IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec
BGONAIR Live

Проблемът с “локалите” идва преди всичко от семейството

Психолог: Когато имаме авторитарен стил, не се чува гласът на детето

В последните месеци агресията между децата расте, ставаме свидетели и на нападенията на така наречените "локали". МВР обяви нулева толерантност към агресията в училище и младежките банди.

"Специалистите, които участват в нашия филм - психолози, експерти от Държавната агенция за закрила на детето, споделят едно и също - проблемът идва преди всичко от семейството. Начинът, по който родителят се отнася към агресията, понякога тя е проектирана върху собственото му дете, или върху странични хора, но пред детето - това се отпечатва в съзнанието на всеки един от младите хора. Коренът на проблемът е във вкъщи. Децата не се раждат агресивни", каза сценаристът на филма "Агресията. В капана на зависимостта" Емилия Донкова в студиото на "България сутрин".

Според клиничния психолог Галена Новкова семейството е основният проблем и обикновено агресията се свързва с модела, който родители демонстрират.

"Когато имаме авторитарен стил, не се чува гласът на детето, налага се изцяло волята на родителя, тогава то няма как да изрази това, което чувства, няма как да изрази своите цели и желания. Тогава то започва да акумулира гняв, недоволство, започва да таи в себе си негативни и несподелени чувства, които след това пренася в обществото. Много често родителите на такива деца казват: "Ама как, детето вкъщи е толкова добро, ние нямаме проблем с това дете". Нямат проблем, защото авторитарно потискат гласа на детето, не дават възможност за проява на идентичност", подчерта Новкова в ефира на Bulgaria ON AIR.

Другият противоположен стил е неангажираността - това е родителят, който въобще не упражнява контрол, не се интересува от детето, въобще не знае в кой момент къде е и с кого е. В тези случаи ние откриваме асоциално поведение", допълни клиничният психолог.

Донкова поясни, че това е е вторият филм от поредицата "В капана на зависимостта".

"Първият филм е за наркотичните зависимости. Целта на тези филми е да провокират диалога и в обществото, и между децата, но най-вече между институциите. Изключително много благодаря на район "Слатина", на доскорошния кмет Георги Илиев, който пръв застана зад тази кауза. Всички се борим за едно и също - децата на България да са добре и да са здрави", категорична е Донкова.
Клиничният психолог добави, че при агресорите се търсят основните причини, които са довели до това поведение.

"Разговаряме и обучаваме на различни техники за разреждане на агресията. Учим ги за изграждане на чувство на емпатия, съчувствие. Те нямат толеранс към различните. Новото лице на агресията - "локалите", насочват своята агресия към групи и лица, които са слаби и различни", каза още Галена Новкова.

Гледайте видео с целия разговор.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
България
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата