Промени в начина на изчисляване на допълнителния платен годишен отпуск за работници с ненормиран работен ден - това предвиждат изменения в Наредбата за работното време.
"Средногодишно работните дни са около 250. Ако сложим по два час на ден - 500 часа. Делено на 8-часов работен ден - закръглям на 60 работни дни. Срещу тези допълнително изработени дни работникът е компенсиран с 5 работни дни, което е четвърт заплата", заяви главният икономически експерт на КТ "Подкрепа" Атанас Кацарчев в "България сутрин".
Синдикатът предлага платените годишни отпуски плюс отпуските за кръводаряване, брак, доброволчество и смърт да не се броят, за да не бъдат намалени дните отпуск на служителите.
"Излиза, че ако си вземете целия отпуск, следващата година ще ви намалят дните. Няма логика Министерството на труда да го предложи, то трябва да защитава работниците. Или трябва да променят дефиницията, или този текст да се премахне", подчерта Кацарчев пред Bulgaria ON AIR.
По думите му работодателят определя длъжността, която е свързана с ненормиран работен ден.
"А дали той се е възползвал, или не, работникът не е виновен. Той е на разположение всеки ден, подписвайки такъв трудов договор. Много държавни администрации работят 8 + 2 часа", каза още Кацарчев.
Основното ощетяване на работника е за отпуска при ненормиран работен ден, всичко друго е в негова полза, отбеляза гостът в студиото.
"Наблюдаваме протести и стачки в различни области - въпрос на държавна политика кое е приоритет. Общината трябва да намери начин да се грижи за децата си. Не звучи сериозно кметът сега да изчислява кое колко му струва. Ако няма решение, хората ще продължат с протестите. Смисълът е да блокираш, за да ти обърнат внимание", коментира Кацарчев днешната блокада на София.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.