живота за три зодии на 12 август 2026
Опитвали ли сте ги? 3 необичайни ястия в Анталия, които туристите обожават
Ensana Aquahouse е първият хотел във Варна, включен в Michelin Guide
Суперхрани, които всяка жена трябва да добави към менюто си
Граничното личностово разстройство повишава риска от сърдечни и метаболитни проблеми
Белтък пази способността на мускулите да се възстановяват
Талията насочва за наличието на сърдечносъдов риск повече от ИТМ
Молекулярен механизъм може да стои в основата на прееклампсията
Колко пъти и кога е най-добре да се храним през летните горещини?
Къде да активираме „еЗдраве“ и да получим достъп до здравното си досие?
Близо 900 000 са младежите в България, една трета от тях работят
За младите колата е като Netflix: плащаш, ползваш и като ти писне, я сменяш
Как се организират агресивните групи за саморазправа у нас
Родители и ученици със спешен апел до Коцев: 400 семейства търпят резултатите от проблемите с училището
За утре е обявен жълт код за силен вятър във Варна
Младежи създават кът за четене в Морската градина във Варна