Австрия иска да посредничи в спора между България и Република Северна Македония (РСМ). До какво ще доведе това?
"Това го научихме от изявление на президента на Северна Македония Гордана Силяновска-Давкова. От Австрия нямаме никакъв сигнал, че има намерение да посредничи между Скопие и София", коментира доц. Спас Ташев от БАН в предаването "Денят ON AIR".
Той припомни, че когато преди година президентът на Унгария беше на посещение в Северна Македония, също "ни беше съобщено, че е готов да посредничи между София и Скопие".
"Мина година, мина унгарското председателство - не видях нито една дума от унгарска страна в посока на посредничество. Това беше тема експлоатирана за вътрешна употреба от Северна Македония. Допускам, че сега ще бъде същото. Едва ли Австрия се е ангажирала с такава идея", на мнение е доц. Ташев.
По думите му тревожно е, че от Скопие непрекъснато идват сигнали за двустранен българо-северномакедонски спор - нещо, което към момента не съществува.
"Ако някой трябва да посредничи, то трябва да бъде посредничество пред ЕС, а не пред България. България на практика е само една от 27-те държави, която има отношение към проблемите на РСМ. Големият въпрос е, че Северна Македония има свой вътрешен огромен проблем - гражданско противопоставяне, репресии, който започва в края на 1944 г. и продължава до наши дни. Подобни конфликти се решават чрез национално помирение, а не чрез посреднически мисии", каза гостът пред Bulgaria ON AIR.
Когато беше атентатът срещу Киро Глигоров, тогава беше най-мащабната репресивна акция срещу българи, подчерта доц. Ташев.
"Ние сме доволни от това, че ЕС, чрез френското предложение, решава част от проблемите на македонските българи, въобще проблемите с българското културно-историческо наследство в РСМ. Трябваше да реагираме за Любчо Георгиевски доста по-сериозно. Очаквам по-скоро омекотяване на обвиненията към него", прогнозира той.
Необходима е проактивна политика към Северна Македония, обобщи доц. Ташев.
"Нашата игра е пасивна. Скопие няма потенциал да играе самостоятелна политика. Ние трябва да преосмислим ролята си на Балканите", завърши доц. Ташев.
Очаквайте видеото с целия разговор.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Фондовата борса във Варшава се надява до 5 години да получи статут на развит пазар от MSCI
"Детройт на Европа" губи блясъка си на двигател в автомобилната индустрия
Китай ще отложи правилата за редкоземните елементи и ще възобнови покупките на соя от САЩ
Кадър на деня за 26 октомври
Кюрдските бунтовници от ПКК се оттеглят от Турция, искат влизане в политиката
Косово не можа да сформира правителство, политическата безизходица се задълбочава
Три китайски зодии привличат изобилие между 27 октомври и 2 ноември
Съставката за супа, която може да направи чудеса за сърцето
Рецепта за миш-маш по гръцки
Проверяват школата на министъра на културата заради скандала с д-р Хасърджиев
Сексуална несъвместимост и кралски тайни: Признанията на принцеса Даяна
Ландо доминира от началото до края в Мексико, вече е лидер във Формула 1
Трета загуба за седмица за Юве! Лацио сложи Тудор на дръвника
Телевизията на Реал Мадрид е бясна: Чудо е, че водим в "Лига Негрейра" + ВИДЕО
Алонсо каза какво мисли за поведението на Вини Жуниор срещу Барса
Левски гледа с интерес: ЦСКА 1948 също ще опита да спре Лудогорец
Десподов с нов силен мач за ПАОК
Дневен хороскоп за 27 октомври, понеделник
Седмичен хороскоп za 27 октомври – 2 ноември
Седмична нумерологична прогноза за 27 октомври – 2 ноември
Мъдър бюджет: 6 съвета как да спестим за празниците отрано
5 храни, които задължително да премахнете при раздразнен стомах
Нумерологична прогноза за 26 октомври
"Възраждане" сигнализират: Има нераглементирано сметище край Варна
Затлъстяването при децата се е утроило, какви мерки трябва да се вземат?
Няколко съвета как бързо да се адаптираме към смяната на времето
Подариха на Папа Лъв XIV керамична икона изработена от българска ученичка
Грипният сезон се развива по-интензивно: Най-добре е да наблегнем на превенцията
Охранител е помогнал при обира в Лувъра?
Междузвездната комета 3I/ATLAS не успя да се скрие от космическите апарати
Определиха химичния състав на кометата Понс – Брукс
Учените съставиха най-големия в историята каталог на галактическите купове
Русия ще достави на Луната първите елементи за лунна станция до 2034 г.
„Най-евтиният в света“ хуманоиден робот струва само 1370 долара (видео)
Суперземя в съседство може да е най-доброто място за търсене на извънземен живот