Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов призова кмета на София Васил Терзиев да подаде оставка.
"Терзиев се справи по възможно най-добрия начин със създалата се ситуация. Кризата беше предизвикана по политически причини, след това беше решена с политически инструменти. Не смятам, че кметът на София е допуснал и една грешка в преговорите както със синдикатите, така и с работещите в дружествата. Той предложи максимума, който към настоящия момент може да представи на работещите в системата", коментира общинският съветник от "Продължаваме промяната - Демократична България" (ПП-ДБ) Димитър Петров в "България сутрин".
По отношение на исканата оставка на столичния кмет общинският съветник от ГЕРБ-СДС Лорита Радева заяви, че е имало забавена реакция от негова страна.
"Не само по повод на протестите на транспортните работници и заплахата от криза в транспорта. И в дейността сметосъбиране и сметоизвозване има съществено забавяне в реакцията. От председателя на Транспортната комисия г-н Таков, който беше част от хората, които проведоха съвместната комисия, бяхме известени, че още в края на предходната комисия е поискана икономическата рамка. До настоящия момент такава икономическа рамка не е представена. На каква база да се правят разчети?", попита тя пред Bulgaria ON AIR.
Има ли криза с боклука в София
"За да не се предизвика екологична криза в града, би следвало всички дейности, свързани с управлението на отпадъците, да се изпълняват по закон. Ние сме допуснати в завода цифром и словом два пъти - с огромни усилия втория път", уточни Радева.
Разпространеното видео миналата седмица от едно от посещенията на ГЕРБ с дрон касае товарене на едрогабаритен отпадък, който не може да влезе в поточните линии в завода, подчерта Петров.
"Това не е незаконосъобразно сметище, не е незаконно сметище. Това е нормална процедура. Единствените хора в момента, които откриват нарушения във функционирането на завода, са колегите от ГЕРБ и БСП. Дори експертите не ги виждат", изтъкна още общинският съветник от ПП-ДБ.
Терзиев вчера заяви, че се подготвя още по-голяма криза от транспортната в София.
"Пари има. Единствената причина да не бъдат разплащани са бюджетните лимити. Ние не можем да разплащаме по-големи суми, отколкото сме разплащали миналата година. Когато се приеме бюджетът, тогава ще бъде платено на всички. Не е една фирмата, която има да получава от Столичната община. Десетки са, но само две казаха, че ще спрат сметоизвозването на 1/3 от София", уточни Петров, като допълни, че има наложени санкции в размер на 2,5 млн. лв.
Според Радева има десетки фирми, към които не са извършени разплащания за изпълнени договори и признати дейности, които са фактурирани.
"Заместник-кметът по финанси е в Осака в момент, в който се разглежда проектът на бюджета, в който има протестни действия. Никой не би трябвало да възразява срещу налагането на санкции. Работата на Столичния инспекторат е тази, контролът е наложителен. Това е отговорност към гражданите на София", обобщи общинският съветник от ГЕРБ-СДС.
Към настоящия момент няма опасност в столицата да спре сметоизвозването, заключи от своя страна Петров.
Гледайте целия разговор във видеото.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Богатите и бедните страни се сблъскват с различни рискове заради глобалното затопляне
Румяна Дечева: Докато всички следят Иран, нова война назрява в Африка
Новото "голямо разминаване" – ЕС сам си пречи в надпреварата за изкуствен интелект
Кадър на деня за 25 март
Американски съд призна Meta и YouTube за виновни в дело за зависимост от социални мрежи
Dow се повиши с 300 пункта заради надеждите за споразумение с Иран
Любовен хороскоп: 5 зодии с успешен пробив във връзките между 30 март и 5 април 2026
Цените на горивата: Гюров и синдикатите обсъждат помощта за гражданите и бизнеса
НАТО провежда военни учения в България днес и утре
Бонус в битката за титлата! Голяма радост в Левски
Мбапе извежда Франция с лентата срещу Бразилия днес
Вкарал 10 гола за ЦСКА спря с футбола на 26 години
Сабаленка с нова двусетова победа в Маями
Италия - Северна Ирландия
Бразилия - Франция
Нумерологична прогноза за 26 март
Дневен хороскоп за 26 март, четвъртък
Любовен хороскоп за април 2026
Британската банда High Vis пристига в София с експлозивна смесица от постпънк и модерен рок
Лесни трикове за професионален грим вкъщи
40 години Seven Churches: POSSESSED с концерт в София
Църквата отбелязва Събор на св. Архангел Гавриил
Силно земетресение в Гърция стресна хората в почти цяла България
Сондаж на „Мяра“: Войната в Иран носи страх за България, но не и персонално за хората
Успешно „замразиха“ мозък без увреждане - но възкресяването на съзнанието остава далеч
Расте броят на хората с диабет Тип 1 в България
Средната скорост дава ефект: Има по-малко инциденти в участъците
В окото на бурята: Учен разказва какво е да попаднеш в торнадо
Китай изпробва гъвкав робот за зареждане на сателити в орбита (видео)
Откриха мистериозни пирамиди в Антарктида: Чии следи са скрити под снега и леда
Плюшена играчка, пусната от стратосферата, постави нов световен рекорд (видео)
Учени установиха генетичния предел при клонирането на бозайници
Илън Мъск с нова амбициозна идея: Петаватов изчислителен клъстер на Луната