“Наблюдаваме овладяване на МВР от ноторно известното име Делян Пеевски”, заяви депутатът от ПП-ДБ Лена Бориславова.
“Два примера ще дам. Днес станахме свидетели на защита от страна на Пеевски на тоталния провал на Даниел Митов като вътрешен министър, която прилича много на тази, която бе давана на Калин Стоянов. Дали в следващите редици депутат в “ДПС – Ново начало“ ще бъде Митов?”, попита Бориславова и подчерта, че той очевидно не се справя и “замита всякакви разследвания на груби нарушения на закона от служители на МВР”.
“Зададохме му въпрос, на който ще отговори устно пред НС следващия петък, за това какво стана с проверката на архива на Пепи Еврото, откъдето стана ясно, че служители на МВР са давали информация за проверки и са покривали разследвания в полза на съдебни брокери и престъпници. За този архив Митов отричаше да знае, след което назначи проверка и вече месеци наред нямаме информация“, заяви тя.
“За убитото момиче в Хасково бе назначена проверка също, какъв е резултатът? Течът на данни по отношение предстоящи проверки на европрокуратурата? Казусът “Чирен“, където МВР пет дни не можа да отиде на проверка – случи ли се нещо, има ли проверка и последици? Изнесените от АКФ данни за измами с емисии – отново бизнесите на Ковачки са били предупредени от ГДБОП, за да се унищожат документи. Случаят с Явор – изключително гротескно полицейско насилие, за което отново имаме закъсняла реакция и липса на резултати, въпреки двойно увеличените заплати. Това е един от примерите за овладяването на системата от Пеевски с протекции за тези системни нарушения“, обясни Бориславова.
Вторият пример, по думите на депутатът от ПП-ДБ е, за забавена процедура по процедура по избор на ръководство на Антикорупционната комисия. “ПП-ДБ сме внесли правилата в началото на това НС, правилата са одобрени от ЕК като даващи гаранции за това да не се овладява политически този орган. Това е единственият регулатор, за който не се движи процесът. Защо? Защото разбрахме, че управляващите, под натиска на Пеевски, се опитат да предоговорят правилата. Брюксел е отказал да опрости правилата, Пеевски е поставил изрично изискване пред Желязков Антон Славчев да остане начело на този орган, докато няма възможност да бъде преизбран при облекчена процедура, за да може той отново да бъде удобното момче за всичко за политически поръчки“, категорична е Бориславова.
“Митов трябва да си ходи, задължително. Аз официално искам неговата оставка. Ще осъществим парламентарен контрол относно действията му и ще следим какво ще направи кабинетът. Предвиждаме и вот на недоверие“, допълни още Лена Бориславова.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Трейдърите вече са нащрек за позициите си на борсите преди уикендите
Световният пазар на дронове се очаква да достигне стойност от 250 млрд. долара до 2035 г.
Raiffeisen купува румънското звено Garanti на BBVA за 591 млн. евро
Цените на петрола и на зърното на световните пазари вървят нагоре
Общо 91% от левовете са изтеглени от обращение към 27 март 2026 г.
САЩ още не пренасочват оръжия за Украйна към Иран, но могат и да го направят
22 години България в НАТО: Алиансът гарантира сигурността ни, заяви министър Запрянов
Наградите "Икар": Отличихме най-добрите актьори у нас
Стара Загора се готви за пожароопасния сезон с доброволци на първа линия
Обедна прогноза
Позволиха евтаназия на испанка след години на страдание и сексуално насилие
Стилияна Николова поведе в многобоя в София
Анархия в Тотнъм: Мощни фен групи не искат Де Дзерби за мениджър
Наказан! Не простиха балтията на "рендето" Валверде
Верстапен за болида си: Неуправляем!
Сабаленка хвали Коко Гоф
Никола Илиев иска отново зад граница
Седмична нумерологична прогноза за 30 март – 5 април
Тайната на сияйната кожа: ново поколение грижа
Reebok пренаписва правилата между спорт и стил
Любовен хороскоп за 30 март – 5 април
5 задължителни елемента на пролетния маникюр
Веган купа с киноа и нахут
Папа Лъв Четиринадесети осъди задълбочаването на пропастта между бедни и богати
Сняг на "Петрохан", камион блокира трафика
Доц. Атанас Атанасов: Населението на България е 6.4 млн. души
Двама ранени в катастрофи през последното денонощие
Какво ще бъде времето в неделя?
Защо колонизацията на Марс може да се окаже еволюционно самоубийство
Кометата C/2026 A1 продължава полета си към Слънцето
Палеонтолози откриха: Стотици яйца на динозаври, престояли 70 млн. години
Възможно ли е да се зачене дете в Космоса: Ново проучване разкрива сериозни пречки
Учени откриха кокаин, кофеин и лекарства в акули край Бахамите
Учени откриха магнитен двигател в недрата на Слънцето: Причинява опасни бури