IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec
BGONAIR Live

Петкова: Субсидии за е-коли трябва да са съобразени с фискалната консолидация

Министерството на финансите все пак е в готовност за обсъждане на предложение

БГНЕС

БГНЕС

Финансовият министър Теменужка Петкова заяви, че евентуалното въвеждане на субсидии за закупуването на електрически автомобили у нас трябва да е съобразено с приоритетите на държавата в разходната политика и действията в посока постигане на фискална консолидация на бюджета. 

Изказването на Петкова от трибуната на НС е в отговор на въпрос на Петър Петров от “Възраждане” защо МФ няма програма за субсидиране на гражданите с цел подмяна на остарелия автопарк. Депутатът даде пример, че в редица страни от ЕС, като Гърция, Румъния, Франция, Германия, Унгария, Германия и други има субсидии за закупуване на нови автомобили и електормобили от гражданите.

По думите на Теменужка Петкова, по отношение на мерките за стимулиране на гражданите при закупуване на нови автомобили и е-автомобили в областта на данъчната политика, у нас има въведени данъчни облекчения още през 2013 година, според които електрическите автомобили са освободени от данък върху превозните средства. През 2015 и 2018 година е прието освободени от данък да са още и електрическите мотоциклети, мотопеди, както и електрически превозни средства от определени категории.

"Във връзка с функциите на министъра на финансите и възможностите за предоставяне на други финансови стимули и субсидии за населението, извън данъчните, за закупуване на нов автомобил или електрически автомобил, следва да се има предвид, че подобни мерки е необходимо да се разглеждат в рамката на обща политика, свързана с насърчаване на електрическата мобилност, която се определя и провежда от съответните компетентни ведомства. Евентуалните мерки за въвеждане на такива финансови инструменти и субсидиране следва да са съобразени с приоритетите на държавата в разходната политика, както и с реалния капацитет за ефективно усвояване на тези суми и постигане на заложените цели", каза Петкова.

Министърът заяви, че финансовото министерство е в готовност за обсъждане на конкретни предложения за мерки и политики за насърчаване на електрическата мобилност в съответствие разбира се с трайно провежданата политика за фискална консолидация на бюджета", добави финансовият министър.

По думите ѝ, всяка една държава членка сама определя подхода свързан с подпомагане на електрическата мобилност. Според нея, освобождаването от данък, което се прилага у нас, е сериозна преференция.

Петкова посочи, че в момента е в ход обсъждане на проект на Закон за електрическата мобилност, който ще бъде обект на разглеждане в българския парламент и депутатите ще могат да направят конкретни предложения.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
България
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата