Извеждат 25 души от дом за възрастни хора в Бургас, съобщи на брифинг в Министерския съвет министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов.
Той добави, че вчера при проверка на Агенцията за качеството на социалните услуги (АКСУ) е установен нелегален дом за възрастни хора в Бургас.
"За жалост наистина състоянието им е тежко. Не е като в с. Ягода и във Варна, но е доста тежко положението", заяви Гуцанов. "Проверките продължават, няма да остане нелегален дом, който да извършва такава дейност”, категоричен е министърът.
Показахме как, когато министерствата работят заедно, държавата може да се справи с всеки един проблем, заяви Гуцанов и благодари на министър Георги Георгиев за успешната съвместна работа по темата. Социалният министър добави, че въпросът с нелегалните хосписи не е от вчера и днес, но никой не се решавал да покаже проблема.
“Освен, че се инкриминира тази дейност, се повишават в пъти и глобите от 7000 лв. на 25 000- 30 000 лв. за подобни нарушения", каза още Гуцанов.
Социалният министър припомни и предложенията на кметовете за 111 сгради, излезли от употреба като училища, детски градини, болнични заведения, които биха могли да се превърнат домове за възрастни хора.
"“Следва оттук нататък да се направи оценка от АКСУ кои от тях наистина са подходящи, с какви средства, в кои региони и да се вземе най разумното решение, така че въпросът да бъде решен трайно", каза още Гуцанов.
“Поради очевидната невъзможност на държавата да осъществява превантивен контрол и да санкционира по адекватен начин, ние превръщаме в престъпление работата на нелегалните хосписи и домовете за възрастни хора и друг тип такива заведения. До пет години лишаване от свобода за тези лица, които без лиценз осъществяват дейности, за които се изисква такъв – при положение че веднъж е установено административно нарушение и повторно се констатира такова“, добави министърът на правосъдието Георги Георгиев.
Той добави, че на интернет страницата на Министерството на правосъдието са подготвени предложенията за промени в Наказателния кодекс и промени в областта на социалното законодателство, за да се затегне режимът за това как се издава такъв лиценз и на кого се издава.
“Втората голяма промяна от страна на наказателното право е инкриминирането на тези домове, които са законни, но в които обаче не се спазват стандартите и се застрашава животът и здравето на хората там. На трето място, повишаваме наказанията за всяко лице, което не полага адекватни грижи за възрастните хора, настанени в тези заведения”, уточни министър Георгиев и съобщи, че над 300 възрастни хора са били изведени от такива нелегални домове от началото на проверките, а десетки са отнетите лицензи на хосписи от страна на здравните власти.
По време на брифинга министър Георгиев направи изявление и по друга не по-малко съществена тема от дневния ред, касаеща т.нар. “имотна мафия“.
“В понеделник по моя инициатива бе проведено национално работно съвещание между Министерството на правосъдието и Камарата на нотариусите. Предложихме промяна в Правилника за вписванията, която ще бъде обявена за публично обсъждане. Искаме да забраним всякакъв безконтролен достъп до нотариални актове, които се съхраняват в службите по вписванията. Защото в момента всеки един български гражданин може да си извади копие от нотариален акт на всеки друг български гражданин. Забраната и ограниченията няма да засегнат правата на адвокатите, нотариусите, съдебните изпълнители и на държавните органи, които имат правен интерес. За всяка справка обаче ще имаме информация в Имотния регистър, така че при злоупотреби да се извърши проверка от правоохранителните органи“, каза по време на брифинга Георгиев.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
ЕС ще снижи прогнозите си за растеж в очакване на стагфлационен шок
Денят за акции на БФБ ще се проведе на 10 юни
Ще постигнат ли компромис в търговската война САЩ и Китай?
Заплахите на Доналд Тръмп към Иран насърчиха европейската фондова търговия
Купувачите на жилища у нас сключват сделки след повече огледи, договарянето на цените расте
Г. Попов: „Справедливи цени“ не е икономическо, а философско понятие
Ген. Ралчев: Не е сериозно да се работи с временни ръководители в службите
Държава на обещанията: Ще се промени ли МВР наистина?
МОСВ: Значимите язовири са пълни на близо 80%
Централна емисия
Централна емисия
Де Дзерби предупреди Тотнъм
Кюрасао дебютира на Световно първенство с плеяда играчи от Нидерландия
Веласкес превърна Левски в машина за победи! Шампионът намери безценния си треньор
Огромна промяна в голям български клуб!
Сираков с ключов ход за лидер на Левски
Ромарио не се спира, заби сърфистка + СНИМКИ
Венера преминава в Рак на 19 май: проблеми в любовния ни живот и дома
Деница Малчева е новата Царица Роза на Казанлък
До морето за 50 минути: „България Еър“ възобновява сезонните полети между София и Бургас
3 вкусни рецепти за Спасовден
Защо лилавеят и синеят листата на доматите?
Над 1000 деца и родители посетиха Day Off: Family Time
Българските букви и местната култура на фокус в Нови пазар
МОСВ: Язовирите са пълни на близо 80%
Боксьорите на Черно море с два бронза в Плевен
Транспортираха с хеликоптер 14-годишна родилка в тежко състояние
Условна за варненец, откраднал колелото на свой приятел
Фехтовачите на Черно море грабнаха седем медала в София
Задачата на трите тела: Учени откриха най-евтиния път до Луната
„Хъбъл“ улови рядка галактика в преход: NGC 1266 е на границата между спирала и елипса
Два астероида с размерите на Челябинския метеорит прелитат край Земята
Учени разкриха защо хората се привързват към нечовешки обекти
Мисии на НАСА изследват рекордно слънчево изригване
Откриха нов вид праисторическа коала в Западна Австралия