На протест в центъра на Дупница излязоха тази сутрин жителите на село Самораново. Причината са непрекъснатите ВиК аварии в населеното място, които редовно причиняват спиране на питейната вода от чешмите.
Проблемът е от години, но до момента решение няма. Защо?
"Почти всеки ден нямаме вода, нито може да се изперем, почти нищо не можем да правим, вече ежедневието ни е такова. Дано ни се обърне този път внимание и да се реши проблемът. Понякога има на ден по няколко аварии", казаха местните.
Проблемът в Самораново е от около 10 години. Всяко лято се протестира, но реални действия за мащабен ремонт още не са предприети.
От местната власт са категорични, че са изпълнили всички необходими процедури за старта на ремонта. Очаква се само финансиране.
"Преди нямаше как да получим финансиране, защото беше поставено като условие да има работен проект. Освен работен проект имаме, както и разрешително за строеж, договор за изпълнение с фирма изпълнител, така че от страна на общината всички ангажименти са изпълнени", увери кметът на Самораново Райков Цветков.
"Стойността на целия проект е 8 200 000 за цялостна подмяна на вътрешната водопроводна мрежа, за село Самораново, като включва и ремонт на довеждащи водопроводи, за което има издадено разрешително за строеж, работен проект, сключен договор, сключено споразумение с Министерството за финансиране и оттам нататък - нищо – топката е в МРРБ", коментира кметът на Дупница Първан Дангов.
В Самораново са категорични, че ако ремонт не започне в най-скоро време, ще протестират със затваряне на пътища.
Вижте повече в репортажа на телевизия Bulgaria ON AIR
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.