IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec
BGONAIR Live

Лекар, пожарникар, полицай: Кои професии са най-стресиращите?

Психофизиолог: Менталното здраве трябва да бъде като грижа за служителя

Лекарската професия е най-стресираща у нас, показа онлайн проучване, проведено сред 850 респонденти от различни професионални среди в периода 15 април – 15 май.

"Естествено е всеки човек да отбележи своята професия като най-стресираща, защото дълбоко я познава”, на мнение е психофизиологът Силвия Куманова. В Топ 10 на най-стресиращите професии са тези, които останалите хора познава. “За журналиста и репортера са гласували 2,1% от респондентите. За лекарите са гласували повече от 60% хората, които са отговорили. На второ място е учителската професия. Следват пожарникари, полицаи, изпълнителни директори... На десето място е професията на шофьорите", коментира психофизиологът в предаваневто “България сутрин”.

Куманова изтъкна, че за да стане човек лекар, той трябва да извърви доста дълъг път: "Започва се от подготовката в училище, след това човек трябва да държи много изпити. Да се стане лекар е много трудно".  Според психофизиолога хората днес търсят нещо по-лесно и не искат да бъдат изхабени на 40 години, когато вече има доста акумулиран стрес.

Има европейска стратегия за въвеждане на стреса като рисков фактор в отделните професии, обърна внимание психофизиологът. А последните проучвания показват, че всеки трети човек страда от тип психологичен проблем - най-идентифицирани са депресиите и тревожностите.

"Хората, които дават добавена стойност на обществото, страдат от сериозни психологични проблеми. Започваме разговор с хората за стреса, за да разберат за всяка професия. Не успяваме да почувстваме стреса и събитията понякога ни изглеждат доста приятни. Но в един момент тялото ни се изхабява. Стресът е като радиацията - не го усещаме, но той тече", обясни Куманова пред Bulgaria ON AIR.

Куманова е на мнение, че менталното здраве трябва да бъде въведено във фирмите като грижа за служителя. Експертът обаче не смята, че изкуственият интелект създава напрежение на работното място, а дори би трябвало да намали стреса и да улесни работните процеси.

Тя добави, че младите хора много по-открито споделят, когато нещо ги тревожи и не се чувстват добре. Поколението Z е първото, което открито говори за менталното си здраве.

"Инфарктите и инсултите се считат за поведенчески заболявания. Човек може да ги предотврати. Всички автоимунни заболявания... Всичко, което се случва, когато човек не се чувства добре в живота си и на работното място. Хората трябва да разберат, че живеят заради себе си, а не заради нещо извън тях", заключи Куманова.

Гледайте видео с целия разговор.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
България
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата