Възрастни хора с психически заболявания в тежко състояние са държани вързани и заключени в два обекта в старозагорското село Ягода, заяви на извънреден брифинг министърът на правосъдието Георги Георгиев. Проверката е направена от полицията и прокуратурата.
Правосъдният министър показа и снимки на ужасяващите условия, при които са открити да пребивават възрастните хора, в обекти, които се водят "стаи под наем".
"В последните няколко седмици са осуетени няколко опита на служители да извършат проверки в два обекти село Ягода, Старозагорско. Това не са обекти, в които са предоставяни здравни и социални услуги. По твърдение на собствениците се водят обекти със стаи под наем - за 990 лева на месец. На снимки се вижда как са връзвани краката на възрастен човек в тежко състояние. Какво ще се случи с него, ако избухне пожар? Откритите възрастни хора с различни психически заболявания са държани заключени в двата обекта", разкри министърът.
По думите му са започнали масови проверки в домове за възрастни хора и хосписи като част от борбата с имотната мафия.
"Причината са поредни разкрития за хора в безпомощно състояние, които се разпореждат със своите имоти. ИА "Медицински надзор" и Агенцията за качество на социалните услуги са извършили над 100 проверки, при които са открити различни нарушение и са отнети четири лиценза. Един от проверяваните се е отказал от лиценза си, за още едно от заведенията е в сила процедура по отнемане. На много други са дадени предписания", съобщи министър Георгиев.
Извършени са огледи и претърсвания, а арестуваните са петима. Процесуално-следствените действия ще продължат.
"Апелирам хората да подават сигнали. Не говорим само за нарушаване на закона, а за погазване на човечността", заяви правосъдният министър Георги Георгиев.
Извършени са огледи и претърсвания, а арестуваните са петима. Процесуално-следствените действия ще продължат.
"Апелирам хората да подават сигнали. Не говорим само за нарушаване на закона, а за погазване на човечността", заяви правосъдният министър Георги Георгиев.
В първия обект били открити 19 граждани, а в другия - 56.
“Общо 75 възрастни хора - нечии майки и бащи, баби и дядовци... Те са държани, което нарушава всички човешки права. Една част от лицата бяха в тежко здравословно състояние, като 18 от тях са откарани с линейки в болница. Двама са се нуждаели от спешна медицинска грижа, осем са настанени в различни отделения. Лекарите и социалните работници плачеха, когато излизаха от обектите. Вътре са виждани хора, които са вързани, упоени или под въздействието на силни лекарства. Правят им се кръвни тестове, за да се установи съдържанието им. До 4 часа сутринта продължаваха процесуално-следствените действия на място. Арестувани са петима, извършени са огледи и претърсвания, иззета е документация", съобщи още правосъдният министър.
Георгиев ги определи като "домове на ужасите".
"Вратите са заключвани, дръжките на прозорците отвътре са били изкъртени, хигиенните условия са били отвратителни, не е имало спално бельо. Взети са им телефоните, не са имали връзка с външния свят, нямат лични карти. Казали са им, че ще им върнат телефоните, ако близките им ги потърсят. Не е имало постоянна медицинска грижа - лекар е идвал, само когато някой умре. Лица без квалификация са инжектирали лекарства. Един от пациентите сподели, че два пъти е бягал, но е връщан обратно. Има договори от 2 страници за стаи под наем. За да заобиколят закона, съдържателите и собствениците са помислили, че сменяйки табелата, няма да влязат институции на проверка”, каза Георгиев.
“В село Ягода проверяващи екипи два пъти са отпращани грубо. Такъв ужас досега никой не е виждал. Благодаря на институциите, че показваме, че никой не е над закона. Дълбоко е сгрешил този, който смята, че може да си прави каквото иска с живи същества в България. Цялата тежест на закона ще се стовари върху всеки, който си го помисли", обобщи министърът и призова близките - "след като настаните своите майки и бащи, интересувайте се и проверявайте какво се случва".
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Запрянов: Самостоятелна отбрана извън колективната е непосилно бреме за икономиката ни
Войната с Иран прави американската икономика по-доминираща от всякога
Великобритания се опитва да убеди Anthropic да разшири присъствието си в страната
Сърбия е открила експлозиви до "Балкански поток" в близост до унгарската граница
Приходите на Foxconn за първото тримесечие скачат с близо 30%
Иран разреши танкери на "братски" Ирак да преминават през Ормузкия проток
Митрополит Киприан и Старозагорската опера с мащабен концерт за Великден
Обедна емисия
Регионален форум обсъди съдбата на заетите във въглищния сектор
Великден в Раковски: Вярващи си пожелаха мир и здраве
"Бъди един от нас: Дари кръв - спаси живот": Старт на кампанията за доброволно кръводаряване
Цветница: Тълпи в храмовете, молитви за здраве и вяра
Разрив в Барса? Флик коментира гневния Ямал
Малена Замфирова вече гледа с оптимизъм към бъдещето
Босът на Берое беснее: Дузпа за нас, червен картон за ЦСКА!
ЦСКА срещу Барса? Стоичков води голям отбор на новата "Българска армия"
Бомба! Турски гранд брои милиони на Левски за Майкон
Мачовете по телевизията днес, 5 април
Седмична таро прогноза за 6 – 12 април
Дневен хороскоп за 5 април, неделя
Боядисване на великденски яйца със сода за хляб
5 домашни упражнения, с които ще стегнете бедрата
Как да си приготвите сами костен бульон?
Нумерологична прогноза за 5 април
Запрянов е категоричен: Не сме във война с Иран, НАТО ни пази
Великден в Йерусалим премина при засилена охрана и ограничения
Нова наредба въвежда ясно разграничение между "енергийно бедни" и "енергийно уязвими" групи
КНСБ предлага спешни мерки срещу поскъпването на живота
Тагарев: Идеята за мир в Украйна се приватизира от партийни цели
Проф. Кантарджиев със съвети срещу заразяване с морбили
Какво хапват астронавтите от мисията „Артемида II“ по време на полета?
Магнитосферата на Сатурн се оказа асиметрична, за разлика от земната
Астрономи откриха трета галактика, лишена от тъмна материя
Учени откриха как да затоплим Марс само за 15 години
Астронавтите от Artemis II са изправени пред опасността от слънчева радиация
Откриха най-древния град в света, съществувал преди египетската цивилизация